کد خبر:9157
پ
رزمی
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت دشتی؛

۱۱۴ واحد صنعتی و معدنی در دشتی فعال است

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی : در حال حاضر مجموع تعداد واحد های صنعتی و معدنی فعال در شهرستان دشتی ۱۱۴ واحد می باشد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی در گفتگو با خبرنگار خورموج نیوز، مجموع تعداد واحدهای صنعتی فعال در شهرستان دشتی را در حاضر تعداد ۴۷ واحد با اشتغال تعداد ۸۶۶ نفر عنوان نموده و اظهار داشت: از این تعداد، ۶ واحد در بخش کاکی، یک واحد در بخش شنبه و ۴۰ واحد در بخش مرکزی دشتی می باشد که مجموع سرمایه گذاری این ۴۰ واحد چهارصد و چهل و پنج میلیارد و ۴۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می باشد. همچنین تعداد واحدهای معدنی نیز ۶۷ واحد با اشتغال ۲۷۹ نفر و سرمایه گذاری سیزده میلیارد و۲۹۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده که در حال حاضر مزیت نسبی شهرستان معادن آن می باشد.

 

داریوش رزمی همچنین از تعطیلی تعداد حداقل ۸ واحد تولیدی در دشتی خبر داد و اظهار داشت: این واحدهای تولیدی که عمدتا صنایع معدنی هستند، علت عمده تعطیلی آن رکود اقتصادی موجود می باشد. ساخت وساز به شدت کاهش پیدا کرده و از آن جایی که صنایع معدنی ما  همان سنگ شکن ها مواد اولیه بنایی و ساخت وساز هستند، تولیدات آن ها نیز کاهش پیدا کرده است.

 

وی از دیگر عوامل تعطیلی واحدهای تولیدی را افزایش قیمت های نگهداری یک کارخانه دانسته و افزود: اگر قبلا کارخانجات ما یک قطعه تعویضی را با یک مبلغ مشخص خریداری می کردند، الان همان قطعه را با دو و حتی گاها تا سه برابر قیمت تهیه می کنند که این کاهش فروش و افزایش هزینه ها در حال حاضر بیشترین فشار را بر صاحبان صنایع تحمیل می کند.

 

رزمی در اشاره به میزان رشد صنایع صنعتی و معدنی در دشتی تصریح کرد: رشد صنایع و معادن تابعی از وضعیت کلان ملی است که اخیرا مرکز آمار ایران رشد اقتصادی سال ۹۷ را حداقل منفی ۳ درصد اعلام کرد که این نشان از فشار بالا بر تولید دارد. ضمن اینکه اقدام هوشمندانه رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سال ۹۸ به نام «رونق تولید» موید این مطلب است که در جهت حمایت از تولید و تولیدکننده همگی می بایست پای کار بیایند. در شهرستان دشتی نیز در سال گذشته فرماندار محترم با تشکیل جلسات متعدد اقتصاد مقاومتی و بازدیدهای مکرر از واحدهای تولیدی و صنفی شاهد گره گشایی های خوبی در عرصه تولید بودیم.

بیشتر بخوانید
۵۳ درصد معادن شهرستان دشتی فعال است

 

وی اضافه کرد: چند واحد صنفی تولیدی با حمایت فرماندار دشتی و شهردار خورموج با خرید مصالح از آنان به عرصه تولید بازگشتند. همچنین در سال گذشته شاهد افتتاح سومین کارخانه سیمان استان و کلنگ زنی کارخانه تولید کاغذ از سنگ، در مجموعه آهک هیدراته بودیم. بنابر این علیرغم مشکلات تولید در سطح کلان و منطقه ای در جغرافیای دشتی رشد تولید مثبت و روند حرکت به سمت جلو بوده و در همین ابتدای سال جاری شاهد دو حرکت مثبت در بخش صنعت و تولید بودیم؛ یکی بازدید فرماندار از دو واحد شهرک صنعتی، و دیگری دو جلسه با تولیدکنندگان جهت اعطای تسهیلات در قالب بند (الف) تبصره ۱۸ برگزار کردیم.

 

رزمی کمبود شدید امکانات به ویژه تامین خودروی سواری جهت انجام ماموریت های اداری را از مشکلات عمده این نهاد عنوان کرده و در اشاره به میزان صادرات شهرستان به کشورهای خارجی بیان داشت: میزان صادرات از شهرستان دشتی در بخش کشاورزی هزار تن بوده و در بخش معدن ما شاهد صادرات ۵۰۰ تن مصالح معدنی از مبدا لاور ساحلی به مقصد کشور عمان بودیم که بنا بر اعلام مسئولین گمرک ساحلی دومین محموله نیز طی روزهای آینده از لاور ساحلی دشتی صادر خواهد شد.

 

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی از دیگر طرح های مهم اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی را طرح تاپ عنوان کرده که در سه قالب فرصت مطالعاتی برای اساتید دانشگاه در قالب پسا دکتری، پایان نامه های دانشجویی و سرباز صنعت برای مراکز صنعتی در حال پیگیری است،  و اضافه کرد: مهم ترین اقدام جهت رفع موانع تولید به ویژه با عنایت به فرمایش رهبر معظم انقلاب (مدظله) در نامگذاری سال به نام «رونق تولید» عملیاتی کردن تبصره ۱۸ بند (الف) قانون بودجه و اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی صنعتی و صنفی خواهد بود.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید