کد خبر:8928
پ
برداشت گندم
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی؛

پیش بینی برداشت ۲۲ هزار تن گندم در دشتی

بهادری، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری ۲۲ هزار تن گندم از مزارع آبی و دیمی شهرستان دشتی برداشت شود.

بهادری، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری ۲۲ هزار تن گندم از مزارع آبی و دیمی شهرستان دشتی برداشت شود.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال ۲۲ هزار تن گندم از مزارع آبی و دیمی شهرستان تولید شود، اظهار داشت: بیشترین تولید گندم در دشتی از مزارع آبی بخش مرکزی و اراضی دیمی بخش کاکی می باشد.

 

بهادری اضافه کرد: زمان برداشت گندم در شهرستان دشتی به علت شرایط جوی پیش آمده به تعویق افتاده و اگر بارندگی ها قطع شود از ۲۰ فروردین ماه برداشت گندم و جو آغاز خواهد شد.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/04/%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%85-3.jpg

وی سطح زیر کشت گندم آبی را دو هزار و ۵۰۰ هکتار ‌و گندم دیمی نیز ۳۲ هزار هکتار عنوان نموده و تصریح کرد: بیشترین سطح زیر کشت گندم آبی شهرستان دشتی مربوط به دشت‌های لاورشرقی (دشت پلنگ) بوده و بیشترین سطح زیر کشت گندم دیم نیز در اراضی حاشیه رودخانه مند در بخش کاکی است.

 

وی در اشاره به نرخ خرید تضمینی این محصول از کشاورزان بیان داشت: خرید تضمینی گندم به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و ‌تصویب در شورای اقتصاد تعیین می‌شود که در حال حاضر مبلغ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده و با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی، با توجه به بالا بودن هزینه تولید گندم برای کشاورزان نرخ اعلام شده افزایش خواهد یافت که نرخ جدید نیز به زودی اعلام می شود.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی تنها مرکز خرید در شهرستان را در حال حاضر، کارخانه آرد خلیج فارس در مرکز شهرستان عنوان کرده و افزود: بنا به درخواست کشاورزان بخش‌های کاکی و شنبه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتی در جلسه دهم فروردین ماه ۹۸ در ستاد برداشت سازمان جهاد کشاورزی استان این پیشنهاد را مطرح کرد که شبکه تعاونی روستایی مشابه سال های گذشته در امر خرید گندم کشاورزان وارد عمل شود.

بیشتر بخوانید
صادرات 37 هزار تن گوجه‌فرنگی از شهرستان دشتی به خارج از کشور

بهادری از قرار دادن تعداد ۷۵ دستگاه کمباین های پیشرفته در اختیار کشاورزان دشتی خبر داد و افزود: این تعداد کمباین که مورد معاینه فنی نیز قرار گرفته اند، از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان ‌و پیگیری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان، توسط اتحادیه کمباین داران استان فارس در حال اعزام به شهرستان هستند.

 

وی در اشاره به کشت و تولید دانه های روغنی در دشتی عنوان کرد: در سال زراعی ۹۸ – ۹۷ به مساحت ۴۰ هکتار دانه روغنی کلزا در سطح شهرستان کشت شده و زمان برداشت آن نیمه دوم فروردین ماه می باشد، که کمباین های مخصوص برداشت آن نیز به شهرستان انتقال داده شده است.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی اضافه کرد: در حال حاضر ۵ مرکز خرید شامل انبار و سیلوی شهر چغادک، ‌سیلوی شهر برازجان و سه کارخانه آرد موجود در استان خرید محصول گندم را انجام می دهند که در شهرستان دشتی نیز کارخانه آرد خلیج فارس آماده خرید و دریافت گندم از کشاورزان است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید