کد خبر:9220
پ
۳۷
به مناسبت روز شوراها؛

همایش تجلیل از شوراهای برتر دشتی در خورموج برگزار شد

به مناسبت گرامیداشت نهم اردیبهشت ماه روز ملی شوراها همایش تجلیل از شوراهای برتر شهر و روستای شهرستان دشتی در شهر خورموج برگزار شد.

به مناسبت گرامیداشت نهم اردیبهشت ماه روز ملی شوراها در شهرستان دشتی، همایش تجلیل از شوراهای برتر شهر و روستای این شهرستان با حضور مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری، فرماندار، رئیس دفتر نماینده مردم در مجلس، بخشداران، شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی شهرستان دشتی، در شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی برگزار شد.

 

رئیس شورای اسلامی شهرستان دشتی در همایش تجلیل از شوراهای برتر دشتی به جایگاه شوراها در قرآن کریم، کلام حضرت امام خمینی (ره) و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره نموده و اظهار داشت: در قانون اساسی ۶ اصل به شورا و نظام شورایی در جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته که بیشترین آن در اصل (۱۰۳) نمود پیدا می کند. بر اساس این اصل همه استانداران، فرماندار، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند، در حدود اختیارات شورا ملزم به رعایت تصمیمات آن ها هستند که بحمداله امروزه در دشتی این اصل قانون اساسی به معنای واقعی اجرا می شود.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/04/4.jpg

 

محمد فقیه در اشاره به مشکلات شوراهای دشتی در شهرها و روستاها تصریح کرد: شوراهای شهرستان دشتی فاقد مکان اختصاصی برای انجام وظایف هستند که نیاز است زمین و اعتبار لازم جهت احداث آن اختصاص یابد.

 

وی با بیان اینکه جایگاه و نقش شوراهای فرادست در شهرستان دشتی به درستی نمود پیدا نکرده، افزود: حق الجلسه شوراهای شهر به موقع دریافت می شود اما شوراهای روستا با اینکه تلاش بیشتری دارند، مظلوم واقع شده و در زمان مراجعه به بخشداری ها با موانع قانونی مواجه می شوند.

 

فقیه عدم تعیین شناسه ملی برای شوراها پس از گذشت دو سال از شورای پنجم و نداشتن کارت شناسایی را دیگر مشکل اعضای شوراها بیان کرده و افزود: روستاهای فاقد دهیار و شورا به دلیل مشخص نبودن محل واریزی مالیات بر ارزش افزوده آن ها، انتظار می رود از محل اعتبارات تملک دارایی خدماتی در آنجا صورت گیرد، زیرا بعضی از روستاها مشاهده می شود از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون هیچ اقدامی در آنجا انجام نشده است.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/04/17.jpg

 

وی با اشاره به اینکه کارگروهی جهت ارائه مشاوره تولیدی به شورای روستاها تشکیل شود که بتوانند در همه مراحل تولید موفق بوده و در ساز و کار اداری آن دچار مشکل نشوند، خطاب به مسئولین استانی بیان کرد: هیچ یک از مردم شهرستان دشتی با ایجاد معدن در کوه بیرمی دشتی موافق نیستند. چشمه ها و چاه های آبی که در آنجا وجود دارد، ۳۰ درصد آب شهر خورموج را تامین کرده و زیستگاه جانوران نادر و دارای گیاهان دارویی ارزشمند است که از مسئولین درخواست داریم به نظر و خواست مردم شهرستان دشتی احترام بگذارند و اجازه ندهند که بخاطر یک معدن و اشتغال تعداد ۶ نفر همه ی طبیعت و داشته های مردم شهرستان نادیده گرفته شود.

 

رئیس شورای شهرستان دشتی همچنین به شاخص های تجلیل از شوراهای برتر در این همایش اشاره کرده و تصریح نمود: اجرای طرح نشاط اجتماعی و ایجاد اشتغال در راستای سیاست های دولت و همچنین همراهی با شورای شهرستان از شاخص های لازم جهت معرفی شورای برتر مد نظر قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
اولین همایش استانی نقالی کودکان در دلوار برگزار شد

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/04/16.jpg

 

در ادامه این مراسم مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری بوشهر از ارسال دستورالعمل پرداخت حق الجلسه اعضای شوراها به فرمانداری ها خبر داد و اظهار داشت: سقف حق الجلسه اعضای شوراها در هر ماه ۲۰ ساعت، و برای هر ساعت مبلغ شانزده هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است.

 

فاطمه دهقانی با اشاره به اینکه در سال گذشته مبلغ یکصد و ۸۸ میلیارد تومان اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده و آلایندگی ها به حساب همه دهیاری های استان بوشهر واریز شد، افزود: از این مبلغ حدود ۱۱۰ میلیارد ریال به دهیاری‌های شهرستان دشتی اختصاص یافت.

 

وی با بیان اینکه دهیاری های استان مسئول فنی و مالی دهیاری را معرفی کنند، تاکید کرد: دهیاران با این اعتبارات پروژه‌های اولویت دار را در برنامه قرار دهند تا بتوان این اعتبارات را در جای درست هزینه کرد.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری بوشهر همچنین خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح‌های اقتصادی در روستاها تسهیلات کم بهره و بدون ضامن تا سقف ۱۰ میلیارد ریال پرداخت می‌شود که می‌طلبد دهیاران از هم اکنون در بودجه سال جاری این موضوع را لحاظ کنند، چون برای دریافت تسهیلات آورده دهیاری نیز مهم است.

 

در این همایش فرماندار دشتی نیز با بیان اینکه در سال گذشته با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی، نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، ائمه جمعه و شوراها در همه زمینه ها به ویژه در جهت رفع موانع تولید و اشتغال در شهرستان دشتی گام های خوبی برداشته شده، اظهار داشت: در همین مدت با پیگیری‌های صورت گرفته بیش از ۹۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در سطح شهرستان ایجاد شده و در سال جاری نیز که از سوی مقام معظم رهبری سال «رونق تولید» نامگذاری شده باید تلاش و کوشش خود را بیشتر کنیم.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/04/26.jpg

 

عبدالله نادری با تاکید بر رفع موانع سرمایه گذاری و اشتغال تصریح کرد: شهرستان دشتی در زمینه گردشگری، صنعت، کشاورزی و غیره از ظرفیت بالایی برخوردار است و اگر می خواهیم در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد تحولی شکل بگیرد باید ابتدا این تحول در ذهن و اندیشه ما صورت گرفته و گام های بیشتری در این زمینه برداریم.

 

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد پروژه های نیروگاه‌های خورشیدی استان در دشتی احداث شده، خطاب به مسئولین خاطرنشان کرد: در حال حاضر مهم ترین مساله اشتغال و اقتصاد است. همه ما باید زمینه را برای جذب سرمایه گذاران داخل و خارج از شهرستان و استان فراهم کنیم.

 

فرماندار دشتی با تاکید بر اینکه مسئولین اجرایی شهرستان نظرات شوراها را مد نظر قرار داده و مشکلات آنها را بررسی کرده و نسبت به رفع آنها اقدام کنند، خاطرنشان کرد: میزان ۸۰ درصد از مصوبات سفرهای روستایی سال گذشته اجرایی شده و در سال جاری نیز سفرهای روستایی با رویکرد اقتصادی آغاز شده است که در این سفرها از نزدیک مسائل و مشکلات فعالین اقتصادی بررسی می‌شود.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/04/19.jpg

 

در پایان همایش از شوراهای اسلامی برتر شهر و روستای شهرستان دشتی تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید