کد خبر:5995
پ
لاشه نهنگ
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر؛

کشف لاشه یک نهنگ بزرگ‌جثه در ساحل استان بوشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از کشف لاشه یک نهنگ بزرگ جثه در ساحل استان بوشهر خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از کشف لاشه یک نهنگ بزرگ جثه در ساحل استان بوشهر خبر داد.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ حسین دلشب مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر صبح شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به کشف لاشه یک نهنگ بزرگ‌جثه در ساحل استان بوشهر اظهار داشت: این لاشه متعلق به گونه «براید» از نهنگ‌های عظیم‌الجثه بود که در محدوده پارک ملی دیر- نخیلو در جنوب استان بوشهر و در نزدیکی جزیره تهمادون مشاهده شده است.

 

وی با بیان اینکه لاشه دارای حدود ۱۴ متر طول بوده است، اضافه کرد: این نهنگ از نژاد گرمسیری و از گونه‌های نادر بوده و در سال‌های اخیر در مناطق مختلف استان چند مورد از به گل نشستن این گونه یا سایر گونه‌های نهنگ مشاهده شده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه خلیج فارس محل زندگی و مسیر مهاجرت این نهنگ نیست، ادامه داد: این گونه نهنگ‌ها برای تغذیه خود به خلیج فارس می‌آیند.

 

وی اضافه کرد: نهنگ براید تا عمق ۳۰۰ متری دریا در آب‌های خلیج فارس، اقیانوس اطلس، آرام و هند و آب‌های مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و آب‌هایی با حرارت ۱۶ درجه سانتیگراد به بالا زندگی می‌کند.

 

دلشب با اشاره به اینکه لاشه در حال متلاشی‌شدن بوده است، تصریح کرد: در بررسی‌های اولیه نشانه‌هایی از دلایل تلف شدن این نهنگ مشخص نشده است.

 

وی با بیان اینکه نهنگ‌ها و دلفین‌ها از گونه‌های در معرض خطر انقراض جهانی هستند، افزود: از مهمترین دلایل گرفتاری و مرگ نهنگ‌ها می‌توان به برخورد با ادوات و شناورهای صیادی و گرفتار شدن در آب‌های کم عمق اشاره کرد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید