کد خبر:7887
پ
۶۷۱۲۲۷_orig
صبح امروز:

نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتی برگزار شد

نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتی با موضوع آسیب شناسی مراسم ترحیم و ختم در شهرستان دشتی پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، در این نشست امام جمعه خورموج با اشاره به روایتی از امام حسین (ع) اظهار داشت: امام حسین (ع) فرمودند: خدایا تو می دانی ما اهل بیت کاری که انجام می دهیم نه به دنبال قدرت هستیم و نه دنبال جمع آوری مال دنیا، ما دنبال این هستیم که معارف دین را به مردم نشان دهیم.

حجت الاسلام عبدالحسین مصلح افزود: برخی از رسوم ربطی به دین ندارد و برای مردم نظر عرف بر خدا و شرع مقدم دارد.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتی ادامه داد: روحانیون و مداح ها هدف اصلی آن ها گریه و در آوردن اشک مردم است و مطالبی مطرح می کنند که در هیچ نقالی نوشته نشده است.

فرماندار شهرستان دشتی نیز گفت: موضوع این نشست که در مورد آسیب شناسی مراسمات می باشد موضوع بسیار مهمی است که باید شناسایی شود ولی فرهنگ با مصوبه و بخش نامه اجرا نمی شود و تغییر نگرش ها و عادت ها به یک باره صورت نمی گیرد.

عبدالله نادری افزود: خود کسانی که متولی امر هستند باید نسبت به موضوع و مصوباتی که صورت می گیرد عمل کننده باشند و فقط دستور و بخش نامه کفایت نمی کند.

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتی تصریح کرد: آگاهی دادن به مردم بهترین راه حل برون رفت از این معضل اجتماعی است و در این راستا بهترین مبنا استفاده از ائمه جمعه و جماعات، بانیان مساجد و شوراها و دهیاران می باشد.

بیشتر بخوانید
شهرستان دشتی بیشترین آمار طلاق در استان دارد

وی اضافه کرد: مصوبات در این نشست باید در بخش های مختلف شهرستان اجرایی شود تا کم کم در همه جا توسعه پیدا کند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی نیز گفت: هر چند در امور اجتماعی و در حوزه دینی و مذهبی نکات امید بخش اجتماعی زیادی در شهرستان وجود دارد اما نقاط ضعفی نیز وجود دارد که یکی از آن ها نوع مراسم های ترحیم و ختم است.

حمید زارعی ادامه داد: مراسم ختم در جهت تکریم اموات و یا درگذشتگان رسم حسنه ای است ولی به علت بدهت ها و تشریفات زائد به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتی خاطر نشان کرد: یکی از علل آن عدم شناخت افراد از فرهنگ ناب اسلام، تفاخر و چشم و هم چشمی است و حتی خانواده هایی که توانایی تهیه لوازم اولیه و ضروری زندگی نیز ندارند در این رسم غلط گرفتارند.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید