کد خبر:7894
پ
IMG_20181004_152619_273
با حضور مسئولین؛

همایش روز ملی دامپزشکی در دشتی برگزار شد

به مناسبت گرامی داشت روز ملی دامپزشکی، همایش روز ملی دامپزشکی در شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستان برگزار گردید.

به مناسبت گرامی داشت روز ملی دامپزشکی، همایش روز ملی دامپزشکی در شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستان برگزار گردید.

 

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر در حاشیه برگزاری همایش روز ملی دامپزشکی در شهرستان دشتی،  ضعف در روابط عمومی های حوزه دامپزشکی را از عوامل عدم آگاهی لازم در میان مردم در مورد شرح وظایف دامپزشکی دانسته و بیان داشت: دامپزشکی دشتی و همکارانشان در این حوزه تمام تلاش خود را در انجام وظایف محوله داشته اند که از دید فرماندار محترم پنهان نمانده و سایر شهرستان ها نیز به همین صورت است.

 

مرتضی بحرانی افزود: دامپزشکی در خط اول مبارزه با بیماری ها است که بعضی از همکاران ما جانشان را در این راه از دست داده و بعضی از آنان نیز درگیر بیماری های مرتبط می باشند.

 

فرماندار شهرستان دشتی نیز با بیان اینکه مواد غذایی ناسالم، سالانه باعث مرگ دو میلیون نفر در جهان می شود که بیش تر آن ها کودکان هستند و نشان دهنده اهمیت امنیت غذایی در جامعه جهانی است، اظهار داشت: سازمان دامپزشکی کشور سه هدف مهم را دنبال می کند که شامل حفظ و ارتقای بهداشت عمومی از طریق مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام، تحقق امنیت غذایی از طریق فراهم نمودن شرایط بهداشتی برای سرمایه گذاری،  توزیع و کاهش تلفات دامی و حفظ سرمایه دامی از طریق حفظ بهداشت دام می شود.

 

عبدالله نادری با اشاره به اینکه دامپزشکی نقش بسیارمهمی در بحث اقتصاد مقاومتی داشته و ماموریت هایی را به نحو شایسته انجام می دهد، افزود: دامپزشکی شهرستان دشتی یکی از ادارات فعال است که شاهد خدمات رسانی کارکنان آن در تمام روستاها هستیم و با توجه به رضایت مندی مردم از عملکرد آن نیازمند توجه استان در جهت تجهیز این مرکز به نیروی انسانی و وسایل حمل ونقل بیشتر است.

 

وی ارائه آموزش های لازم به مردم و دامداران در جهت مراقبت از دام ها و خودشان و نیز پیشگیری از وارد شدن خسارت به دامداران را بسیار مهم دانسته و تاکید نمود: اگر دامداران با علائم بیماری ها آشنا شوند از بروز برخی بیماری ها و خسارت ها پیشگیری می شود.

 

فرماندار شهرستان دشتی عنوان داشت: با توجه به زیاد بودن جمعیت دامی و عشایری در بخش شنبه و طسوج و بعد مسافت و صعب العبور بودن برخی مناطق آن نیاز است که یک مرکز دامپزشکی در بخش شنبه و طسوج احداث گردد.

 

در این همایش همچنین سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی، اهمیت دامپزشکی را از آن نظر که مساله غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی دارای اهمیت بالایی می باشد مهم دانسته و بیان داشت: غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی به عنوان یک مساله راهبردی و استراتژیک است. بدون شک در میان مواد غذایی آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و جزو لاینفک مواد غذایی روزانه به شمار می آید، پروتئین های حیوانی نظیر گوشت قرمز، مرغ و ماهی است که نشان دهنده اهمیت دانش دامپزشکی و کار دامپزشکان می باشد.

بیشتر بخوانید
شرایط لازم برای جذب گردشگر فراهم شود

 

احمد ایزدی افزود: فعالیت های دامپزشکی بر خلاف تصور عموم صرفا در راستای درمان یک بیماری در دام نیست و فعالیت های دامپزشکی می‌تواند نقش مؤثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه داشته باشد که بدون شک با نبود دامپزشکی بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

 

وی تاکید کرد: دامپزشکی با برنامه ریزی های مدون و مطالعه شده اقدام به حفظ سرمایه بومی و ملی دام، طیور و آبزیان می نماید که با حفظ این سرمایه، کشور عزیزمان ایران در تامین پروتئین های دامی استقلال خود را حفظ نموده و اشتغال دامداران و سرمایه ی سرمایه گذاران این بخش نیز حفظ شده و با توجه به شرایط کنونی نقش مؤثر دامپزشکی در پدافند غیرعامل را نمی توان نادیده گرفت.

 

ایزدی با اشاره به اینکه شهرستان دشتی دومین جمعیت دامی استان و دومین شهرستان از نظر وسعت و گستردگی است، خاطرنشان کرد: دامپزشکی دشتی در جهت مبارزه و پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام از ترافیک کاری بالایی برخوردار است.

 

وی از سم پاشی بدن بیش از ۹۲ هزار رأس بز و گوسفند به صورت رایگان و همچنین واکسینه نمودن بیش از ۹۹ هزار رأس بز و گوسفند واجد شرایط در سطح شهرستان دشتی بر علیه بیماری آبله از مهرماه سال گذشته تا کنون خبر داد و افزود: وجود واحدهای دامی در دوردست ترین نقاط شهرستان از بن بید بخش شنبه و طسوج گرفته تا روستاهای نوار ساحلی، از ارتفاعات صعب العبور دشت پلنگ و کوه سیاه تا روستاهای حاشیه کوه مند و کوه نمک، هیچ گاه مسبب کوتاهی در عملکرد این مرکز نشده و پرسنل خدوم دامپزشکی دشتی بدون توجه به زمان ها و مکان ها اقدام به خدمت رسانی نموده اند.

 

سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی اضافه کرد: خدمت به صنعت آبزیان و حفظ و حمایت سرمایه ی سرمایه گذاران این بخش در سایت پرورش میگوی مند و مراکز تکثیر و پرورش ماهی و میگو با پتانسیل کارشناسی خوبی که در بخش دولتی و خصوصی در حال انجام است و همچنین نظارت بر مراکز تولید، نگهداری و عرضه نیز با تمام تلاش پرسنل این مرکز انجام می گردد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید