کد خبر:6057
پ
لاک پشت
رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست؛

لاک‌پشت‌های دریایی استان بوشهر علامت‌گذاری شدند+تصاویر

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر گفت: در اجرای طرح پایش لاک‌پشت‌های دریایی منقار عقابی و سبز ۸۰۰ لاک‌پشت از این گونه‌ در جزیره نخلیو و ام‌الگرم استان بوشهر علامت‌گذاری شد.

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر گفت: در اجرای طرح پایش لاک‌پشت‌های دریایی منقار عقابی و سبز ۸۰۰ لاک‌پشت از این گونه‌ در جزیره نخلیو و ام‌الگرم استان بوشهر علامت‌گذاری شد.

 

به گزارش خورموج نیوز به نقل از تسنیم؛ یکی از ظرفیت‌های مهم مناطق حفاظت شده ساحلی استان بوشهر وجود جانواران مهم از جمله پرندگان و لاک‌پشت‌های دریایی است.

 

مناطق نای‌بند، خارگ، خارگو، نخیلو و ام‌الگرم زیستگاه لاک‌پشت دریایی در استان بوشهر است که هرساله  لاک‌پشت‌ها در این مناطق اقدام به زاد و ولد می‌کنند.

 

تخم‌گذاری لاک پشت‌های دریایی در مناطق حفاظت شده استان بوشهر

 

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با  اشاره به تخم‌گذاری لاک‌پشتان در مناطق ساحلی استان بوشهر اظهار داشت:از نیمه دوم اسفند هر سال لانه گزینی و تخم‌گذاری لاک‌پشتان دریایی در جزایر و سواحل  پارک ملی دیر نخیلو، اثر طبیعی ملی خارکو و پارک ملی دریایی نایبند آغاز می‌شود.

خسرو درویشی،با بیان اینکه تخم‌گذاری لاک پشت‌های دریایی هر ساله تا تیرماه است گفت: جوجه لاک‌پشت‌ها از مرداد ماه از تخم بیرون می‌آیند و راهی دریا می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه لانه گزینی و تخم‌گذاری وخروج جوجه از تخم‌ها حدود دو ماه طول می‌کشد خاطر نشان کرد: نوزادان متولد شده به‌صورت متناوب از اریبهشت تا مرداد ماه در جزایر مشاهده می‌شوند.

لاک‌پشت دریایی منقار عقابی و سبز دو گونه مهم لاک‌پشتان استان بوشهر

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر، لاک‌پشت دریایی منقار عقابی و سبز را دو گونه مهم لاک‌پشتان جزایر استان بوشهر دانست و تصریح کرد:با توجه به اینکه  این لاک‌پشت‌ها از گونه‌های در معرض خطر انقراض هستند، توجه و مراقبت از زیستگاه‌ها و محل‌های زادآوری آنها اهمیت جهانی بالایی دارد.

درویشی بیان کرد: خوشبختانه آبهای استان بوشهر همه ساله پذیرایی تعداد زیادی از این دو گونه به‌خصوص گونه منقار عقابی است که بیشترین تعداد تخم‌گذاری و جوجه آوری آن در جزایر نخیلو و ام الگرم در پارک ملی دیر- نخیلو است.

وی با بیان اینکه عمده تخم‌گذاری لاک‌پشت سبز در جزیره خارگو است افزود:  این گونه لاک‌پشت با فاصله زمانی دورتری نسبت به لاک‌پشت نوک عقابی به آبهای استان بوشهر مهاجرت زادآوری دارد.

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر نقش لاک‌پشت‌های دریایی را در چرخه زیستی دریا  مورد اشاره قرار داد و  افزود: از عوامل تهدید لاک‌پشت دریایی گرفتار شدن در تورهای صیادی، صیادی، آلودگی‌های دریایی و تخریب محل تخم‌گذاری آنها است.

درویشی بیان کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته مهمترین عوامل تهدید کننده زادآوری لاک‌پشتان دریایی در چند گروه اصلی شامل زباله‌ها، ادوات صیادی رها شده در دریا و ساحل، به دام افتادن در تورهای صیادی در حال صید، رفت و آمد و تولید آلودگی صوتی و نوری در برخی سواحل، شکارچیان طبیعی (شغال و پرندگان) است.

تک‌گذاری لاک‌پشت دریایی در جزیره نخیلو و ام‌الگرم

وی از تک‌گذاری لاک‌پشت دریایی در جزیره نخیلو و ام‌الگرم  خبرداد و تصریح کرد: برای حفاظت و پایش لاک‌پشت‌های دریایی  با همکاری سمن‌های زیست محیطی و دانشگاه‌ها عملیات‌های تگ گذاری و زیست سنجی اجرای شد.

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: در اجرای طرح پایش لاک‌پشت‌های دریایی ۸۰۰ لاک‌پشت دریایی در جزیره نخلیو و ام‌الگرم بوشهر  علامت‌گذاری شدکه در این عملیات اندازه گیری و زیست سنجی لاک پشت‌ها و محل و وضعیت تخم‌گذاری آنها مورد توجه قرار می‌گیرد.

درویشی از اجرای طرح هچری سایت برای انتقال لانه‌های در معرض آسیب لاک‌پشت‌ها به نقاط امن‌تر خبرداد و گفت: تخم‌گذاری لاک پشت‌های دریایی هر ساله از اواخر اسفند  آغاز می‌شود و تا تیرماه ادامه دارد که اکنون نیمه نخست مرداد جوجه لاکپشت‌ها از تخم بیرون می‌آیند.

 

لاک پشت‌های دریایی از جمله گونه‌های تحت حمایت به شمار می‌رود که در فهرست قرمز سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی  قرار دارند.

 

 

 

 

 

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید