کد خبر:3084
پ
محمد-رضا-صفدری2

محمدرضا صفدری: من از دوران دبیرستان به دیگران نوشتن یاد می‌دادم

دو مجموعه‌ «با شب یکشنبه» و «نی سرخ» به قلم محمدرضا صفدری به زودی از سوی نشر نیماژ منتشر می‌شوند. صفدری همچنین به تازگی در منزلش کارگاه داستان نویسی برگزار کرده است. او در گفت‌و‌گو با ایبنا از این کارگاه می‌گوید.

دو مجموعه‌ «با شب یکشنبه» و «نی سرخ» به قلم محمدرضا صفدری به زودی از سوی نشر نیماژ منتشر می‌شوند. صفدری همچنین به تازگی در منزلش کارگاه داستان نویسی برگزار کرده است. او در گفت‌و‌گو با ایبنا از این کارگاه می‌گوید.
 خورموج نیوز؛ محمدرضا صفدری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران،از اثر تازه‌ای که در دست انتشار دارد خبرداد و گفت: مجموعه «با شب یکشنبه» مجموعه داستان‌هایی است که در دهه 80 تا 90 نوشته‌ام. از داستان‌های این مجموعه خود داستان «با شب یکشنبه»  را بیشتر دوست دارم و داستان کاملی می‌دانم که اسم مجموعه هم از همین داستان گرفته شده است. داستان‌هایی که در این کتاب وجود دارد، از وبلاگم انتخاب شده و مانند باقی کتاب‌هایی که چاپ می‌شود، خواننده تصمیم می‌گیرد که خواندنی هستند یا خیر و قضاوت را به عهده خواننده می‌گذارم.

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/-%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D8%B5%D9%81%D8%AF%D8%B1%DB%8C-e1516809317907.jpg


نویسنده «سیاسنبو» درباره کتاب دیگری که قرار است به زودی از او منتشر شود، عنوان کرد: کتاب «نی سرخ» مجموعه‌ای از افسانه‌های جنوب است که آن‌ها را در زادگاهم، «خورموج» شنیده‌ام. این داستان‌ها در حقیقت افسانه‌های رایج نقل شده در خطه جنوب هستند و تمام‌شان متعلق به زادگاهم است روی این نکته تاکید می‌کنم چون افسانه‌هایی که در جنوب نقل می‌شود، بنا به منطقه و شهر با هم تفاوت دارد.

این نویسنده جنوبی همچنین درباره کارگاه داستان‌نویسی که قرار است به زودی برگزار کند،‌ توضیح داد: من از دوران دبیرستان و زمانی که محصل بودم به دیگران نوشتن یاد می‌دادم. منظورم انشا یا چیزهایی شبیه به آن نیست. نوشتن را از همان ابتدا به شکل ادبیات داستانی‌ یاد می‌دادم. در کارگاهی که برگزارشده هم قصد یاددادن فرمول و تدریس کتاب‌های داستان‌نویسی و اصطلاحات داستانی ندارم.

بیشتر بخوانید
دیدار با خالق «سیاسنبو» در بندرعباس


نویسنده «تیله آبی» درباره روش کار خود در این کارگاه اضافه کرد: در این کارگاه قرار بر این است که داستان‌هایی خوب از میان داستان‌های ایرانی و خارجی انتخاب و خوانده شود و سپس درباره آن بحث کنیم. به عنوان مثال درباره اینکه پاره‌های داستانی آن چگونه ساخته شده‌اند و ویژگی‌های داستانی اثر چیست. مرحله بعدی کار نوشتن است که این نوشتن هم به صورت تمرین داستان‌نویسی است و با انشانوشتن فرق می‌کند.

صفدری درباره تاثیر کارگاه‌های داستان‌نویسی بر کار هنرجویان و علاقه‌مندان حوزه ادبیات گفت: به شخصه کلاس داستان‌نویسی نرفتم اما تمرین‌هایی که در واحدهای درسی دراماتیک دانشگاهی انجام می‌دادیم روی کار من بسیار موثر بود. درباره تاثیر این کارگاه‌ها باید بگویم که هر هنرجویی بنا بر استعداد خود از این کارگاه‌ها بهره می‌گیرد. کسی ممکن است بعد از شرکت در این دوره‌ها، منتقد شود و در حوزه نقد فعال باشد و شخص دیگری ممکن است داستان‌خوان حرفه‌ای شود و برخی هم نویسنده. اما در کنار همه این‌ها باید پشتکار وجود داشته باشد و تنها استعداد داشتن کافی نیست. چیزی که احساس می‌کنم به خود من هم لطمه زده، همین پشتکار نداشتن است و باعث شده که کارهای زیادی چاپ نکنم.

گفتنی است مجموعه «با شب یکشنبه» و مجموعه چهل گیسو با نام تازه «نی سرخ» قرار است به زودی از سوی نشر نیماژ منتشر شوند.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید