کد خبر:4263
پ
نشست نانوایی های خورموج
در نشست هم اندیشی متصدیان نانوایی با اداره صنعت٬ معدن و تجارت دشتی مطرح شد؛

کیسه های پارچه ای را جایگزین کیسه های نایلونی کنیم

نشست هم اندیشی مشترک متصدیان نانوایی های سطح شهر خورموج با اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی در راستای تبادل نظر و بررسی مشکلات امور نانوایی ها، کیفیت نان، انتخاب جایگزین مناسب برای حمل و نگهداری نان و قیمت آن برگزار گردید.

نشست هم اندیشی مشترک متصدیان نانوایی های سطح شهر خورموج با اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی در راستای تبادل نظر و بررسی مشکلات امور نانوایی ها، کیفیت نان، انتخاب جایگزین مناسب برای حمل و نگهداری نان و قیمت آن برگزار گردید.

در ابتدای نشست سید محمد رکنی از نانواداران شهر خورموج، ضمن اینکه خواستار تسهیل در روند اعطای تسهیلات بانکی به متصدیان نانوایی شد گفت: فروش نان به صورت غیرمجاز و غیر رسمی در سطح شهر، نحوه وزن نمودن چونه ها در هنگام بازرسی ها و وارد کردن نان توسط بعضی فروشگاه های خورموج از خارج از شهر و استان را می توان از جمله مشکلات متصدیان نانوایی برشمرد.

در این نشست همچنین مزارعی عضو اتحادیه نانوایان و از نانواداران شهر خورموج، جایگزین کردن کیسه های پارچه ای چندبار مصرف به جای کیسه های نایلونی برای نگهداری و حمل نان را پیشنهاد، و بیان کرد: با تولید پارچه های نخی مورد تائید بهداشت می توان کیسه هایی را برای حمل نان جایگزین کیسه های پلاستیکی کرد که البته نیاز به هزینه و فرهنگ سازی می باشد.

علی مزارعی با بیان اینکه مردم حق دارند نان باکیفیت و خوب بخواهند، افزود: مشکلات زیادی در تهیه نان است که باید از مزارع کشت گندم شروع کرد و بذر با کیفیت ارائه گردد تا نوع آردی که در اختیار متصدیان نانوایی ها قرار می گیرد، کیفیت لازم را دارا باشد.

وی با اشاره به اینکه سهم هر نانوایی ۱۳ کیسه آرد بوده و قیمت هر قرص نان یکصد و هفتاد تومان است، اظهار داشت: نرخ تعیین شده برای نان باید براساس واقعیت صورت گیرد. آخرین دفعه چهار سال قبل مبنای نرخ گذاری اعلام گردید که باید هر نانوایی حداقل ۱۳ کیسه آرد دریافت نماید و قیمت هر قرص نان یکصد و هفتاد تومان باشد٬ اما عملا تعداد کمتری کیسه آرد به نانوایی ها داده می شود.

مزارعی با بیان اینکه باید گندم را با یک عیار ثابت تهیه کرده و آرد آن در اختیار نانوایی ها قرار گیرد٬ اضافه کرد: از نظر ساختاری نیز مشکلاتی وجود دارد، که نباید حقوق نانوایی ها نادیده گرفته شود. مابه التفاوت بیمه تغییر کرده و با توجه به مسائل عدیده ای که می باشد، باید نرخ نان براساس واقعیت ها تغییر نماید.

در ادامه ماشاله حسن فرد از نانواداران شهر خورموج در اشاره به مطالب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ارائه کیسه های نایلونی به طور رایگان به مشتریان بیان کرد: درآمد نانوایی ها به این حد نیست که بتوانند به ازای هر مشتری یک کیسه رایگان عرضه نمایند. به ازای هر یک هزار تومان ۵قرص و نصفی نان باید عرضه شود که در نانوایی های شهر خورموج مرسوم شده که به ازای هر یک هزار تومان تعداد ۶ عدد قرص نان عرضه می گردد.

وی به متفاوت بودن کیفیت انواع آرد و در نتیجه تفاوت در وزن چونه های خمیر اشاره و افزود: با وجود اینکه حقوق و دستمزد کارگران، عوارض، بیمه و بهداشت افزایش داشته اما تاکنون ۴ سال است که به قیمت نان اضافه نشده است.

در این نشست میرشکاری، عضو اتحادیه نانوایان و از نانواداران شهر خورموج با اشاره به اینکه با نرخ یکصد و هشتاد تومانی اصلا به صرفه نیست، گفت: نانی که در فروشگاه های شهر خورموج عرضه می شود، باید از نانوایی های سطح شهر تهیه گردد، اما از شهرها و استان های دیگر وارد می شود.

بهرام میرشکاری در اشاره به قیمت و بهداشت کیسه های نایلونی اضافه کرد: استفاده از کیسه های نایلونی برای نگهداری و حمل نان در مقایسه با روش های مرسوم حین انتقال نان از محل نانوایی به منازل، بسیار قابل قبول تر می باشد. قیمت کیسه های نایلونی باید بسته به هزینه کلی خرید آن محاسبه شده و قیمت هر یک عدد کیسه نسبت به قیمت کل آن تعیین شده و در اختیار مردم قرار گیرد.

همچنین در ادامه کارشناس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی مشکلات نانوایی های شهرستان دشتی را بسیار زیاد عنوان نموده و خطاب به متصدیان نانوایی ها گفت: اگر شک و شبهه یا اظهار نظری در رابطه با کم فروشی در آرد دریافتی می باشد، متصدیان پیگیری نموده و به ادارات بازرگانی و صنعت٬ معدن و تجارت اطلاع رسانی کنند.

مهدی بازیار در اشاره به بازرسی های شبکه بهداشت و اداره صنعت، معدن و تجارت از نانوایی ها اظهار داشت: خبازی جزو مشاغل سخت است٬ اما تاکنون مورد حمایت مجلس و دولت قرار نگرفته است. طی سه سال اخیر قیمت نان ثابت مانده و متصدیان نانوایی ها به علت عدم توانایی در پرداخت حقوق کارگران مجبور به کاهش نیروهای شاغل خود شدند که اگر از هر نانوایی در دشتی سه نفر کارگر کنار گذاشته شود٬ در کل شهرستان حدود ۲۱۰ نفر بیکار شده اند.

وی با اشاره به اینکه قیمت هر قرص نان تافتون یا لواش سنتی ۱۸۰ توماه دارای چونه ی ۱۸۰ گرمی و نان لواش ماشینی هر قرص دارای چونه ی ۱۶۵ گرمی با قیمت ۱۶۵ تومان است، اظهار داشت: قیمت کنونی نان بر اساس واقعیت نبوده و باید حداقل هر قرص نان به مبلغ ۲۰۰ تومان عرضه گردد. در صورتی می توان قیمت نان را ثابت نگاه داشت که بهای عوامل انرژی نظیر برق و آب و … نیز افزایش پیدا نکند.

بازیار با بیان اینکه رعایت بهداشت محیط و دستگاه های تهیه نان باعث افزایش استقبال مردم از نانوایی ها می شود٬ افزود: سهمیه آرد نانوایی ها پایین بوده و ارائه کمتر از ۲۵۰ کیسه آرد به آنان صرفه اقتصادی برایشان ندارد.

کارشناس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی در پایان به مسئله زیست محیطی مصرف کیسه های نایلونی اشاره و خاطرنشان کرد: سعی کنیم مصرف کیسه های نایلونی را کم کنیم زیرا نه فقط از لحاظ مسائل بهداشتی آن بلکه آسیب های زیست محیطی آن بسیار مهم تر از ضررهای بهداشتی آن می باشد که فرهنگ استفاده از کیسه های پارچه ای می تواند از نانوایی ها شروع شده و در میان سایر اصناف و مردم نیز فرهنگ سازی گردد.

در پایان این نشست داریوش رزمی، رئیس اداره صنعت٬ معدن و تجارت شهرستان دشتی از برگزاری نشست های هم اندیشی جداگانه نمایندگان صنف نانوایی ها با فرماندار و مدیریت اداره محیط زیست شهرستان دشتی جهت بررسی مشکلات در حوزه نانوایی ها و حذف تدریجی کیسه های نایلونی خبرداد و گفت: با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی کتاب هایی جهت آگاهی بخشی بیشتر در اختیار متصدیان نانوایی هایی که مایل باشند، قرار خواهد گرفت.

خورموج نیوز: لازم به ذکر است، لزوم اجرای دو نکته اساسی در حوزه نانوایی ها که بیش از هر صنف دیگری با زندگی مردم ارتباط مستقیم داشته و بسیار با اهمیت بوده و باید مورد توجه قرار گیرد، یکی بازدید مستمر به منظور ارائه خدمات مطلوب به مردم از سوی فرمانداری و ادارات غله و بازرگانی و اتحادیه صنف خبازان شهرستان دشتی است که باید صورت گیرد و دیگر اینکه به منظور حفظ محیط زیست و نگهداری با کیفیت نان در کلیه خبازی ها عرضه کیسه های نایلونی جهت نگهداری نان ممنوع شود و مؤظف به عرضه کیسه های پارچه ای شوند.

استفاده از کیسه‌های نایلونی در نانوایی به‌دلیل داغ بودن نان ممکن است منجر به بروز برخی از بیماری ها برای فرد مصرف کننده شود ولی کیسه‌های نخی این مشکلات را ندارند، از طرفی کیسه های نایلونی به محیط زیست آسیب های جدی وارد خواهد کرد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید