کد خبر:7352
پ
افتتاح فرهنگسرای قلعه محمد خان دشتی
مدیرکل میراث فرهنگی استان بوشهر؛

فرهنگسرا و پروژه بازسازی قلعه محمدخان دشتی به بهره برداری رسید

با حضور گراوند استاندار بوشهر٬ فرهنگسرا و پروژه بازسازی قلعه محمدخان دشتی به بهره برداری رسید.

با حضور گراوند استاندار بوشهر٬ فرهنگسرا و پروژه بازسازی قلعه محمدخان دشتی به بهره برداری رسید.

 

مدیرکل میراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در حاشیه برگزاری مراسم افتتاح فرهنگسرای محمدخان دشتی که با حضور استاندار بوشهر صورت گرفت، بیان داشت: قلعه محمدخان دشتی در فهرست آثار ملی ثبت شده که سبک معماری آن سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی در دوره ساسانی می باشد.

 

ناصر امیرزاده مساحت کل زمین قلعه محمدخان دشتی را دو هزار و ۵۷۰ مترمربع عنوان، و افزود: مساحت اعیان این قلعه یک‌هزار و ۲۰۰ مترمربع است که در آن فضاهای نمایشگاهی و گالری، بخش‌های خدمات، مرکز اسناد و بخش نمایشگاهی دایر شده است.

 

امیرزاده به اختصاص ۲۶ میلیارد ریال برای بازسازی قلعه محمدخان دشتی اشاره، و خاطرنشان کرد: این قلعه به عنوان فرهنگ‌سرا و مرکز گردشگری در هفته دولت مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

 

وی این مجموعه را دارای بخش گالری، کارگاه آموزشی، نمایشگاه و کافی شاپ برشمرد و تصریح نمود: در قلعه محمدخان دشتی، مرکز اسناد و دشتی شناسی راه‌اندازی شده و از برج قلعه نیز به عنوان موزه استفاده خواهد شد.

 

امیرزاده با بیان اینکه قلعه محمدخان دشتی از آثار تاریخی و نقاط دیدنی استان بوشهر است، افزود: این اثر که یکی از نمونه‌‌های معماری دوره قاجاریه و دارای تزئینات بدیع و منحصر به فرد است٬ در آن از معماری طاق‌ نما و گچ‌بری در آرایش دیوارها و درون اتاق‌‌ها استفاده شده است.

 

استاندار بوشهر نیز شهرستان دشتی را نگین فرهنگی استان بوشهر عنوان، و اظهار داشت: دشتی با داشتن مردمانی عالم‌دوست و عالم‌پرور به عنوان نگین فرهنگی استان بوشهر محسوب می‌گردد.

بیشتر بخوانید
نامت چه مستعار مانده است

 

عبدالکریم گراوند به افتتاح پروژه‌های عمرانی طی هفته دولت در دشتی اشاره، و عنوان داشت: در پنجمین روز از هفته دولت تعداد ۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۹ میلیارد تومان در دشتی افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد که بیشتر پروژه‌ها در حوزه اشتغال‌زایی، اقتصادی و حل مشکلات اساسی مردم است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید