کد خبر:8228
پ
IMG-20181217-WA0005
خورموج نیوز گزارش می دهد:

نشست هماهنگی خرید توافقی گوجه فرنگی دشتی برگزار شد

در نشست هماهنگی خرید توافقی محصول گوجه فرنگی شهرستان دشتی گفته شد، کارخانه رب آیدا در اصفهان و دو شرکت تعاونی تولید روستایی در شهرهای کاکی و شنبه این شهرستان  برای خرید و تحویل گوجه فرنگی های ربی فعال می باشند.

در نشست هماهنگی خرید توافقی محصول گوجه فرنگی شهرستان دشتی گفته شد، کارخانه رب آیدا در اصفهان و دو شرکت تعاونی تولید روستایی در شهرهای کاکی و شنبه این شهرستان  برای خرید و تحویل گوجه فرنگی های ربی فعال می باشند.

 

در نشست هماهنگی خرید توافقی محصول گوجه فرنگی که در اداره جهاد کشاورزی شهرستان دشتی برگزار شد، گفته شد کارخانه رب آیدا مستقر در اصفهان متعلق به اتحادیه مرکزی تعاونی روستایی کشور جهت تحویل گرفتن محموله های گوجه فرنگی ربی استان بوشهر فعال شده و رایزنی با کارخانه های رب کازرون و مرودشت نیز در حال انجام است. همچنین دو شرکت تعاونی تولید روستایی صادق آل محمد(ص) در شهر کاکی و شرکت تعاون روستایی شنبه در شهرستان دشتی برای خرید و تحویل گرفتن گوجه های ربی فعال می باشند. قیمت خرید و تحویل این محصول درب کارخانه نیز یک هزار و ۲۵۰ تومان است.

 

این در صورتی است که با بسته بودن مرزها فعالیت دلالان افزایش یافته و در شرایط فعلی و مشکلاتی که گریبان گیر کشاورزان استان بوشهر شده دولت باید ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی را لغو و مرزهای صادراتی را بازگشایی نماید. زمانی که قیمت این محصول در بازار کشور افزایش یافت مجددا صادرات این محصول را به منظور تنظیم بازار ممنوع اعلام کند. همچنین کارخانه های رب استان بوشهر باید فعال شده و مسئولین استان بوشهر نیز مشکلات این کارخانه ها را رفع نمایند.

 

به گزارش خورموج نیوز، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی در حاشیه نشست هماهنگی خرید توافقی گوجه فرنگی در دشتی برگزار شد، با اشاره به اینکه در جهت حمایت از کشاورزان مقرر شده هر کیلو گوجه فرنگی با قیمت یک هزار و ۲۵۰ تومان تحویل درب کارخانه شرکت در اصفهان که متعلق به اتحادیه تعاونی روستایی کشور است داده شود٬ بیان داشت: هیچ محدودیتی در خرید توافقی وجود ندارد، این خریدها در دو بخش شنبه و طسوج و کاکی صورت گرفته و در شهرهای کاکی و شنبه شرکت تعاونی روستایی آماده خرید محصول گوجه فرنگی کشاورزان است.

 

شیرعلی بهادری میزان سطح زیر کشت شهرستان در سال زراعی جاری را چهار هزار هکتار عنوان، و افزود: پیش بینی می شود امسال ۲۰۰ هزار تن گوجه فرنگی از این مزارع برداشت شود. در سال گذشته نیز ۲۰۶ هزار تن گوجه فرنگی از مزارع شهرستان برداشت شد که حدود ۸۰ هزار تن صادرات صورت گرفت.

بیشتر بخوانید
۲۰۶ هزار تن محصول گوجه فرنگی از مزارع دشتی برداشت می شود

 

وی به اقدامات صورت گرفته در سال گذشته برای فروش و تنظیم بازار محصولات کشاورزی دشتی اشاره، و خاطرنشان کرد: سال گذشته با پیگیری های سازمان جهاد کشاورزی استان و نماینده محترم مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی،  و طی ملاقات های حضوری که دکتر شهریاری و مهندس منوچهری با وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت داشتند،  چندین مبادی خروجی که زمینه صادرات را فراهم می کرد را بازگشایی کردند که در نتیجه آن نزدیک به ۹۸ هزار تن گوجه فرنگی صادر شد و دغدغه کشاورزان کمتر بود.

 

بهادری همچنین به همکاری سازمان تعاون روستایی شهرستان دشتی و خرید گوجه ربی توسط اولین واحد فرآوری تولید رب گوجه فرنگی در روستای بادام زار دشتی در سال گذشته اشاره٬ و اضافه کرد: نوسانات قیمت ارز و متعاقب آن بسته شدن مبادی خروجی و هجمه بسیارزیاد کشورهای همسایه به بازارهای داخلی و در نتیجه سواستفاده دلالان از این وضعیت باعث شد تا وزارت جهاد کشاورزی که تنظیم بازار محصولات کشاورزی را وظیفه ذاتی خود می داند٬ به لحاظ اینکه بازار داخلی دچار چالش جدی در زمینه قیمت ها و عرضه محصولات کشاورزی طی چندمدت زمان اخیر خصوصا در سه ماهه سوم سال جاری شده به ناچار صادرات بعضی محصولات را ممنوع کرد تا بتواند بازار داخلی را تنظیم کند.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی با بیان اینکه گوجه فرنگی نیز یکی از اقلامی بوده که صادرات آن کماکان ممنوع می باشد٬ ادامه داد: در روز گذشته تنها نماینده ای که از جنوب کشور در نطق میان دستور مجلس به این مساله و مشکلات کشاورزان گوجه کار پرداخت٬ نماینده فهیم و دلسوز شهرستان دشتی بودند که وظیفه خودشان می دانند که همراه با کشاورزان باشند.

کلیدواژه : کشاورزی
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید