کد خبر:8246
پ
IMG_20181217_194144_079
گزارش:

وضعیت بازار خورموج در آستانه شب یلدا/ یلدا و عدم قدرت خرید در تمام اقشار جامعه

قیمت های نجومی و سرسام آور برخی اقلام شب یلدا فرصت خرید را از مردم گرفته است به گونه ای که دیگر شور و هیجان همیشگی شب یلدا در بین مردم و در سطح جامعه مشاهده نمی شود.

سکینه حیدری نسب: قیمت های نجومی و سرسام آور برخی اقلام شب یلدا فرصت خرید را از مردم گرفته است به گونه ای که دیگر شور و هیجان همیشگی شب یلدا در بین مردم و در سطح جامعه مشاهده نمی شود.

 

شب اول زمستان و شب آخر پاییز را که اول جدی و آخر قوس می باشد، یلدا می گویند. یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است که از چندین هزار سال قبل تا به امروز ایرانیان و بسیاری از اقوام دیگر این شب را جشن می گیرند. در شب یلدا که درازترین و تاریک ترین شب در طول سال است، ایرانیان تا سپیده دم بیدار مانده و در کنار یکدیگر خود را با انواع آجیل٬ میوه و شیرینی جاتی که مرسوم بوده سرگرم می دارند.

 

اما امسال قدرت خرید مردم نسبت به سال قبل کاهش چشمگیری یافته و این روند کاهش قدرت خرید سال به سال سرعت بیشتری می گیرد تا جایی که می توان گفت این روند دیگر ترمز بریده است. گرانی میوه و آجیل اگر در سال های قبل اقشار کم توان اقتصادی و کم درآمد را تحت تاثیر قرار می داد، امسال با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش نامتعارف قیمت ها به خصوص قیمت های انواع آجیل و خشکبار در سطح جامعه، تمام اقشار را تحت تاثیر قرار داده و قیمت های نجومی و سرسام آور برخی اقلام شب یلدا فرصت خرید را از مردم گرفته است به گونه ای که دیگر شور و هیجان همیشگی شب یلدا در بین مردم و در سطح جامعه مشاهده نمی شود.

 

با وجود این روند افسار گسیخته گرانی و افزایش قیمت ها که هر روز و هر ساله شاهد آن هستیم آیا شهروندان ما خواهند توانست این سنت همیشگی را که خود نوعی عامل ایجاد شور و نشاط در خانواده ها و جامعه است حفظ نموده و در کنار خانواده خود شبی را به خوبی و چون سابق سپری نمایند؟!

 

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی در گفتگو با خبرنگار خورموج نیوز بیان داشت: به طور معمول هر سال شب یلدا و در روزهای نزدیک به شب یلدا طرح ویژه بازرسی از برخی صنوف شامل میوه فروشی ها، فروشگاه های آجیل و خشکبار و شیرینی فروشی ها به صورت گشت مشترک با سایر ادارات و یا توسط بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت انجام می گیرید که برای شب یلدای پیش رو نیز توسط واحدهای بازرسی از چهار روز پیش کار شروع شد.

بیشتر بخوانید
عملیات شناسایی محدوده معادن فسفات و بوکسیت در خورموج امید بخش است

 

داریوش رزمی با تاکید بر اینکه نظارت بر قیمت ها در سطح شهرستان دشتی در حال انجام است، افزود: شهروندان در صورت مشاهده تخلف اعم از کم فروشی و گرانفروشی و احتکار، از دو طریق می توانند نسبت به پیگیری تخلف اقدام نمایند که یا به صورت حضوری به اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند و یا از طریق شماره تلفن ۱۲۴ تخلفات را منعکس کنند.

 

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی در رابطه با چگونگی برخورد با متخلفان خاطرنشان کرد: پرونده تخلفات پس از تشکیل توسط بازرسان به اداره تعزیرات ارسال شده و قاضی تعزیرات پس از مشاهده تخلف و مندرجات پرونده نسبت به صدور حکم افراد متخلف اقدام می کند. در پایان نیز قاضی تعزیرات نسبت به میزان جریمه متخلفین اقدام خواهد کرد.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی نیز در گفتگو با خبرنگار خورموج نیوز، از جمله اقدامات صورت گرفته توسط این نهاد برای تدارک و برپایی شب یلدا در سطح شهرستان را همکاری با عاملان توزیع میوه و تره بار برای تامین هندوانه مورد نیاز شب یلدا عنوان،  و اظهار داشت: توزیع میزان ۷۰۰ کیلوگرم گوشت قرمز در سطح شهر خورموج بین عاملین توزیع با نرخ هر کیلوگرم ۲۹ هزار تومان و توزیع میزان ۲ و نیم تن گوشت مرغ منجمد برای شهرهای خورموج،  کاکی و شنبه با نرخ دولتی از دیگر اقداماتی است که در آستانه شب یلدا توسط این نهاد صورت گرفته است.

 

به گزارش خورموج نیوز، در بازدیدی که در طرح بازرسی و نظارت بازار شب یلدا در شهر خورموج با حضور اصحاب رسانه دشتی از تعدادی از اصناف مرتبط با آن صورت گرفت، در بازار شهر خورموج قیمت مصرف کننده برای هر کیلوگرم هندوانه حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان، موز هر کیلوگرم ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان، میوه های انار٬ سیب، پرتقال، نارنگی و خرمالو هر کیلوگرم ۴ تا ۶ هزار تومان، مغز گردو هر کیلوگرم ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، مغز بادام هر کیلوگرم ۱۴۰ تا ۱۴۵ هزار تومان، بادام زمینی هر کیلوگرم ۳۴ تا ۳۶ هزار تومان، بادام هندی هر کیلوگرم ۱۶۰ هزار تومان، بادام کاغذی با پوست هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار تومان، پسته هر کیلوگرم ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان،  گردو هر کیلوگرم ۵۰ تا ۶۴ هزار تومان، آجیل مخلوط ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و تخمه هر کیلوگرم ۲۴ تا ۳۰ هزار تومان، پایین ترین قیمت شکلات هر کیلوگرم ۱۷ هزار تومان و کیک خامه ای هر کیلوگرم ۱۶ هزار تومان می باشد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید