کد خبر:4539
پ
۱۳۹۷۰۳۰۸۰۰۰۰۰۳_Test_PhotoH
رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتی؛

قلیان سبب بیماری سل، هپاتیت و تب خال می‌شود

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی گفت: سل، تب‌خال، آنفولانزا و هپاتیت از جمله بیماری‌های منتقلِ ناشی از مصرف قلیان است.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از فارس؛ اصغر بحرانی اظهار داشت: ۸ میلیون نفر مصرف‌کننده مواد دخانی در ایران هستند که  حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند که ۸۴ درصد ‌از افراد سیگاری در کشورهای در حال‌توسعه زندگی می‌‌نند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی تصریح کرد: در اجرای نظام مراقبت عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر، طرح استپس در وزارت بهداشت به‌ صورت هر سه سال یک‌بار برای تعیین میزان شیوع مصرف دخانیات و سایر عوامل خطر مرتبط اجرا می‌شود که تا سال ۱۳۹۰ طرح مذکور در بین گروه سنی بالای ۱۵ سال و در سال ۱۳۹۵ در گروه سنی بالای ۱۸ اجرا شده است.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات مذکور هشت میلیون نفر مصرف‌کننده مواد دخانی در ایران هستند که حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود ضمن این که برآوردها نشان می‌دهد که سالانه حدود ۴۰ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود.

بحرانی یادآور شد: مصرف دخانیات در روستاها ۱۵٫۴۴ و در شهرها ۱۳٫۶۲ درصد است که بالاترین شیوع مصرف سیگار در استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز، بالاترین میزان مصرف دخانیات روزانه در استان‌های جنوبی کشور مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و فارس و بالاترین میزان مصرف دخانیات روزانه در گروه سنی ۵۴-۴۵ سال گزارش‌شده است.

وی با بیان این‌که دخانیات شایع‌ترین عامل قابل‌پیشگیری مرگ در جهان است اضافه کرد: دخانیات مسئول ۱۲ تا ۲۵ درصد مرگ‌ها در کشورهای صنعتی است و نیمی از مصرف‌کنندگان مواد دخانی به علت بیماری‌های ناشی از آن می‌میرند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی ادامه داد: دخانیات سالیانه موجب مرگ ۷ میلیون نفر از مردم جهان می‌شود و در حال حاضر در هر شش ثانیه یک نفر بر اثر استعمال دخانیات در دنیا می‌میرد که طبق آمارهای منتشر شده ۹۰۰ هزار نفر از مردم جهان در اثر مواجهه با دود دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اعلام این که کارشناسان معتقدند مرگ‌ومیر مرتبط با دخانیات تا سال ۲۰۳۰ به ۸ میلیون مورد افزایش می‌یابد، افزود: سرطان لب تحتانی و حفره دهان در مصرف‌کنندگان قلیان و پیپ شیوع بالاتری دارد و بیماری‌های از قبیل حملات آسم، آبریزش از چشم و بینی و عفونت گوش میانی در فرزندان افراد سیگاری بیشتر است.

بحرانی عنوان کرد: استعمال دخانیات عامل بروز ۹۰ درصد سرطان‌های ریه، ۸۰ درصد برونشیت مزمن و ۲۵ درصد بیماری‌‌های ریوی است و مرگ‌ومیر ناشی از دخانیات به‌ تنهایی بیشتر از مجموع مرگ میر ناشی از HIV، سوءمصرف مواد، مصرف الکل، حوادث رانندگی و استفاده از اسلحه گرم است و ۹۰ درصد موارد سرطان ریه در مردان و ۸۰ درصد این موارد در زنان ناشی از مصرف دخانیات است.

وی ادامه داد: نیکوتین موجود در توتون قلیان اعتیاد به مصرف دخانیات را ایجاد می‌کند و یک ساعت در معرض دود قلیان دیگران‌بودن معادل مصرف شش تا هشت نخ سیگار است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی اظهار داشت: سل، تب‌خال، آنفولانزا و هپاتیت از جمله بیماری‌های منتقلِ ناشی از مصرف قلیان است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید