- پایگاه خبری خورموج نیوز - http://www.khormouj-news.ir -

اشک ها و لبخند های دمشق اثر سیما شیرکانی

اشک ها و لبخند های دمشق

سیما شیرکانی فرزند سیف الله در سال ۱۳۴۹ خورشیدی در خانواده ای فرهنگی در شهر خورموج دیده به جهان گشود. دارای مدرک کارشناسی ادبیات فارسی؛ سه سال در شهر دمشق سوریه ماموریت مدارس داشت و در حال حاضر نیز، در دبیرستان تیزهوشان شهر تهران مشغول به تدریس می باشد.

اولین داستان ایشان در سن یازده سالگی در مجله شاهد کودکان به چاپ رسید. همچنین دومین اثر داستانی اش در سن پانزده سالگی در مسابقه دانش آموزی رتبه اول کشوری را بدست آورد. در دوران تحصیل نمایشنامه های بیشماری را نوشته و کارگردانی و بازی نموده و در چندین مقاله پژوهشی نیز اعم از داخلی و بین المللی پذیرفته و مشارکت داشته است.

از تالیفات ایشان می توان “کتاب آموزشی ادبیات فارسی” ، “این عشق الهی است” ، “گلچین” و “اشک ها و لبخندهای دمشق” را نام برد.

جمهوری عربی سوریه کشوری در جنوب غرب آسیا و در کنار سواحل شرقی دریای مدیترانه است. حزب حاکم این کشور، حزب سوسیالیست بعث میباشد. سوریه در غرب آسیا و ساحل شرقی مدیترانه در طول تاریخ جایگاهی استراتژیک به این کشوربخشیده‌است.
جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و موجب ویرانی‌ها و ناامنی‌های گسترده در این کشور شده‌است.این کشور در گذشته شام نامیده می‌شد. نام کنونی سوریه را فرانسویان پس از فروپاشی عثمانی و مستعمره نمودن این کشور از روی تاریخ کهن این بخش از جهان و آشوریان باستانی بر این سرزمین نهادند. از نظر مذهبی حدود هفتاد و چهار درصد جمعیت سوریه را مسلمانان سنی، سیزده درصد علویان، شیعیان دوازده‌امامی و اسماعیلیان، ده درصد مسیحی و سه درصد دروزی تشکیل می‌دهند. از نظر قومیتی هم اعراب بیش از نود درصد جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند در حالیکه کردها حدود نه درصد جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند. ارامنه، ترک‌ها، چرکس‌ها و یهودیان مجموعاً کمتر از یک درصد جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید
شیخ ابوتراب عاشوری به روایت اسناد ساواک به کوشش مرکز بررسی اسناد تاریخی اداره کل اطلاعات استان بوشهر
[1]

اشک ها و لبخند های دمشق

کتاب اشک ها و لبخندهای دمشق برگزیده ای از خاطرات ٣ سال حضورخانم سیما شیرکانی در کشور سوریه است. این کتاب در صد و هشتاد و چهار صفحه منتشر شده است. نویسنده دراین کتاب به دلیل معروف نشدن گروه داعش به جای این گروه تروریستی ازعناوین مخالفین حکومت، تروریست ها ومعارضین نام برده است. چندی پیش نیز ایشان سیصد جلد کتاب به باشگاه های کتاب خوانی شهرستان دشتی اهدا نمودند.

کتاب اشک ها و لبخندهای دمشق (۱۰۰۲ روز در دمشق) به ویراستاری دکتر نسرین مظفری و نویسندگی سیما شیرکانی با موضوعیت داستان های فارسی در تابستان ۱۳۹۴ با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات شلاک به بازار کتاب عرضه شد.

صفحاتی از کتاب:
اول مهر فرا رسیده بود. جشن بازگشایی مدارس چون سال قبل اما منسجم تر برگزار گردید؛ زیرا مدیر و معاونین آموزشی و پرورشی به اضافه ی تعداد بسیاری از همکاران، سال دوم اقامتشان را می گذراندند و از شهریور ماه، مدرسه را جهت اجرای این برنامه آماده ساخته بودند. برنامه های کلاسی هم تقریبا آماده بود. از همان روز اول به کلاس رفتیم و تدریس شروع شد.
هفته اول مهر ماه از تهران خبر ورود همکار جدید دریافت شد. اواخر شب عازم فرودگاه شدیم بعد از ساعتی که پرواز نشست، مهمانان ما با چهره ای که آثار خستگی در آن آشکار بود از راه رسیدند. خانم و آقایی شاغل در مقطع ابتدایی آقای اسلامی و خانم نصر همراه با دختر یازده ساله شان که در پایه اول راهنمایی تحصیل می کرد…

برای این نویسنده گرانقدر شهرستان دشتی عمری باعزت؛ سلامت و توفیق روز افزون خواستاریم.

به قلم لیلا حیاتی

#هر_جمعه_با_یک_کتاب