کد خبر:5067
پ
همه مقصریم

یادداشت؛ همه مقصریم

کاظم رضایی: تقریبا همه مردم از وجود فشارهای اقتصادی به تنگ آمده اند و به وضعیت رو به افول معیشت و سطح رفاه اجتماعی اذعان دارند. مشکلات جدی بیرونی مثل معاهده هایی از جنس برجام و FATF و بحرانهای میدانی ای مثل ترورسیم، پرخاشگری و کارشکنی کشورهای همسایه و فرا همسایه ای و همچنین جنگ […]

کاظم رضایی: تقریبا همه مردم از وجود فشارهای اقتصادی به تنگ آمده اند و به وضعیت رو به افول معیشت و سطح رفاه اجتماعی اذعان دارند. مشکلات جدی بیرونی مثل معاهده هایی از جنس برجام و FATF و بحرانهای میدانی ای مثل ترورسیم، پرخاشگری و کارشکنی کشورهای همسایه و فرا همسایه ای و همچنین جنگ های نیابتی پرهزینه به قول مدیران مربوطه با رویکرد مستشاری در یمن سوریه و عراق همه به عنوان مصرف کننده هایی موثر و پرهزینه هستند.

 

همانطور که ذکر شد مجموعه ای تام و تمام از هزینه کرد برای مجموعه مدیریتی دولت وجود دارد که بعضا وجود نداشته است. از سوی دیگر قیمت نفت هیچ آینده روشنی را برای بهبود فضای اقتصادی متصور نیست حرکت تمامی دولتها بسمت انرژی های نو و کم آسیب برای حفظ محیط زیست خود روندی معکوس برای کشور ما و روندی درآمدزا برای کشورهای توسعه یافته ایجاد کرده نگرش کوتاه بینانه و شاید سیاسی به مقوله نفت از سوی بزرگترین صادر کننده نفت یعنی عربستان خود مزید دیگری بر علتهای مذکور شده است. از سوی دیگر حل بحران آب و فشار بیش از حد کم آبی نیز خود هزینه دیگری را می طلبد . در این باب مشکلات موسسات مالی و لزوم ایجاد خط اعتباری از بودجه جاری دولت نیز به عنوان پارامتر غیر قابل پیش بینی وارد شده است. به عبارتی می توان گفت مدیریت کلان مملکت فقط درگیر مسائل کلان مصرف کننده است و هیچ درگیری خوشایندی مثل افزایش قیمت نفت و گاز ندارد. لازم است گفته شود در فضای کنونی نمی توان هم انتظار امضا نکردن معاهده ها را داشت و هم در نبردها و حمایتهای نا محدود را حضور موثر داشت از یکسو و از سوی دیگر بهبود جدی وضعیت معیشت را متصور داشتن بنظر کمی بی منطقی می آید.

 

این فضای پر تنش و کاملا مصرفی سبب عدم تخصیص های عمرانی شده و بد عهدی های پیاپی برای دولت پدید آورده و نهایتاً فشار مضاعفی بر مردم ایجاد کرده است از سویی دیگر توقعات مردم همچنان توسط دولتمردان بالا نگه داشته شده و بعضا بالاترین مقام دولت خود نیز با قویترین رسانه باعث تشدید سطح توقع شده است. نمی توان گفت تنها بالا بردن سطح توقعات مردم توسط رئیس جمهور باعث بالا ماندن توقع و نهایتا بالا رفتن هزینه زندگی شده است. سوء مدیریت و استفاده از افراد ضعیف نیز هم فاکتور بسیار موثری برای این موضوعست از نظر نگارنده قدرتمندترین فاکتور در وضعیت کنونی فضای کسب وکار و اقتصاد عدم حمایت مردم و حتی نبود عزم جدی برای حمایت از محصولات داخلی ست که البته همه دلایل عدم استقبال به مردم بر نمی گردد و تولید کننده نیز مزن اتهام جدی ست.

بیشتر بخوانید
قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی دشتی بازنگری می‌شود/ سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد ریالی نیروگاه خورشیدی خورموج

 

این دسته از عوامل بیرونی و درونی که همه آنها فقط مصرف کننده پول هستند باید حل شوند و همه گی یا از بین بروند و یا اصلاح شوند تا فشارهای اقتصادی کاملا رفع شود و به همان که توقع داریم برسیم.

 

البته این بدان معنی نیست که همه چیز را بدست آوردیم شاید در این بین با امضا معاهده ها شخصیت کشور دچار آسیب جدی شود و عدم حضور در نبردهای نیابتی در کنار کشوری چون سوریه که در دوران دفاع مقدس تمام و کمال در کنار ما ایستاد وجه دیگری از شخصیت قدرتمند و منحصر بفرد ما را دچار تخریب کند. لازمست بدانیم که شخصیت در تولید ثروت بسیار موثرست و عدم وابستگی شخصیت به پول برگ برنده ای برای قدرت آینده باشد.

 

به هر حال آنچه که بر عهده همه ماست از بکار گماردن مسئولین قوی حمایت از تولید ملی و اهمیت به مصرف کننده و برخورد با صداقت با مردم و درست مصرف کردن منابع آبی و … هیچ ربطی به مسائل خارج از کشور ندارد و باید خودمان انجام دهیم که البته دوای دردی موثر نیز بر این وضعیت خواهد بود.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید