کد خبر:4902
پ
رجایی2
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر؛

ممنوعه بودن 75 درصد دشت‌های استان بوشهر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: از دشت‌های 16 گانه استان بوشهر 12 دشت ممنوعه شده‌اند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: از دشت‌های 16 گانه استان بوشهر 12 دشت ممنوعه شده‌اند.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از صدا وسیما؛ شاهپور رجایی افزود: از میان دشت‌های ممنوعه، چهار دشت در وضعیت ممنوعه بحرانی به سر می‌برند و چهار دشت دیگر نیز دشت‌های شور و لب شور ساحلی هستند که قابلیت کشاورزی ندارند.

وی بیان کرد: با توجه به ممنوعه اعلام شدن دشت‌های استان، برای نجات دشت‌ها و به تعادل برگرداندن آنها، حفر هرگونه چاه جدید در این محدوده‌ها ممنوع است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر همچنین با اشاره به ممنوعیت انتقال آب، گفت: در فصل کشت عده‌ای از بهره‌برداران آب را از چاه خود به خارج از زمین‌های مشخص شده در پروانه بهره‌برداری انتقال می‌دهند که این کار غیر قانونی است و با دستور قضایی همه انتقال‌های غیرمجاز آب، برچیده خواهند شد.

رجایی با اشاره به افت سطح ایستابی دشت‌های استان، تصریح کرد: با توجه به کاهش بارش‌ها و به دنبال آن تغذیه نشدن آبخوان‌ها و همچنین برداشت بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، به طور میانگین شاهد افت سالانه یک متر از سطح ایستابی در همه دشت هاهستیم، که این موضوع موجب کاهش چشمگیر آبدهی چاه‌ها و درخواست‌های زیادی برای کف شکنی آنها شده است.

وی با اشاره به این‌که ضوابط سختی برای کف شکنی پیش بینی شده است، تاکید کرد: کف‌شکنی‌ها باید با مجوز شرکت آب منطقه‌ای بوشهر و با استفاده از دستگاه‌های حفاری مجاز انجام گیرد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید