کد خبر:9372
پ
photo_۲۰۱۹-۰۵-۱۱_۱۱-۳۸-۴۳
صبح امروز؛

سید محمد رضا هاشمی زاده چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت

سید محمدرضا هاشمی زاده، شاعر و چهره ماندگار ادبی شهرستان دشتی صبح امروز شنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه، در ابتدای شصت و هشتمین بهار عمرش، در اثر سکته قلبی به رحمت ایزدی پیوست.

سید محمدرضا هاشمی زاده، شاعر و چهره ماندگار ادبی شهرستان دشتی صبح امروز شنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه، در ابتدای شصت و هشتمین بهار عمرش، در اثر سکته قلبی به رحمت ایزدی پیوست.

 

به گزارش خورموج نیوز، سید محمدرضا هاشمی زاده از چهره های ماندگار ادبی شهرستان دشتی که از مدت ها پیش درگیر بیماری دیابت و مشکلات قلبی بود، سرانجام صبحگاه امروز شنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه بر اثر سکته قلبی درگذشت.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9-%DB%B0%DB%B5-%DB%B1%DB%B1_%DB%B1%DB%B1-%DB%B4%DB%B9-%DB%B2%DB%B9.jpg

 

وی فرزند سید مرتضی در سال ۱۳۳۰ خورشیدی در خورموج و در خانواده ای عالم و دینی دیده به جهان گشود. ایشان دارای مدرک کارشناسی جامعه شناسی، مدرس دانشسرا، بازنشسته آموزش و پرورش و ساکن شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی بود.

 

در کارنامه علمی و ادبی زنده یاد استاد هاشمی زاده هفت کتاب شامل: درنگه (مجموعه شعر)، از خاک تا افلاک (مدایح و مراثی چهارده معصوم و شعر)، سوز وساز (مجموعه شعر)، هم صدا با نخل های تشنه (مجموعه شعر)
و کتاب های پژوهشی؛ ساحت سرخ اجابت (تاریخ زندگی و مبارزات شهدای روحانی استان بوشهر)، شقایق های بیرم (زندگی شهدای خورموج)، شقایق های ساحل (زندگی شهدای بوشهر) دیده می شود. «دشتی در آئین تاریخ» (دایره المعارف دشتی در دو جلد) و «آداب و رسوم و فرهنگ مردم جنوب» نیز دیگر آثار ایشان است که در نوبت چاپ است.

 

زنده یاد هاشمی زاده در معرفی خودش اینگونه نگاشته بود؛
در تمام قالب های شعری غزل، مثنوی، دوبیتی، رباعی و تضمیـن و … شعر سروده ام و طبع آزمایی کرده ام اما کارهایم در قالب غزل را بیشتر می پسندم. از سال ۱۳۴۵ تا کنون شعر سروده ام. هر چند این روزها براثر کم بینایی و مشکلات جسمی فعالیت ادبی و هنری اندکی دارم اما هنوز دلم برای فرهنگ و هنر شهرستان دشتی و استان بوشهر می تپد و حضور مسئولان و هنرمندان قوت قلبی برای من است. در حد توان و تا جسمم اجازه می داد در هر کنگره و همایشی در سطح کشور تلاش داشتم نماینده فرهنگ و هنر دشتی باشم.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9-%DB%B0%DB%B5-%DB%B1%DB%B1_%DB%B1%DB%B1-%DB%B4%DB%B8-%DB%B5%DB%B3.jpg

 

اکنون “چشم هایم رفیق نیمه راه شدند، دیر آمدی و عمــــر دل من تمام شد …” حتـی تایپ و نوشتن و فعالیت های های مختصر نوشــتاری و خوانـدنی نیز برایم بسیار مشکل شده است. واقعا در این روزهای تنهایی که همه ی عشـق و امیدم قلمم و نوشتن و سـرودن بود، یکبـاره از دسـت رفته و شــرمنده پیام های محبت آمیز دوستانی شدم که سـال هاست از سراسر کشور مـورد محبتشان قرار گرفته ام و حالا دریغ از چند خطی پاسخ که چشم هایم یـاری ام نمی کنند. این بود حاصل سی ـ چهل سال خدمتم و عاقبت عمری که بر سر ارزش و اعتبار قلم گذاشتم.

بیشتر بخوانید
مصاحبه خورموج نیوز با مؤلف جوان دشتیاتی، غلامرضا زائری

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی علت فوت این شاعر هم دیار را سکته قلبی عنوان نموده و بیان داشت: هاشمی زاده از مدت ها پیش با بیماری دیابت و مشکلات قلبی دست و پنجه نرم می کرد و سرانجام صبح امروز بر اثر سکته قلبی در منزل خود دعوت حق را لبیک گفت.

 

حمید زارعی اضافه کرد: مراسم تشییع این هنرمند هم استانی بعد از ظهر فردا یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ماه ساعت ١٧ از سه راه گلزار شهدای شهر خورموج تا قطعه هنرمندان این شهر برگزار می شود.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9-%DB%B0%DB%B5-%DB%B1%DB%B1_%DB%B1%DB%B1-%DB%B4%DB%B7-%DB%B3%DB%B9.jpg

 

وی مراسم ختم مرحوم هاشمی زاده را روز دوشنبه صبح از ساعت ٨:٣٠ تا ١٢ و عصر ساعت ١۶:٣٠ تا ١٩ در حسینیه میرزای خورموج جهت برادران و خواهران اعلام کرده و افزود: مراسم هفتمین روز نیز عصر روز پنج شنبه ٢۶ اردیبهشت از ساعت ١۶:٣٠ تا ١٩ در همان مکان برپا خواهد شد.

 

زارعی با بیان اینکه روز چهارشنبه ساعت ١٧ مراسم یادبودی از طرف حوزه هنری بوشهر و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی در تالار فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار می گردد، در معرفی وی تصریح کرد: این شاعر، نویسنده و پژوهشگر متولد دوم فروردین سال ١٣٣٠ در شهر خورموج بوده و صاحب آثاری چون درنگه، از خاک تا افلاک، سوز و ساز، ساحت سرخ اجابت، شقایق های بیرم و همصدا با نخل های تشنه می باشد.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/05/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9-%DB%B0%DB%B5-%DB%B1%DB%B1_%DB%B1%DB%B1-%DB%B3%DB%B8-%DB%B4%DB%B5.jpg

 

گفتنی است، در سال گذشته به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر خورموج در همایش بزرگداشت چهره های ماندگار ادبی شهر خورموج از مرحوم هاشمی زاده به عنوان یکی از مفاخر بزرگ ادبی استان و شهرستان، و چند چهره ادبی دیگر در دشتی تقدیر به عمل آمد.

 

خورموج نیوز آسمانی شدن ستاره درخشان علم و ادب و فرهنگ دیار فرهنگی و ادبی دشتی، استاد سید محمدرضا هاشمی زاده را به جامعه ادبی کشور، استان بوشهر و مردم گرانقدر و ادب دوست شهرستان دشتی تسلیت عرض می کند.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید