کد خبر:2732
پ
باز یهای بومی (2)
در ساحل نیلگون خلیج فارس؛

هفتمین دوره جشنواره بازی های بومی محلی دشتی برگزار شد

دبیر جشنواره بازی های بومی محلی دشتی گفت: جشنواره در چهار بخش، با حضور تیم هایی از دشتستان، دشتی، گناوه و دیر در روستای گلستان ساحلی برگزار شد.

ابراهیمی، دبیر جشنواره بازی های بومی محلی شهرستان دشتی درحاشیه آیین برگزاری این جشنواره، در گفتگو با خبرنگار خورموج نیوز گفت: هفتمین دوره جشنواره بازی های بومی محلی شهرستان دشتی با حضور ۱۴ تیم در قالب بازی های بومی محلی از شهرستان های دشتستان، دشتی، گناوه و دیر در روستای گلستان ساحلی از توابع شهرستان دشتی برگزار گردید.
ابراهیم ابراهیمی با اشاره به اینکه این جشنواره در چهار بخش انجام شده، گفت: بخش اول اجرای نمایشی بازی های بومی محلی٬ بخش دوم اجرای آیین های سنتی همراه با اجرای موسیقی سنتی، بخش سوم انجام مسابقات ورزشی بومی در دو بخش زنان و مردان٬ و بخش چهارم نیز نمایش غذاهای سنتی را می توان برشمرد.
 http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C-1.jpg
وی اهداف برگزاری این جشنواره را احیا سنت ها و آیین های استان بوشهر، آموزش و بازآموزی سنت ها و آیین گذشتگان به نسل جدید و مبارزه با تهاجم فرهنگی عنوان نمود و در تصریح بخش سوم جشنواره افزود: در بخش مردان مسابقات طناب کشی، تیرکمان سنتی و زورمچ، در بخش زنان نیز مسابقات دوزپا و تیرکمان سنتی برگزار شد.
ابراهیمی با بیان اینکه بخش اجرای بازی های بومی محلی همراه با موسیقی سنتی بوده و باعث ایجاد روحیه نشاط در تماشاگران شده است، افزود: بازی های انجام شده در این جشنواره را می توان چوکیلی، وسطو و هلهله گرگ چمبری برشمرد.
 دبیر جشنواره بازی های بومی محلی دشتی در تصریح نتیجه این مسابقات عنوان کرد: در مسابقه طناب کشی مردان تیم دیر٬ در مسابقه تیرکمان تیم روستای چارک و در مسابقه زورمچ نیز تیم دشتستان صاحب عنوان برتر شدند. همچنین در بخش خانم ها، مسابقه دوزپا و تیرکمان سنتی تیم دختران دالکی مؤفق شد مقام اول هر دو مسابقه را از آن خود نماید.
وی ادامه داد: در بخش غذاهای سنتی با رای داوران حلوای لبو محبوبه شهسواری از دالکی مقام اول، ماهی سرخ شده کار مشترک مریم٬ مرضیه و فاطمه ابراهیمی از گلستان ساحلی مقام دوم و پخت گرده زهره نادری از دالکی مقام سوم را کسب نمودند.
ابراهیمی در پایان ضمن اشاره به اینکه با نان محلی دشتی موسوم به گرده از ورزشکاران و تماشاچیان جشنواره پذیرایی به عمل آمده، اضافه کرد: به تمامی ورزشکاران شرکت کننده در این جشنواره هدایایی به رسم یادبود همراه با لوح تقدیر اهدا شد.
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید