کد خبر:8759
پ
IMG-20190228-WA0029
سرپرست شبکه دامپزشکی دشتی:

کلاس آموزشی تب مالت در دشتی برگزار شد

ایزدی، سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی: کلاس آموزشی بیماری های مشترک انسان و دام با محوریت بروسلوز در شهرستان دشتی برگزار شد.

ایزدی، سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی: کلاس آموزشی بیماری های مشترک انسان و دام با محوریت بروسلوز در شهرستان دشتی برگزار شد.

 

سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی در گفتگو با خبرنگار خورموج نیوز از برگزاری کلاس آموزشی بیماری های مشترک ‌انسان و دام با محوریت بروسلوز (تب‌ مالت) خبر داد و بیان داشت: این کلاس آموزشی با همکاری دامپزشکی، شبکه بهداشت و درمان، اداره آموزش فنی و حرفه ای و جهاد کشاورزی در شهرستان دشتی و به میزبانی مرکز جامع سلامت شهید الیاس احمدی خورموج برگزار شد.

 

احمد ایزدی از همکاری ادارات و شرکت کنندگان بویژه دامداران محترم تقدیر نموده و افزود: عامل ایجاد کننده بیماری بروسلوز طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌سازد. این بیماری باعث سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا می شود که کنترل و پیشگیری از این بیماری در انسان، با مبارزه و کنترل این بیماری در دام میسر است و تب مالت از گاو، خوک، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال می‌یابد.

 

وی تاکید کرد: احتمال آلودگی انسان از طریق مصرف شیر، محصولات لبنی و یا محصولات گوشتی حیوانات آلوده وجود دارد و به طور کلی این بیماری می تواند یک بیماری مرتبط با َشغل محسوب شود و در میان افرادی که زیاد با حیوانات در تماس هستند (کشاورزان، دامداران، قصابان، دامپزشکان) و افرادی که به مناطق آلوده سفر می‌کنند٬ شایع‌تر است.

 

سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی خاطرنشان کرد: خودداری خرید از مراکز عرضه غیرمجاز و فاقد نظارت دامپزشکی و سایر نهادهای نظارتی و پرهیز از مصرف شیر غیرپاستوریزه، پنیر و سایر لبنیات و گوشت‌های تایید نشده، استفاده از وسایل محافظتی بدن مانند دستکش، محافظ چشم، پیش‌بند و … هنگام تماس با حیوانات یا گوشت و سایر محصولات و واکسیناسیون دام‌ها از جمله مواردی هستند که در پیشگیری از تب مالت مؤثر می باشند.

کلیدواژه : ایزدیدامپزشکی
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید