کد خبر:4575
پ
۱۳۹۶۰۴۰۷۰۰۰۴۷۷_Test_PhotoH
رئیس منابع آب شهرستان دشتی؛

بیش از ۴۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان دشتی وجود دارد

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی گفت: از یک‌هزار و ۹۱۳ حلقه چاه موجود در سطح شهرستان دشتی، ۴۷۵ حلقه چاه غیرمجاز و فاقد پروانه بهره‌وری است.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از فارس؛ عبداللطیف عباسی نژاد اظهار داشت:  از یک‌هزار و ۹۱۳ حلقه چاه موجود در سطح شهرستان دشتی، ۴۷۵ حلقه چاه غیرمجاز و فاقد پروانه بهره‌وری است که کار نظارت بر مصرف آب را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: در دشت مند ۴۲۷ حلقه چاه، دشت خورموج ۵۲۰ حلقه، دشت چاه‌گاه ۳۵۹ حلقه، دشت باغان ۳۷ حلقه ، دشت پلنگ ۹۵ حلقه و دشت بوشهر و دلوار که مشترک با تنگستان هستند دو حلقه چاه مجاز وجود دارد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی عنوان کرد: چاه‌های غیرمجاز شهرستان دشتی نیز در دشت مند ۹۵ حلقه، دشت خورموج ۲۴۰ حلقه، دشت‌چاه گاه ۱۱۰ حلقه، دشت باغان ۵۲ و در دشت پلنگ ۲۲ حلقه چاه است.

وی بیان کرد: میانگین بارندگی در سال ۱۳۹۵ به میزان ۴۰۴ میلی‌متر بوده است که در سال ۱۳۸۶ عملاً با ۱۰۳ میلی‌متر، کاهش ۷۵ درصدی را نشان می‌دهد.

عباسی‌نژاد یادآور شد: با تغییرات آب زیرزمین که در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ پایش شده مشخص شد که کسری مخزن در کاکی-بردخون سالانه یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب، در خورموج سه میلیون مترمکعب، چاه‌گاه حدود یک‌میلیون مترمکعب، لاور شرقی ۵۳۰ هزار مترمکعب، دشت پلنگ یک‌میلیون و ۷۰۰ مترمکعب و باغان ۳۳۰ هزار مترمکعب بوده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی ادامه داد: تغییرات تراز آب زیرزمینی در کاکی – برد خون سالانه ۱۱ سانتی‌متر، خورموج ۱۲ سانتی‌متر، چاه‌گاه حدود ۱۴ سانتی‌متر، لاور شرقی حدود ۴۵ سانتی‌متر، دشت پلنگ ۷۲ سانتی‌متر و باغان نیز ۴۳ سانتی‌متر افت سفره‌ها داشته‌اند.

وی افزود: چنانچه در شهرستان دشتی بتوانیم حدود یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی تحت شرب مجاز و غیرمجاز را کاهش دهیم می‌توانیم از افت آب سطح زیرزمین  به شدت بکاهیم.

عباسی‌نژاد عنوان کرد: برای مدیریت آب اقدام به ایجاد یک تفاهم‌ناه برای برداشت آب و سطح زیرکشت می‌شود که با کمال تاسف، فاقد ضمانت اجرایی است و اگر کشاورز از تعهدات خود در این تفاهم‌نامه عدول کند به دلیل مشکلات قانونی، قابل پیگرد قضایی نیست.

وی افزود: کشاورزان دشت‌پلنگ گلایه دارند که به ما آموزش صحیح داده نمی‌شود که چه نوع کشتی انجام دهیم و بر اساس عادت سالانه هندوانه، خربزه و شمام کشت می‌کنند در حالی که این محصولات بر روی زمین باقی می‌ماند.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی با بیان این‌که اصلاح الگوی کشت نیازمند آموزش و اطلاع‌رسانی به کشاورزان است، تأکید کرد: با توجه به کم‌آبی و کمبود میزان بارندگی در سال زراعی جاری و بروز پدیده خشک‌سالی در چند سال اخیر همواره بحث تغییر الگوی کشت و رسیدن به بهترین نوع کشاورزی دغدغه مسئولان بوده که تاکنون عملیاتی نشده است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید