کد خبر:7404
پ
سید کمال الدین شهریاری نماینده دشتی و تنگستان
نماینده دشتی و تنگستان؛

مناطق آزاد به مصرف کننده ارز داخلی تبدیل شده‌اند تا واردکننده ارز

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: امروز مناطق آزاد به مصرف کننده ارز داخلی تبدیل شده‌اند تا واردکننده ارز ،بنابراین باید در لایحه افزایش مناطق آزاد مشخص شود که تا چه اندازه در مناطق آزاد کنونی به اهداف دست یافته‌ایم که ۸ منطقه آزاد دیگر نیز اضافه کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: امروز مناطق آزاد به مصرف کننده ارز داخلی تبدیل شده‌اند تا واردکننده ارز ،بنابراین باید در لایحه افزایش مناطق آزاد مشخص شود که تا چه اندازه در مناطق آزاد کنونی به اهداف دست یافته‌ایم که ۸ منطقه آزاد دیگر نیز اضافه کنیم.

 

به گزارش خورموج نیوز به نقل از خانه ملت؛ سیدکمال الدین شهریاری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۷ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره ریشه‌های قاچاق کالا و ارز گفت: بیشتر این موارد به دستگاه‌های اجرایی و مجلس برمی‌گردد و مجلس باید در بعد نظارت و دولت در بخش اجرا به آن توجه کند.

 

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر فرآیندها، مقررات و قوانینی که توسط مجلس تصویب شده برای صادرات و واردات و محیط کسب و کار رعایت شود خود به خود می‌تواند انگیزه قاچاق را کم کند و از قاچاق کالا و ارز جلوگیری کند.

 

وی با بیان اینکه قاچاق یکی از آفت‌هایی است که اقتصاد کشور، تولید ملی، تولید داخلی و اشتغال را نشانه می‌گیرد، ادامه داد: کالای قاچاق که وارد کشور شود می‌تواند اشتغال یک نیروی انسانی را به خطر بیندازد بنابراین همه ما با پدیده شوم قاچاق آشنا و در مبارزه با آن متفق‌القول هستیم.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید  بر اینکه فرآیندهای طولانی و سخت تبعیض آمیز می‌تواند برای بخشی از واردکنندگان به عنوان دالان باز و کانال سبز عمل کرده و بدون هیچ‌گونه اضافه وقت و صرف زمان مجوزها و رویه‌های واردات کالا را طی و کالا را وارد کشور کند، یادآور شد: این فرآیندها برای بخش دیگری از جامعه با همان شرایط امکان ورود کالا وجود نداشته باشد که این رانت‌بازی‌ها و تبعیض‌ها یکی از دلایل قاچاق می شود به دلیل اینکه برخی مسیر واردات برای آنها طولانی شده و برخی از مسیر قاچاق استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید
توسعه ورزشی دو سال اخیر تنگستان، بی سابقه بوده است

 

شهریاری با اشاره به اینکه قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در دوره چهارم مجلس به تصویب رسید، افزود: در آن لایحه اهداف بسیار توسعه‌گرا و مترقی برای ایجاد مناطق آزاد، انتقال تکنولوژی و صادرات کالاهای به روز شده توسط ایرانی‌ها مطرح شد یعنی مناطق آزاد باید با استفاده از تکنولوژی‌های توسعه یافته کالاهای برتر و با برند مرغوب اقدام کنند ضمن این که تولید گسترش یابد اشتغال در مناطق آزاد برای ایرانی‌ها ایجاد شود.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه هدف از ایجاد مناطق آزاد توسعه صادرات و کمک به ارزآوری برای کشور بود، ادامه داد: ارزی که در مناطق آزاد خرج می‌شود و میزان ارزی که از طریق کالا و خدمات وارد مناطق آزاد می‌شود به چه صورت است؟.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز مناطق آزاد به مصرف کننده ارز داخلی تبدیل شده‌اند تا واردکننده ارز بنابراین باید در لایحه افزایش مناطق آزاد مشخص شود که تا چه اندازه در مناطق آزاد کنونی به اهداف دست یافته‌ایم که ۸ منطقه آزاد دیگر نیز اضافه کنیم.

 

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید