کد خبر:8832
پ
ایزدی
سرپرست دامپزشکی دشتی در گفتگو با خورموج نیوز؛

مسافران نوروزی مواد خام دامی را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی خریداری کنند

ایزدی٬ سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی: مسافران نوروزی هنگام خرید گوشت قرمز تازه٬ به دارا بودن مهر سازمان دامپزشکی بر لاشه‌ها در مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی توجه کرده و از مراکز غیرمجاز و کشتارهای بین‌راهی که بدون رعایت نکات بهداشتی اقدام به کشتار احتمالی دام در کنار خیابان ها می شود، خریداری نکنند.

ایزدی٬ سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی: مسافران نوروزی هنگام خرید گوشت قرمز تازه٬ به دارا بودن مهر سازمان دامپزشکی بر لاشه‌ها در مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی توجه کرده و از مراکز غیرمجاز و کشتارهای بین‌راهی که بدون رعایت نکات بهداشتی اقدام به کشتار احتمالی دام در کنار خیابان ها می شود، خریداری نکنند.

 

سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی در گفتگو با خورموج نیوز٬ یکی از ضرورت های حفظ سلامتی بدن در مسافرت های نوروزی را تامین و مصرف مواد خوراکی سالم و بهداشتی دانسته و بیان داشت: مرغ، تخم مرغ، انواع گوشت قرمز، ماهی و میگو از جمله مواد خام دامی پرمصرف سفره ها می باشد که در مسافرت ها با توجه به عدم دسترسی کامل به لوازم برودتی نظیر یخچال، ضرورت توجه به تامین و خرید این مواد از مراکز مجاز بسیار ضروری است.

 

احمد ایزدی در اشاره به برخی نکات بهداشتی که در مسافرت ها باید به آن توجه و دقت لازم داشت٬ تصریح کرد: برای تهیه کباب گوشت٬ از خرید گوشت قرمز چرخ کرده که قبلا آماده شده و برای فروش مهیا است پرهیز شده و حتما پس از مشاهده گوشتی که دارای تاریخ تولید و انقضا و نیز مهر دامپزشکی می باشد اقدام نمایید. همچنین چرخ کردن گوشت باید در حضور خریدار صورت گیرد.

 

وی افزود: مسافران نوروزی هنگام خرید گوشت قرمز تازه٬ به دارا بودن مهر سازمان دامپزشکی بر لاشه‌ها در مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی توجه کرده و از مراکز غیرمجاز و کشتارهای بین‌راهی که بدون رعایت نکات بهداشتی اقدام به کشتار احتمالی دام در کنار خیابان ها می شود، خریداری نکنند. گوشت‌های منجمد در بسته بندی مناسب و دارای لیبل مشخص باید عرضه شود و نباید همراه خونابه باشد.

 

ایزدی در اشاره به خرید مرغ نیز خاطرنشان کرد: در هنگام خرید مرغ توجه به تاریخ مصرف و ظاهر آن ضروری است. از خرید گوشت مرغی که از قبل قطعه قطعه شده اجتناب شود.

 

وی اضافه کرد: هنگام خرید مرغ گرم و منجمد نیز دقت شود که مرغ در بسته‌بندی مورد تایید دامپزشکی بوده و توجه به تاریخ‌ مصرف و ظاهر مرغ امری ضروری می باشد. فروش قطعات مرغ مثل ران و سینه که از قبل و بدون حضور مشتری آماده‌ شده و فاقد بسته‌بندی و تاریخ‌ مصرف است مورد تائید نیست. از خرید پرندگان، مرغ زنده و گوشت مرغ غیرکشتارگاهی که توسط فروشندگان دوره‌گرد یا مکان‌های غیرمجاز عرضه می‌شود جدا خودداری شود زیرا خرید مرغ زنده می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر اندازد.

بیشتر بخوانید
در سال گذشته بیش از ۲۰۰۰ تن میگوی پرورشی در دشتی برداشت شد

 

سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی شهروندان و مسافران نوروزی را از خرید ماهی هایی که در معرض نور آفتاب و بدون یخپوشانی عرضه می شود منع کرده و تصریح کرد: ماهی از مواد خام دامی با امکان فسادپذیری بالاست که عرضه آن باید در مجاورت پودر یخ باشد. توصیه می‌ گردد از کسانی که در بستر خیابان‌ها، در معرض نور مستقیم آفتاب و بدون یخپوشانی اقدام به فروش ماهی می‌کنند خرید صورت نگیرد.

 

وی با بیان اینکه در خرید تخم‌مرغ دقت شود که پوسته کاملاً تمیز و سالم باشد٬ اظهار داشت: از خرید تخم‌مرغ با پوسته ترک‌خورده و شکسته اجتناب گردد. همچنین تخم‌مرغ باید دارای تاریخ تولید و مصرف حک‌شده و یک‌ماهه باشد. خرید از فروشندگان سیار نیز مورد تایید نمی باشد.

 

ایزدی افزود: در صورتی که شهروندان محترم برای سفره های هفت سین خود قصد خرید ماهی قرمز را دارند توصیه است از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی و شهرداری ها باشد. ماهی های خریداری شده باید دارای تحرک مناسب بوده و از خرید ماهی هایی که در شرایط متراکم نگهداری می شود اجتناب گردد.

 

وی با اشاره به اینکه از خرید ماهی های مریض و بی حال و دارای لکه های سفید روی بدن خودداری شود٬ عنوان داشت: برای نگهداری ماهی قرمز از ظروف دهانه گشاد استفاده گردد و برای هر قطعه ماهی توصیه می شود یک لیتر آب در نظر گرفته شود.

 

سرپرست دامپزشکی شهرستان دشتی تاکید کرد: افراد دارای حساسیت های پوستی (آلرژی) بدون دستکش به ماهی قرمز دست نزنند. ماهی قرمزها را به دلیل امکان سازگاری با محیط و ایجاد رقابت غذایی با ماهی های اکوسیستم بومی در رودخانه ها و نهرها رها نکنید٬ چون امکان آسیب به ذخائر آبزیان بومی منطقه وجود دارد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید