کد خبر:8517
پ
photo_۲۰۰۸-۱۲-۳۱_۲۱-۵۰-۲۹
گزارش؛

یک اقدام محیط زیستی در دشتی

با حمایت مردم از کوه بیرمی دشتی و محیط زیست و ابنیه تاریخی، عملیات معدن سنگ مرمریت شیرینه متوقف شد

با حمایت مردم از کوه بیرمی دشتی و محیط زیست و ابنیه تاریخی، عملیات معدن سنگ مرمریت شیرینه متوقف شد

عمارت بسیار زیبای شیرینه از آثار ملی با معماری ویژه خود که زمانی شکوه خود را به رخ همگان می کشید، در پایین دامنه کوه بیرمی که دارای آوازه جهانی است و توجه هر گردشگر طبیعی و تاریخی را به خود جلب می کند. این اثر تاریخی که از جمله بناهای خاص محمدخان دشتی بوده امروزه به عنوان یکی از ارزنده ترین میراث فرهنگی شهرستان دشتی و استان بوشهر به شمار می رود.

 

پوشش گیاهی، هوای بسیار عالی، موقعیت کوهستانی و استعداد بسیار ایده آل منطقه برای کوه پیمایی و گردشگری گواه ویژگی منحصر به فرد این عمارت در جذب توریسم است که لطف و توجه بیش از پیش مسئولین را می طلبد.

 

در پی نشر خبری در فضای مجازی و رسانه های شهرستان دشتی مبنی بر اینکه مجوز ایجاد معدن سنگ مرمریت در تنگه شیرینه کوه بیرمی شهرستان دشتی صادر شده است، فعالان محیط زیستی شهرستان دشتی با برگزاری نشست های متعدد موضوع احداث معدن در منطقه حفاظت شده کوه بیرمی را بررسی کردند. آن ها به این نتیجه رسیدند که این معدن باعث توسعه و ایجاد اشتغال در شهرستان نخواهد شد بلکه در مقابل به آثار تاریخی، محیط زیست و منابع آب این شهرستان آسیب خواهد رساند.

 

مهدی بازیار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر خورموج در گفتگو با خبرنگار پیام عسلویه استخراج سنگ معدن مرمر در نزدیکی بنای عمارت شیرینه را باعث بروز صدماتی به این بنا دانسته و بیان داشت: چاهی که در دهانه تنگه شیرینه واقع شده، آب شرب مردم خورموج را تامین می کند. با توجه به مساله کم آبی و سهمیه بندی آب در خیلی از مناطق استان با وجود این چاه سهمیه بندی آب در شهر خورموج کمتر بوده و با استخراج این معدن، بر اثر انفجار چاه خشک می شود. همچنین مسیر دسترسی به معدن از کنار بنای عمارت شیرینه و نابودی تدریجی زیستگاه پرندگان، حیوانات و گیاهان این منطقه به محیط زیست کوه بیرمی صدمه خواهد زد.

 

رضا رضایی حقیقی عضو شورای شهر خورموج، هدف از بازدید عمومی از عمارت شیرینه و کوه بیرمی با شعار حفظ محیط زیست را جلوگیری از شروع به کار معدن در نزدیکی عمارت شیرینه عنوان، و اظهار داشت: ائمه جمعه خورموج و کاکی و مسئولین شهرستان حمایت قاطع خود از این حرکت مردم را اعلام نموده و با پیگیری های انجام شده از سوی محیط زیست شهرستان حکم توقف شروع به کار معدن از سوی دادستانی صادر شده و در حال حاضر ماشین آلات از تنگه شیرینه خارج شده است.

بیشتر بخوانید
سارق اماکن خصوصی در دشتی دستگیر شد

 

در حاشیه این بازدید همچنین رضا پرتوسنگی دبیر شبکه زیست محیطی و منابع طبیعی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار پیام عسلویه، کوه بیرمی را از قله های مرتفع و بالاترین ارتفاع استان دانسته و بیان داشت: این کوه از مناطق حفاظت شده استان بوشهر است که متعلق به کلیه مردم استان و ایران می باشد. با توجه به تخریبی که صورت گرفته لازم بود که با حساسیت مردم از مسئولین و افرادی که باعث اخذ مجوز شده و این تنگه خوش منظر طبیعی را در اختیار صاحبان سرمایه قرار دادند جلوگیری شود.

 

سید شمس الدین خامسی از فعالین محیط زیستی شهرستان دشتی نیز در گفتگو با خبرنگار پیام عسلویه با بیان اینکه در حق عمارت شیرینه کم لطفی شده، اظهار داشت: به عنوان یک مهندس عمران از وزاتخانه صمت توقع دارم برای صدور مجوزات معادن حتما بازرسی انجام داده و کارشناسی کنند و با بقیه سازمان ها هماهنگ باشند.

بسیاری از اماکن صلاح نیست به عنوان معدن به افراد و سرمایه گذاران واگذار شود. صدور مجوز برای معادنی که باعث تخریب آثار تاریخی و محیط زیست می شود٬ درست نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: مگر یک معدن به چند نیرو نیاز دارد؟ اگر این مکان به عنوان فضای گردشگری احیا شود باعث اشتغال گسترده خواهد شد. امروزه در دنیا صنعت گردشگری بعد از صنعت نفت پایدارترین توسعه اقتصادی را به دنبال دارد و اگر دلسوز اشتغال جوانان هستیم بر روی صنعت گردشگری کار کنیم.

 

در سال های اخیر استقبال مردم از محیط زیست و مناطق گردشگری بیشتر شده و جذابیت های طبیعی و زیبایی های کوه بیرمی و عمارت تاریخی شیرینه در دشتی نیز از آن دسته از اماکنی هستند که گردشگران استان و کشور را به خود جذب می کند. در روز جمعه قشرهای مختلف مردم و فعالان محیط زیست با پیوستن به پویش مردمی نجات بیرمی و حضور در محل عمارت تاریخی شیرینه در قلب بیرمی و در نزدیکی محل احداث معدن از این عمارت بازدید کردند.

 

در پایان این بازدید فعالان محیط زیستی با امضای  یک طومار خواستار توجه مسئولین استان بوشهر و حفظ حراست از محیط زیست و آثار تاریخی و باستانی کوه بیرمی شدند. همچنین با شکایت محیط زیست شهرستان دشتی و دستور دادستانی در حال حاضر عملیات استخراج معدن سنگ مرمریت شیرینه متوقف شده است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید