کد خبر:4528
پ
IMG_34070
به بهانه شعر خوانی نماینده شهرستان های دیلم، گناوه و بوشهر؛

شاعران پارلمان 

گزارش شعر خوانی نمایندگان پارلمان

به بهانه شعر خوانی نماینده شهرستان های دیلم، گناوه و بوشهر

شاعران پارلمان

«حرف‌ها دارم اما … بزنم یا نزنم؟ با توام! با تو! خدایا! بزنم یا نزنم؟ همه حرف دلم با تو همین است ‌ای «دوست»؛ چه کنم؟ حرف دلم را بزنم یا نزنم؟» این آغاز نطق شفاهی نماینده مردم حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم، در جلسه علنی دیروز مجلس است. عبدالحمید خدری درحالی دیروز نطقش را با این شعر آغاز کرد که تک‌تک مصرع‎های این شعر با فریاد «بزن- بزن» نمایندگان همراهی می‌شد و فضای مفرحی را در مجلس پدید آورد.
شعرخوانی در مجلس البته مسبوق به سابقه است؛ یکی از نمایندگانی که از او به‌عنوان «شاعر مجلس» نام برده می‌شود، سید کاظم دلخوش اباتری، نماینده صومعه‌سرا بوده است. او تابه‌حال چندین‌بار از زبان شعر در نطق‌های پیش از دستور خود استفاده کرده است. به گونه‌ای هر بار به او اجاز می‌دهند تا در مورد مبحثی، طرح یا قانونی نظر بدهد، انتظار نمایندگان این است که کلام خود را با قطعه شعری آغاز کند.
از نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه هم به‌عنوان نمایندگانی یاد می‌شود که تابه‌حال چند بار در نطق‌های پیش از دستورش از شعر (آذری) استفاده می‌کند. با این تفاسیر، سید دلخوش‌اباتری، عبدالحمید خدری، نادر قاضی‌پور و مصطفی کواکبیان ازجمله نمایندگانی بوده‌اند که در مجلس شعر سرایی داشته‌اند. در این گزارش و به بهانه شعرخوانی عبدالحمید خدری، نماینده مردم حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که دیروز در صحن مجلس انجام شد و حاشیه‌هایی را به همراه داشت، به نمونه‌های دیگری از شعرخوانی در ادوار مجلس پرداخته‌ایم.

شعرخوانی نماینده مجلس در حمایت از لاریجانی

پاسخ صریح رئیس مجلس به حاشیه‌سازی‌ها در مورد مصوبه مجلس برای حقوق مدیران، با تشکر نمایندگان و شعرخوانی نماینده شاعرپیشه مجلس همراه شد. جلسه علني ١٤ اسفند ‌سال گذشته با پاسخ رئيس مجلس به يك حاشيه‌سازي آغاز شد. رئيس مجلس در ابتداي جلسه در پاسخ به واكنش‌هايي كه در بيرون از مجلس نسبت به مصوبه‌اي در مورد حقوق مديران رخ داد، گفت: چرا در جامعه به خلاف می‌گویند مجلس حقوق‌های نجومی را قانونی کرد؟ وقتی خودتان می‌دانید خلاف است. مجلس حقوق مقامات را فیکس کرد. همه جار و جنجالی که در کشور بود برای این بود که می‌گفتند ٥٠ یا ٦٠‌میلیون می‌گیرند، ما گفتیم ١٠‌میلیون بگیرند؟ نکته بعدی این است که این ایراد شورای نگهبان بود. اين پاسخ صريح لاريجاني با حمايت نمايندگان حاضر در مجلس همراه شد، به نحوي كه بسياري از نمايندگان در جلسه پيش از بيان نظرشان در رابطه با مواد مورد بررسي لايحه بودجه ٩٦، از سخنان رئيس مجلس تشكر كردند.
نادر قاضي‌پور نخستين نماينده‌اي بود كه در جريان تشكر از لايجاني گفت: آقاي لاريجاني من از صحبت‌هاي شما كمال تشكر را دارم. شما فردي ولايتمدار هستيد و ما به نوبه خود از شما تشكر مي‌كنيم. در بحث حقوق‌هاي نجومي، ‌مديرعامل شركت فولاد فقط حقوق ثابتش ٣٦ ميليون تومان بود كه ما آمديم و اين را كمتر كرديم. بيايند طرح بدهند تا اين طرح را معلق كنيم اما خودشان بايد ذينفع باشند، يعني كساني براي مردم تصميم بگيرند كه حقوق نجومي نگرفته باشند. در ادامه زماني كه تريبون دلخوش براي بيان نظرش در مورد بندي از بودجه باز شد، او نيز صحبتش را با خواندن شعري در حمايت از لاريجاني آغاز كرد. اين نماينده به ظاهر شاعرپيشه مجلس این‌گونه خواند:
اي چشمه باصفا تو لاري
آيينه بي‌ريا تو لاري
در وصف تو عاجز است واژه
اي همدم با وفا تو لاري
خواندن اين شعر علاوه بر خنده‌هاي لاريجاني، موجب خنده ساير نمايندگان نيز شد.

شعرخوانی قاضی‌پور در مدح امام حسین(ع)
یکی از شعرخوانی‌های جالب توجه در مجلس نهم متعلق به نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه است؛ در جلسه علنی تاریخ نهم آذر ٩٣ بود که نادر قاضي‌پور در پيشنهاد اصلاحي یک طرح، سخنانش را با شعري به زبان آذري در مدح امام حسين(ع) آغاز کرد و به ترجمه آن پرداخت و گفت: «باد آرام می‌گيرد، طوفان آر‌ام می‌گيرد اما پرچم امام حسين آرام نمي‌گيرد».
اگرچه درخصوص بررسی طرح بهبود فضای کسب‌وکار، اختلاف نظری میان رئیس مجلس و احمد توکلی به وجود آمد، اما بعد از آن لاریجانی از او دلجویی کرد. مباحثه اين دو نماينده تا آن‌جا پيش رفت که يکديگر را به رفتار غيرقانوني متهم کردند و در پايان، توکلي از ارایه تذکرش منصرف شد.
زمانی که نمایندگان مشغول بررسی ماده دیگری از این طرح بودند، لاریجانی خطاب به توکلی گفت: شما تذکری ندارید؟ دل‌مان برای تذکرات شما تنگ شده! درست است که ما با هم بحث‌های طلبگی داریم، اما دوست هم هستیم. اگرچه توکلي درخصوص آن ماده از طرح مذکور اظهارنظر نکرد، اما در مواد بعدي اخطار قانون اساسي داد که با تاييد رئيس مجلس و رأي موافق نمايندگان مواجه شد.
رئيس مرکز پژوهش‌ها از اين رويکرد مجلس تشکر کرد و در پيشنهاد ديگري خواستار لغو قراردادهاي غيرقانوني از سوي ديوانعالي شد. اشاره وي به صدور فرم‌هايي خاص براي قرارداد با اتاق بازرگاني بود که مي‌گفت: فرم‌هاي يکسان را در تمامي امور نمي‌توان به کار بست و منجر به اعمال سليقه از سوي دولتمردان براي اين منظور مي‌شود. وي افزود: با دولتي هم طرفيم که به سليقه خود عمل می‌کند، ما هم که از ابزارهاي نظارتي قانوني‌مان استفاده نمي‌کنيم، به اين ترتيب نمي‌توان جلوي اين روند را گرفت.
رئيس مجلس به او تذکر داد که در مورد دستور کار جلسه مجلس بايد سخن بگويد. او هم به شوخي به لاريجاني گفت: حاج آقا شما مثل اين‌که با امام حسين (ع) مشکل داريد!
رئيس مجلس هم پاسخ داد: ما مخلص امام حسين(ع) هم هستيم! قاضي‌پور که همواره سخنانش را با عبارت «يا حسين» پايان مي‌دهد، خطاب به همکارانش گفت: امروز همه با هم، به عشق امام حسين (ع) بگوييم «يا حسين». تعدادي از نمايندگان هم اين درخواست وي را اجابت کردند و فرياد يا حسین سر دادند.

شعرخوانی برای لاریجانی

شعرخوانی سیدکاظم دلخوش اباتری در جلسه علنی ١٨ اردیبهشت ٩٧ نیز تکرار شد؛ زمانی که نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس در موافقت با رد اصلاح قانون مبارزه با پولشویی درحال سخنرانی بود، پس از چندبار تذکر خطاب به رئیس مجلس گفت: «آقای رئیس، ‌ای رئیس خوشنام! ‌ای مرهم دردها و آلام! دور و بر تو چنان شلوغ است که انگار صف پنیر و دوغ است.»  کاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس ادامه داد: آقای لاریجانی موضوع مهمی است که لازم است شما هم به صحبت‌های ما گوش کنید. لاریجانی درحالی‌که با جمعی از نمایندگان در جایگاه هیأت‌رئیسه درحال صحبت بود، گفت: بفرمایید. سپس جهانبخش محبی‌نیا نیز به‌عنوان مخالف رد اصلاح قانون مبارزه با پولشویی خطاب به لاریجانی گفت: اوضاع هیأت‌رئیسه در آن بالا خیلی منظم نیست. وی افزود: آقای رئیس! آقای دلخوش یک بیت شعر درباره عدم توجه شما گفت، لذا لازم است اعضای هیأت‌رئیسه هم کمی توجه کنند.

از فریادهای خدری تا شعرخوانی شاعر پارلمان

عبدالحمید خدری پیش از این با یک شعرخوانی در مجلس مواجه شده بود؛ شاید تأثیرات همین فضا بوده که او دیروز نطق خود را با شعر آغاز کرد. ماجرا به جلسه علنی مجلس در بهمن‌ماه‌ سال گذشته برمی‌گردد؛ در آن جلسه عبدالحمید خدری در واکنش به اظهارات مهرداد لاهوتی که درخواست تذکر ماده ۷۹ را آیین‌نامه‌ای و بشدت نسبت به تخصیص بودجه‌های استانی از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتراض کرد، با اشاره به این‌که لاهوتی سه بار از وی نام برده است، خطاب به هیأت رئیسه گفت: ما مگر چند هیأت‌رئیسه در مجلس داریم. چرا آقای لاهوتی سه بار از بنده نام می‌برد و توهین می‌کند.خدری، عضو کمیسیون انرژی مجلس با پیش کشیدن مباحث قومیتی، به این‌که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از اهالی استان گیلان است، پرداخت و در این رابطه گفت: آقای نوبخت چرا تخصیص بودجه استان گیلان در ‌سال‌جاری ۱۰۰‌درصد بوده، اما به استان بوشهر تنها ۳۵‌درصد تخصیص داشتیم. چرا راه‌آهن استان گیلان تا این حد پیشرفت داشته، اما ما در بوشهر چنین وضعیتی نداریم. خدری همچنین خطاب به رئیس مجلس گفت که انتظار می‌رود مانع از این تبعیض‌ها شوید. وقتی بنده درباره تبعیض اخطار می‌دادم، میکروفن بنده را قطع کردید.با بالاگرفتن این درگیری لفظی، فضای مجلس تا دقایقی متشنج شد و نمایندگان استان گیلان به کرات خواستار بیان تذکر شدند که درنهایت قرعه به نام سیدکاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه‌سرا رسید.سیدکاظم دلخوش‌اباتری که معمولا نطق‌های خود در مجلس را با قرائت شعر آغاز می‌کند، در تذکری گفت: هر کس به طریقی دل مـا می‌شکنــد/ بیگــانـه جـدا دوست جــدا می‌شـکنـــد/ بیگـانه اگــر مـی‌شکنــد، حرفـی نیـست/ از دوست (از همکار) بپــرسیــد چــرا مـی‌شـکـنــد. وی در ادامه گفت: همه جای ایران سرای ما است. ما اگر دفاع کردیم، از جایگاه نمایندگان دفاع کردیم. من متاسفم برای هیأت رئیسه که اگر کسی معرکه می‌گیرد، اجازه می‌دهد که این‌طور صحبت کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: این توهینی که به مردم گیلان شد، درست نبود. ما برای ریزگردهای استان خوزستان از آبروی‌مان مایه گذاشتیم.

آقای اصلاح‌طلب و شاعر

یکی از نمایندگانی که در نطق‌های خود به فضای شعر و شاعری ورود کرده، مصطفی کواکبیان است. مصطفی کواکبیان در جلسه علنی چهارشنبه، ٣ آذر‌ سال ٨٩ و پیش از ارایه پیشنهادش برای اصلاح لایحه برنامه پنجم از رئیس مجلس اجازه خواست تا شعری را به مناسبت عید غدیر بخواند. درخواست این نماینده سمنان با خنده رئیس مجلس مواجه شد که به شوخی به او گفت: یعنی ما در مجلس یک شاعر جدید هم پیدا کردیم؟ کواکبیان هم گفت که شاعر شعری که می‎خواند خودش نیست و گفت: «الا ‌ای ساقیا عید غدیر است/ نشاط باده‌نوشان چشمگیر است/ به کل عالم هستی از امروز/ علی بن ابی‌طالب امیر است».

منبع
شهروند
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید