کد خبر:8268
پ
۰۰۳-۱-۱۰۲۴x72012
رئیس ثبت اسناد و املاک دشتی:

مالکان با مراجعه به اداره ثبت، سند دفترچه ای خود را هرچه سریعتر با سند تک برگ تعویض کنند/ اعتبار سند دفترچه ای تا اوایل سال ۹۸

رئیس ثبت اسناد و املاک دشتی: مردم زودتر جهت تک برگ کردن اسناد مالکیت دفترچه ای خود اقدام کنند. تا ابتدای سال ۹۸ دیگر هیچ خدمتی در این خصوص در اداره ثبت ارائه نخواهد شد.

رئیس ثبت اسناد و املاک دشتی: مردم زودتر جهت تک برگ کردن اسناد مالکیت دفترچه ای خود اقدام کنند. تا ابتدای سال ۹۸ دیگر هیچ خدمتی در این خصوص در اداره ثبت ارائه نخواهد شد.

 

رئیس ثبت اسناد و املاک شهرستان دشتی در گفتگو با خورموج نیوز از تعداد ۲۴ هزار جلد سند دفترچه ای در دست مردم طی سال جاری و سال آینده خبر داده و اظهار داشت: در سطح شهرستان دشتی متاسفانه هیچ علاقه ای به تک برگ کردن اسناد نیست و فقط ۱۵ درصد این هدف تحقق یافته است. در سطح شهرستان اطلاع رسانی نیز شده که فقط تا سال آینده اسناد دفترچه ای هستند اما متاسفانه این عدم همکاری مردم در دو سال آینده معظلی خواهد شد چون این قانون است.

 

علی زنگنه نژاد با تاکید بر اینکه سال آینده تنها سال اسناد دفترچه ای بوده و بعد از آن دیگر این اسناد در هیچ مرجعی قابل پذیرش نیست، عنوان داشت: رسانه های شهرستان دشتی به مردم اطلاع رسانی کنند که زودتر جهت تک برگ کردن اسناد مالکیت دفترچه ای خود اقدام کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه مجلس تصویب کرده که تا ابتدای سال ۹۸ دیگر خدمتی در این خصوص در اداره ی ثبت ارائه نخواهد شد، تصریح کرد: زمانی که این اسناد کاداسی شد دیگر هیچ مرجع قضایی هیچ سندی را جز سند مالکیت کاداسی قبول نخواهد کرد که این باعث می شود کلی از دعاوی حقوقی کم شده و کمک بزرگی به مجموعه ی سیستم نیز خواهد شد.

 

زنگنه نژاد اضافه کرد: املاکی که در تصرف اشخاص می باشد ممکن است طول و عرض آنها مشکل داشته باشد که بر اساس ماده ۱۴ قانون حدنگار اختیاری به ما داده شده که اگر یک بلوک(محدوده ای مشخص) مالکان مجاور هم، تصرفات یکدیگر را بر اساس یک سند رسمی در حضور رئیس ثبت اسناد تنظیم کنند، ما سندهایشان را بر اساس تصرفاتشان تک برگ تحویل آنها می دهیم و این به کاهش اختلافات و صرف زمان کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
آبگرفتگی معابر شهر خورموج

 

رئیس ثبت اسناد و املاک شهرستان دشتی با اشاره به اینکه ماده ۱۴ قانون حدنگار به ما این اجازه را می دهد که با یک توافق بین مالکین، آنچه که در تصرف دارند سند شود، افزود: اگر در دشتی در این زمینه حرکتی شود در نتیجه طی ۵ سال آینده تعداد دعاوی ملکی حقوقی در مورد املاک مسکونی به صفر می رسد.

 

زنگنه نژاد در اشاره به گذرهای متروکه متعلق به شهرداری نیز گفت: شهرداری می تواند طبق یک سندی رسمی که بین شهرداری و مالک مجاور تنظیم می شود به اداره ی ثبت مراجعه و سند دریافت نماید.

 

رئیس ثبت اسناد و املاک شهرستان دشتی اضافه کرد: مساله ای که بویژه کشاورزان و روستاییان منطقه کاکی و برخی نیز در شهر خورموج گرفتار آن هستند اراضی واگذاری زارعین است که دولت بر اساس ماده ۷۵ برخی از زمین های دولت که قابلیت زراعت داشته به تعدادی کشاورز واگذار کردند که این کشاورزان ۳۰ سال است در آن کشت کرده و آباد کرده اند و پروانه دارند اما متاسفانه منابع طبیعی و مسکن و شهرسازی نقشه های رقومی آنها را به ثبت اسناد ارائه نداده اند. همچنین هیچکدام مالکیت های دولتی آن تصویب نشده و الان گرفتار شدند. این ها باید با ارائه پرونده های تکمیل شده ی خود به اداره ی ثبت اسناد٬ سند مالکیت دریافت نمایند.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید