کد خبر:9442
پ
عبا بافی ۲
گزارشی از وضعیت کارگاه های صنایع دستی شهرستان دشتی؛

نقش بی بدیل صنایع دستی در افزایش فرصت های شغلی و ظرفیتی برای توسعه اقتصادی دشتی

عبا بافی،گلیم بافی و سجاده بافی با مواد اولیه پشم شتر و گوسفند و موی بز که عموما پرورش این حیوانات نیز گوشه ای از فعالیت مردم منطقه است، از مهم ترین و باقدمت ترین صنایع بومی با پشتوانه ی فرهنگی غنی در منطقه ی دشتی محسوب می شود که از دیرباز طرح و نقش های مختص خود را داشته و مشابه آن در مناطق دیگر کشور یافت نمی شود.

سکینه حیدری نسب| صنایع دستی از دیرباز در شهرستان دشتی همانند بسیاری از نقاط استان و کشور حالتی مکمل اقتصاد و کشاورزی را داشته، و تامین کننده ی بخشی از نیازهای منطقه بوده است.

 

عبا بافی،گلیم بافی و سجاده بافی با مواد اولیه پشم شتر و گوسفند و موی بز که عموما پرورش این حیوانات نیز گوشه ای از فعالیت مردم منطقه است، از مهم ترین و باقدمت ترین صنایع بومی با پشتوانه ی فرهنگی غنی در منطقه ی دشتی محسوب می شود که از دیرباز طرح و نقش های مختص خود را داشته و مشابه آن در مناطق دیگر کشور یافت نمی شود.

 

عبا بافی و گلیم بافی در شهرستان دشتی یک کالای مصرفی محسوب می شده و به عنوان یه کالای خانگی از دیرباز در مناطقی از شهرستان دشتی در روستاهای کردوان، گنخک و… تا همین چند سال اخیر نیز توسط دستان هنرمند زنان و دختران بافته می شد، سپس تولید مازاد مصرف توسط تجار منطقه به کشورهای حاشیه ی خلیج فارس صادر می شد.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%81%DB%8C-1.jpg

 

از جمله عواملی که تولید صنایع دستی را از دیگر صنایع متمایز می کند؛ قابلیت ایجاد و توسعه در مناطق مختلف شهری، روستایی و حتی در جوامع عشایری، دارا بودن ارزش افزوده ی زیاد در مقایسه با سایر صنایع، عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد در مقایسه با دیگر رشته های صنعت و داشتن بار فرهنگی به جهت استفاده از طرح های اصیل، بومی و سنتی و همچنین تامین قسمت عمده ی مواد اولیه مصرفی از منابع داخلی و … است.

 

در سال های اخیر با همت و حمایت فرماندار دشتی و راه اندازی کارگاه های تولیدی صنایع دستی عبابافی، گلیم بافی، قالی بافی و حصیربافی در شهرستان دشتی جانی دوباره گرفته است.

 

اکنون که هنر عبابافی که تار و پود آن با فرهنگ مردم کهن دیار دشتی آمیخته شده و از دستان هنرمند زنان و دختران دشتی زاده شده تا در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه) “رونق تولید” نام گرفته و با حمایت های فرماندار محترم دشتی، رونقی دوباره یافته و زمینه اشتغال هنرجویان را فراهم نماید. بر این اساس و با توجه به رونق این صنایع و استقبال بانوان فعال و هنرجوی شهرستان از آن، بر آن شدیم تا با فرماندار محترم دشتی، صاحبان کارگاه و کارگران این حوزه به گفتگو بنشینیم؛

 

فرماندار دشتی با اشاره به اینکه کارگاه های تولیدی شهرستان دشتی در زمینه تولید صنایعی نظیر عبابافی، گلیم بافی، قالی بافی و حصیربافی فعال هستند، اظهار داشت: در پی اجرای طرح های اعطای تسهیلات اشتغال زایی، تعداد ۱۷ نفر متقاضی در حوزه صنایع دستی تشکیل پرونده داده و با اخذ مبلغ ۳۲۵ میلیون تومان تسهیلات مشغول به کار شدند.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B4%D8%AA%DB%8C.jpg

 

عبدالله نادری پرداخت تسهیلات ویژه، برپایی نمایشگاه صنایع دستی در روستاها و برگزاری کلاس های آموزشی را از جمله اقدامات انجام شده در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی در دشتی برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر در روستای کردوان از توابع بخش کاکی تعداد ۴ کارگاه عبابافی و در روستای بحیری از توابع بخش مرکزی شهرستان نیز تعداد ۴ کارگاه عبابافی، یک کارگاه گلیم بافی، یک کارگاه قالی بافی و یک کارگاه حصیربافی فعال می باشد.

 

وی میزان اشتغال در حوزه صنایع دستی در سطح شهرستان دشتی را ۲۴۰ نفر عنوان نموده و اضافه کرد: با توجه به سابقه شهرستان دشتی در زمینه های تولید صنایع دستی گوناگون تلاش می شود جهت فراموش نشدن این صنایع و رونق این صنعت و ایجاد اشتغال جهت جوانان با ارائه آموزش های لازم در روستاها و پرداخت تسهیلات لازم زمینه حفظ و ارتقای این صنایع فراهم گردد.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%81%DB%8C-2.jpg

 

فرماندار دشتی افزایش کارگاه های صنایع دستی، پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی، برپایی نمایشگاه های صنایع دستی در طول سال و برگزاری کلاس های آموزشی در روستاها را از جمله برنامه های سال جاری در حمایت از صنایع دستی و رونق بخشی به آن عنوان کرده و بیان داشت: در جهت معرفی و شناساندن صنایع دستی شهرستان به دیگر هموطنان، سعی شده طرح هایی نظیر برپایی نمایشگاه های روستایی در طول سال و پرداخت تسهیلات اشتغال زایی پایدار روستایی جهت رونق تولیدات صنایع دستی اجرایی گردد.

 

رئیس شورای اسلامی روستای بحیری از اشتغال تعداد ۶۰ نفر به طور مستقیم در ۴ کارگاه روستای بحیری خبر داد و بیان داشت: میزان سرمایه گذاری انجام شده در این کارگاه های تولیدی مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بوده که طی مدت یک سال و نیم این سرمایه اولیه به طور کامل برگشت داده شده است.

 

محمد فقیه افزود: کارگاه های تولید صنایع دستی خانه هنر روستای بحیری از مدت یک سال و نیم پیش با تولید عبا، حصیر، قالی و گلیم در این روستا شروع به فعالیت کرده و تا کنون همه ی محصولات عبا، توسط تجّار منطقه به بازارهای هدف حاشیه خلیج فارس صادر می شود، و محصولات حصیر، قالی و گلیم نیز به طور کامل مصرف داخلی داشته و در نمایشگاه ها و بازارهای داخلی به فروش می رسد.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/%D8%B9%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D9%81%DB%8C-2.jpg

 

وی مهم ترین و بزرگ ترین مانع تولید را عدم وجود فضای لازم جهت فعالیت بیشتر عنوان داشته و در اشاره به اقدامات لازم در جهت رونق تولید و توسعه کارگاه ها تصریح کرد: قطعا ایجاد دوره های بازآموزی جهت رسیدن به تولید متنوع و باکیفیت محصولات می تواند به رونق تولید و فروش بیشتر کمک نماید.

 

فقیه که از صاحبان کارگاه های تولیدی در روستای بحیری نیز می باشد، در بیان اقدامات صورت گرفته در حمایت از صنایع دستی و شاغلان در این صنعت اضافه کرد: در روستای بحیری اقدامات لازم جهت آموزش، برگزاری کارگاه های آموزشی، تولیدی، ایجاد ظرفیت های لازم با هدف تولید و فروش محصولات صورت گرفته است.

 

وی تامین مواد اولیه، نیاز به آموزش های لازم، ورود به بازارهای عمده، برندسازی، ‌مشاوره های تولید و صدور مجوزها را از مهم ترین مشکلات این حوزه برشمرد و تصریح کرد: میزان استقبال از محصولات به سه عامل تنوع، کیفیت و قیمت عرضه محصولات بستگی دارد که در حال حاضر ما در کارگاه های صنایع دستی سعی کرده ایم  این شاخص های مهم را مد نظر قرار دهیم که همین موضوع باعث شده استقبال خوبی از محصولات به عمل آید.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%88%D9%85%D8%B3%D9%88%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%A8%D8%AD%DB%8C%D8%B1%DB%8C.jpg

 

فقیه در اشاره به وضعیت بیمه کارگران کارگاه ها گفت: در حال حاضر بر اساس قراردادی که مابین معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر وجود دارد، همه شاغلین در کارگاه ها تحت پوشش این صندوق قرار دارند.

 

رئیس شورای اسلامی روستای بحیری و مسئول خانه هنر بحیری اضافه کرد: ما امسال که مزین به نام سال “رونق تولید” شده، عزم خود را جزم کرده ایم تا به این ندای رهبر و کشتیبان انقلاب آبیم بگوییم و تولیدات خوب و با کیفیتی داشته باشیم که بهترین و مهم‌ترین عامل رونق در تولید، استقبال هموطنان و همشهریان از محصولات تولیدی بوده و عدم استقبال نتیجه ای عکس خواهد داشت.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/%D8%B9%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D9%81%DB%8C.jpg

 

هاجر حسین پور از کارگران شاغل در کارگاه عبابافی نیز در گفتگو با خبرنگار پیام عسلویه در شهرستان دشتی می گوید: کارگران این کارگاه روزانه به میزان ۸ ساعت مشغول به کار هستند، همچنین اگر کسی خواهان تولید بیشتر یا اضافه کار باشد، منعی وجود ندارد. حقوق و دستمزدها نیز با توجه به میزان تولیدی که انجام می دهیم، در زمان مقرر پرداخت می شود.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/%D8%B9%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D9%81%DB%8C1.jpg

 

وی در اشاره به وضعیت صنایع دستی و اشتغال در این حوزه اضافه کرد: اگر مسئولین از صنایع دستی حمایت کنند، قطعا صنایع دستی می تواند به عنوان یک شغل پایدار هم به اقتصاد کشور و هم به شاغلین این حوزه کمک نماید.

 

تلاش های فرماندار جهادی و موفق شهرستان دشتی در راستای ترویج و توانمندسازی زنان در حوزه صنایع دستی و ایجاد اشتغال پایدار، می تواند گامی موثر در جهت خودکفایی بانوان سرپرست خانوار در این شهرستان باشد، که این موفقیت مشارکت و همت والای بانوان شهرستان و همکاری و پیگیری های دهیاران و اعضای شوراهای شهر و روستای نقاط مختلف شهرستان دشتی را می طلبد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید