کد خبر:4211
پ
چادر زلزله

مردم کاکی: امشب خانه برو نیستیم، مسؤولان در تدارک چادر باشند

شدت زمین‌لرزه به حدی قوی گزارش شده که مردم محل وقوع زلزله سراسیمه به بیرون از ساختمان‌های مسکونی ریخته و حاضر به بازگشت به مکان‌های مسقف نیستند.

به گزارش خورموج نیوز؛ زلزله پیش از ظهر امروز اگر چه توسط موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران 5.9 دهم در مقیاس ریشتر ثبت شده و خسارات مالی و جانی به همراه نداشت اما سبب شد که کل استان بوشهر و حتی بخشی از استان‌های فارس و هرمزگان را بلرزاند.

شدت زمین‌لرزه به حدی قوی گزارش شده که مردم محل وقوع زلزله سراسیمه به بیرون از ساختمان‌های مسکونی ریخته و حاضر به بازگشت به مکان‌های مسقف نیستند.

علی کردوانی از روستانشینان شهرستان دشتی از روستای کردوان اظهار داشت: در حال استراحت بودم که زمین به شدت لرزید و سریع خود را به فضای باز رساندم.

وی افزود: از آنجا که تجربه خونین زلزله سال 91 در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی را هنوز فراموش نکرده‌ام در اولین فرصت خود را به کانون زلزله در نزدیک گنبد نمکی که از آنجا دود سفیدرنگی بلند شده بود رساندم.

کردوانی ادامه داد: با بررسی میدانی مشخص شد که به جزء ریزش کوه‌ها، اتفاق خاصی در این جا نیافتاده است.

علی حیدری شهروند اهل شهر کاکی اظهار داشت: مردم این شهر نزدیک به یک دهه گذشته با زمین‌لرزه‌هایی زندگی می‌کنند که بزرگترین آن در سال 91 اتفاق افتاده است.

وی افزود: به محض وقوع زلزله، برای مشخص‌شدن میزان خرابی زلزله به سمت درون شهر حرکت کردم اما خوشبختانه هیچ اتفاقی نیافتاده بود.

حیدری ادامه داد: از آنجا که پس از زمین لرزه بالای 6 ریشتری سال 91 که البته کانون آن در بیست کیلومتری شهر کاکی بود مردم بحث مقاوم‌سازی منازلشان را جدی گرفتند و خوشبختانه در زلزله نسبتا بزرگ امروز شاهدیم که هیچ‌گونه تلافات مالی به مردم وارد نشده است.

زهرا شیخیانی شهروند اهل شهر کاکی شهرستان دشتی نیز گفت: هرچند زلزله هیچ‌گونه خساراتی را متوجه مردم نکرده است اما شدت و قدرت این زمین‌لرزه سبب شد که به دلیل ترس نتوانیم وارد منازل مسکونی خود شویم.

وی افزود: کلیه اعضاء خانواده در هوای 28 درجه‌ای امروز در فضای باز و زیر سایه درختان منزل پدر همسرم قرار داریم و نیاز است که برای پایان این استرس، چادرهایی بین ما توزیع شود.

این خانم خانه‌دار بیان کرد: ترس ذاتی از امکان وقوع زلزله ای مهیب سبب شده که نتوانیم امشب را در منازلمان استراحت کنیم و به دلیل سردی هوای شب، نیاز است که بین مردم چادر توزیع شود.

محسن بهادری راهنمای گردشگران گنبد نمکی گفت: تقریبا در تمام فصول سال، شاهد حضور کوهنوردان، عکاسان و تورهای گردشگری برای مشاهده جذابیت‌های خاص گنبد نمکی که در حدفاصل شهرستان های دشتی و دیر است، هستیم.

وی افزود: خوشبختانه امروز هیچ گروهی برای بازدید از این منطقه بکر گردشگری مراجعه نکرده و در نتیجه خساراتی متوجه مردم در این بخش نشده است.

بهادری گفت: به دلیل این که کانون این زلزله در گنبد نمکی بوده شاهد تخریب بخشی از این گنبد هستیم که اگر در این ساعات افرادی در این کوه بودند شاید آسیب می‌دیدند.

مسئولان استان بوشهر نیز در نخستین دقایق از این زلزله به خبرنگاران اعلام کردند که این زمین لرزه بزرگ هیچ گونه خسارات مالی و جانی نداشته و ارزیابی‌های آنها نیز موید این نکته است.

شدت این زمین‌لرزه که در تمام استان بوشهر و به خصوص شهرستان‌های جنوبی این استان اتفاق افتاد سبب شد که مسئولان این شهرستان‌ها نیز برای جلوگیری از بروز هر گونه شایعه، اقدام به اطلاع‌رسانی‌های وسیع کنند.

به نظر می‌رسد با توجه به وحشت مردم از امکان وقوع یک زلزله مخرب و عدم تمایل به استراحت در منازل مسکونی خود، ضروری است بین آنها و به خصوص منازلی که از کمترین استحکام برخوردار هستند، چادر جهت اسکان موقت آنها در فضای روباز منازلشان توزیع شود.

منبع
فارس
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید