کد خبر:3105
پ
حمید زارعی 2)

نگاهی به خورموج اثر حمید زارعی

نگاهی به خورموج با موضوعیت شهر خورموج در سال ۱۳۹۴ با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه توسط انتشارات صحیفه خرد به بازار کتاب عرضه شد.

نگاهی به خورموج اثر حمید زارعی


http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%AD%D9%85%DB%8C%D8%AF-%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B9%DB%8C.jpg

خورموجیم و جهان پریشان من است
آیینه و عشق سهم چشمان من است
هر چند کدر ز تابش خورشیدم
اما گل خنده باغ ایمان من است.
“شکیبا”

حمید زارعی متولد ۱۳۵۶ خورشیدی در روستای درازی شهرستان دشتی دیده به جهان گشود. دارای مدرک تکنولوژی آموزشی و هم اکنون سرپرستی اداره فرهنگ و ارشاد دشتی را به عهده دارد. دارای تالیفات ای قندترین نمک در این آبادی، جوانه های سپید اندیش، شهیدنامه و کسب مقام در جشنواره های مختلف شعر، فیلم دفاع مقدس، طنز و برگزاری همایش ها و برنامه های متعدد فرهنگی و هنری بخشی از کارنامه وی می باشد.

فهرست کتاب مشتمل بر “مقدمه حوزه هنری بوشهر” ، “یادداشت دبیر مجموعه دانشنامه استان بوشهر”، “مقدمه” و چهار فصل می باشد.
فصل اول: وجه تسمیه
فصل دوم: تاریخ و فرهنگ (وقایع تاریخی خورموج، آموزش و پرورش، انقلاب در خورموج، شهدای خورموج، گویش، آیین و رسوم، کشاورزی، کتابخانه ها، ورزش)
فصل سوم: مشاهیر خورموج (محمد خان دشتی، حقایق نگار، میرزا محمود حامدی،حاج علی مرادی، استاد ایرج اسدی، استاد سید کوچک هاشمی زاده،دکتر خلیل شیخیانی،دکتر نسرین مظفری، شهید نادر مهدوی، سید موسی ابطحی و سید میر بهزاد شهریاری…)
فصل چهارم: اماکن تاریخی و گردشگری خورموج (قلعه محمد خان، عمارت شیرینه، کوه بیرم، چشمه آب بنگه)


http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D9%85%D9%88%D8%AC.jpg


در مقدمه کتاب؛ خورموج چنین تعریف شده است:
شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی بر روی طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۲۳ دقیقه و عرض جغرافیایی ۲۸ درجه و ۳۹ دقیقه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۶۰ متر می باشد. این شهر تقریبا در میانه استان قرار گرفته و فاصله آن تا بندر بوشهر مرکز استان ۷۵ کیلومتر می باشد. خورموج (به سال چاپ کتاب۱۳۹۴) دارای ۳۸ هزار و ۸۴۵ نفر جمعیت است که از این تعداد ۱۹ هزار و ۴۰۲ نفر را مردان و ۱۹ هزار و ۴۴۳ نفر را زنان تشکیل می دهد. خورموج بخش مرکزی دشتی محسوب می شود که در این بخش روستای محمد آباد با ۲ هزار و ۹۵ نفر پر جمعیت ترین و گوری با ۷ نفر کم جمعیت ترین روستای این بخش می باشد. خورموج در طی دو قرن اخیر شاهد اتفاقات مهم سیاسی، اجتماعی و ادبی بوده و در زمینه ادبیات شهره جنوب کشور بوده و ادیبان و نویسندگان شهیری در این منطقه ادب خیز ساکن بوده و هستند.

اما خورموج به چه معناست؟ برخی از نویسندگان و مورخان درباره وجه تسمیه خورموج حدس و گمان های متفاوتی زده اند. از جمله دکتر سید جعفر حمیدی معتقد است خورموج باید تعریف شده هرمز باشد و یک نام ساسانی ست در اصل هور مزد و هورمز بوده به معنای دانش، هوش، حافظه و دانایی. پس میتوان این شهر را خورشید مقدس یا سرور دانا دانست. البته محمد رضا بلادی نظریه دکتر حمیدی را رد و اظهار داشته نزدیک ترین رودخانه به خورموج مند است در ۳۰ کیلومتری خورموج و رود یا دریایی نزدیک آن نیست تا بتوان خورموج را مشتق خور و دریا دانست. اما به گمان بسیاری ادیبان خورموج؛ بهار در جلگه خورموج گیاهی به نام بهمن می روید و انعکاس نور خورشید بر این جلگه پوشیده از بهمن منظره زیبایی به وجود می آورد.ازاین رو خورموج که از بهر “خور” مخفف خورشید و “موج” تشکیل گردیده زیر انعکاس نور خورشید شبیه موج دریا می نماید.

بیشتر بخوانید
جایگاه بحرین در دریانوردی و تجارت دریایی ترجمه نعمت اله مقصودی و غلامرضا زائری

گویش مردم خورموج گویش دشتیاتی است. هر چند که امروز در این شهر اصالت زبان دشتی وجود ندارد و تفاوت گفتاری میان مردم مناطق کاکی و اطراف آن با خورموج و توابع آن وجود دارد، اما نمی توان آن را از گویش دشتیاتی منفک کرد. به اعتقاد سید کوچک هاشمی زاده زبان شناس خورموجی گویش دشتی زبانی زنده و گویا و سرشار از واژگان ریشه دار پهلوی و باستانی ست. ویژگی های این گویش، دارا بودن دستور زبانی کاملا حساب شده و با قاعده واژگان اصیل پارسی باستان و پهلوی است.

نگاهی به خورموج با موضوعیت شهر خورموج در سال ۱۳۹۴ با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه توسط انتشارات صحیفه خرد به بازار کتاب عرضه شد.

در بخش ورزش کتاب می خوانیم:
موسس باشگاه ایرانجوان حاج غلامرضا منفرد می باشد که تا هنوز هم باشگاه توسط ایشان اداره می شود. باشگاه ایرانجوان از بدو تاسیس تا ۱۳۸۰ همیشه در بین سه تیم اول استان قرار داشت و یک رقیب جدی برای تیم های ایرانجوان و شاهین بوشهر بود؛ حتی در مقطعی که این دو تیم فعالیتشان معلق شد و بازیکنان این دو تیم پرطرفدار و باسابقه به تیم پاس ملحق شدند ایرانجوان خورموج تنها رقیب پاس بود. استاد مجید دشتی منش از چهره های نام آشنای این تیم پر افتخارست. ۲۳ هیات ورزشی در خورموج فعالیت می کنند و فوتبال اولین هیات تاسیس شده در سال ۱۳۸۵ می باشد. در حال حاضر استادیوم تختی خورموج با متراژ ۱۵۰۰ متر مربع می باشد…

برای این شاعر و نویسنده گرانقدر شهرستان دشتی؛ عمری باعزت، سلامت و توفیق روز افزون خواستاریم.

به قلم: لیلا حیاتی

#هر_جمعه_با_یک_کتاب

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید