کد خبر:2960
پ
اشتغال
نگاهی به سند چشم‌انداز توسعه شهرستان دشتی؛

مردم از فرماندار جدید دشتی چه انتظاری دارند/ایجاد اشتغال پایدار و توسعه کشاورزی در کنار توسعه گردشگری

شاید اولین مشکلی که به ذهن تک‌تک جوانان دشتی خطور کند ایجاد اشتغال پایدار در دشتی است، معضلی که شهرستان همچنان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

به گزارشخورموج نیوز؛ سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان بر سر انتخاب فرماندار شهرستان دشتی در بیست یکمین روز از دی‌ماه 96 با حضور عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر، عبدالله نادری به‌عنوان فرماندار دشتی انتخاب شد.

گرچه پیش‌ازاین زمزمه‌هایی مبنی بر انتخاب محمد حسینی معاون سیاسی فرماندار سابق برای این سمت به گوش می‌رسید اما درنهایت حکم فرمانداری دشتی به نام نادری زده شد. حتی در میز خطابه نماز جمعه نیز حسینی از سوی امام‌جمعه شهر خورموج و شهر کاکی موردحمایت قرار گرفت اما درنهایت حسینی به‌عنوان فرماندار جم انتخاب شد.

در این گزارش نگاهی به انتظارات مردم شهرستان دشتی از فرماندار جدید داریم:

اشتغال:

مهم‌ترین دغدغه مردم شهرستان دشتی از دانش آموزان گرفته تا میان‌سالان مسئله رکود اشتغال و افزایش نرخ بیکاری در شهرستان دشتی است، معضلی که اگر تدبیری کارا برای آن اندیشیده نشود در آینده سد بزرگی برای توسعه شهرستان به شمار می‌رود.

شاید اولین مشکلی که به ذهن تک‌تک جوانان دشتی خطور کند ایجاد اشتغال پایدار در دشتی است، معضلی که شهرستان همچنان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

 این اشتغال باید با کارآفرینی مؤثر توأم با فعالیت خود جوانان صورت گیرد، جوانانی که نداشتن سرمایه‌ی کافی برای راه‌اندازی و اشتغال‌زایی را به سبب پایین بودن سطح درآمد خانواده‌شان را مهم‌ترین دلیل برای بیکاری خود می‌دانند.

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84.jpg

توسعه بندرها و گمرکات علی‌رغم اینکه در چند سال اخیر به‌کندی حرکت روبه‌جلوی خود را آغاز کرده است هنوز نتوانسته انتظارات مردم و جوانان دشتی را برآورده سازد و جوانان حاشیه سواحل دشتی بیکارترین جوانان دشتی به شمار می‌روند.

گردشگری

شما توسعه گردشگری در شهرستان مهم‌ترین مسئله مغفول مانده از چشم مدیران ما در دشتی باشد، گردشگری مؤثرترین و کاراترین منبع اشتغال در دشتی استفاده به‌خصوص اینکه در ماه‌هایی از سال مانند فروردین که در اکثر شهرهای شمالی برف و سرما وجود دارد شهرستان دشتی متعددترین هوا را در این ماه در استان بوشهر داراست.

بلاتکلیفی اماکن گردشگری مذهبی و تاریخی شهرستان در این سال‌ها موجب تخریب اماکنی شده است که با داشتن پتانسیل گردشگری بالا زمینه ورود گردشگری را برای شهرستان فراهم می‌کنند

آثاری مثل عمارت شیرینه و کلات حیدری (مند) که در حال تخریب است و با تخریب کامل فاصله زیادی ندارد، منطقه گردشگری بنگه که کاملاً بلا صاحب و فاقد مسیر دسترسی مناسب است، منطقه گردشگری تنگ سدر به دلیل عملیات راه‌سازی کارخانه سیمان عملاً قابل‌استفاده نیست و نخل‌های آن منطقه زیر سنگ و خاک مدفون‌شده‌اند.

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%D9%87.jpg

گنبد نمکی دشتی این اثر ملی طبیعی که سال‌هاست بدون متولی است و تخریب این اثر طبیعی دور از دسترس نیست، اثری که می‌تواند زمینه ورد بیشترین گردشگر را به شهرستان دشتی فراهم کند و سند توسعه شهرستان را برای حرکت روبه‌جلو کمک کند.

اما نبود مهمانسرای مناسب در شهرستان برای گردشگران و مسافران یکی دیگر از کمبودهای حوزه گردشگری شهرستان دشتی است که امیدواریم در دوره جدید فرمانداری موردتوجه قرار گیرد.

توسعه کشاورزی

کشاورزی به‌عنوان رکن اصلی معیشت مردم دشتی اصلی‌ترین زمینه اشتغال جوانان دشتی را فراهم ساخته است که اگر مدیریت مناسبی برای بازاریابی محصولات کشاورزی در کار نباشد همین رکن اشتغال در دشتی هم نابود می‌شود.

صادرات سالانه 23000 تن گوجه از شهرستان دشتی نیازمند یافتن بازاری مناسب برای گوجه‌فرنگی دشتی است و اگر این بازار فراهم نباشد به رکود قیمت سال گذشته و درنتیجه بلاتکلیفی و بیچارگی کشاورزان منجر می‌شود.

محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی، پیاز، بادمجان، فلفل دلمه، گندم و جو در هرستان دشتی در سال‌های اخیر به دلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب و بازاریابی ضربه مهلکی بر پیکره‌ی کشاورزی دشتی واردشده است.

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%DA%AF%D9%88%D8%AC%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C3.png

صادراتی که می‌تواند زمینه اشتغال چند ده‌هزارنفری جوانان دشتی را فراهم کند شاید مهم‌ترین دغدغه‌ی نماینده عالی دولت در شهرستان دشتی باید باشد.

وجود مدیران ناکارآمد

دشتی در سال‌های اخیر به دلیل به‌کارگیری مدیران ناکارآمد در پست‌های مختلف دولتی ضربه‌های فراوانی را متحمل شده است و چرخ کند توسعه دشتی به‌واسطه وجود چنین مدیرانی عملاً کاملاً با توقف مواجه شده است.

مدیرانی که با سلایق سیاسی و نه با عنوان کارآمدی انتخاب‌شده‌اند و در ردیف توسعه شهرستان اصلاً جایی ندارد و فقط شب و روز خود را برای دریافت مستمری ماهیانه سپری می‌کنند.

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/-%D9%86%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AF-e1516433135867.jpg

استفاده از حداکثر توان انسانی دشتی و بهره‌گیری از توان طبیعی و بالاتر از آن و کمک گرفتن از اندیشه و ایجاد معاش مبتنی بر دانایی در دشتی در سال‌های گذشته به سبب وجود چنین مدیرانی ناممکن شده است و فرماندار دشتی در اولین اقدام می‌تواند این مدیران نالایق شناسایی و زمینه را برای توسعه شهرستان فراهم کند.

توجه به هنرمندان دشتی، توسعه مراکز علمی و بروز بودن این مراکز درزمینهٔ تحقیقات، راه‌سازی و توسعه راه‌های شهرستان، تربیت مدیران کارآمد توانمند سازی آنان،توسعه مراکز پرورش میگو، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها از مشکلاتی است که شهرستان دشتی با آن دست‌به‌گریبان است.

گرچه تلاش‌های برای رافع این مشکلات از سوی فرمانداران گذشته نیز صورت گرفته است اما این تلاش برای حل معضلات دشتی کامل به نظر نمی‌رسد و تلاش مضاعف نادری را برای حل این مشکلات می‌طلبد.

گرچه مشکلات شهرستان دشتی در یک مقال نمی‌گنجد اما امیدواریم این گزارش یادآوری کوتاهی برای فرماندار جدید و گروه کاری وی باشد تا بتواند در پایان دوره مدیریتی خود کارنامه‌ای موفق برای توسعه شهرستان به ارمغان بیاورد.

گزارش: وحید ابراهیمی

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید