کد خبر:9471
پ
بهادری ۱
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی؛

سمپاشی ۲۵۰۰ هکتار از اراضی دشتی علیه ملخ های صحرایی؛ با مبارزه به موقع زیان اقتصادی نداشتیم

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی با اشاره به اینکه هجوم ملخ های صحرایی به استان بوشهر و شهرستان دشتی از ابتدای بهمن ماه سال ۹۷ آغاز شده، اظهار داشت: ملخ ها از نوار ساحلی و شبه جزیره عربستان و همچنین کشورهای آفریقایی به استان های جنوبی ایران و بوشهر وارد شده است.

 

بارندگی های اخیر در سطح کشور علاوه بر سیل و آبگرفتگی در نقاطی از کشور به ویژه استان های شمالی، ارمغان دیگری که به ویژه برای جنوب کشور به همراه داشت؛ عامل جاذب برای ورود و حمله حجم عظیمی از دسته جات ملخ های صحرایی به صورت پروازی به ۶ استان جنوب کشور شد.

 

بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان خوار وبار جهانی(فائو) عدم مبارزه با ملخ های صحرایی در عربستان صعودی باعث شد تا دسته های زیادی از این آفت به سمت جنوب ایران هجوم آورند.

 

هجوم ملخ ها به ایران که از ابتدای بهمن ماه سال گذشته آغاز شد، استان هرمزگان بیشترین میزان درگیری را با آن داشت اما در استان بوشهر، شهرستان دشتی نیز از این آفت بی بهره نمانده و در اراضی برخی از روستاهای بخش مرکزی و روستاهای بخش های کاکی و شُنبه این شهرستان مشاهده شد که با دستور نادری فرماندار محترم دشتی و تلاش های مدیریت محترم جهاد کشاورزی شهرستان و همکاری دیگر نهادها آسیبی به مزارع و باغات دشتی وارد نشده و با سمپاشی علیه ملخ های صحرایی با هجوم آنان مقابله شد.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی با اشاره به اینکه هجوم ملخ های صحرایی به استان بوشهر و شهرستان دشتی از ابتدای بهمن ماه سال ۹۷ آغاز شده، اظهار داشت: ملخ ها از نوار ساحلی و شبه جزیره عربستان و همچنین کشورهای آفریقایی به استان های جنوبی ایران و بوشهر وارد شده است.

 

شیرعلی بهادری کانون های آلوده به آفت ملخ در سطح شهرستان دشتی را روستاهای چاووشی و درازی در بخش مرکزی شهرستان و روستاهای چاه حسین جمال، برمصاد، کلبیها، شیخیان ها، مرداب شوری در بخش کاکی عنوان کرد که مشاهده و شناسایی شده و افزود: تاکنون با توجه به اینکه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان با همکاری و‌ پشتیبانی سازمان جهاد کشاورزی استان، فرماندار محترم دشتی، بخشداران سه گانه ی شهرستان و دیگر سازمان ها پیگیری، اقدام و مبارزه به موقع علیه ملخ ها صورت گرفته خسارت و زیان اقتصادی نداشته ایم.

 

وی در اشاره به اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از آسیب های ملخ ها و مقابله با تهاجم آن ها به مزارع کشاورزی دشتی بیان داشت: نزدیک به مدت ۴ ماه می باشد که پرسنل فنی مدیریت جهاد کشاورزی در بخش های مرکزی و بخش های کاکی و شُنبه به صورت جدی و روزانه کار دیده بانی و مبارزه شیمیایی در کانون های آلوده با ملخ های بالغ را انجام داده و ضمن اطلاع رسانی به کشاورزان، روستاییان، دامداران   زنبورداران، شوراها و دهیاران خطرات و اثرات زیانبار آفت ملخ ها را در صورت شیوع و طغیان اعلام کردیم.

 

مهندس بهادری اضافه  کرد: از کشاورزان درخواست کردیم که در کنار امکانات و تجهیزات جهاد کشاورزی از امکانات شخصی نیز برای مبارزه با ملخ ها برای یاری و همکاری با جهاد کشاورزی آماده شده و علیه این آفت عمومی همکاری داشته باشند که در این راستا سازمان جهاد کشاورزی سم رایگان نیز در اختیار کشاورزان قرار داده است.

بیشتر بخوانید
وضعیت بازار خورموج در آستانه شب یلدا/ یلدا و عدم قدرت خرید در تمام اقشار جامعه

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی همچنین به آخرین آمار عملیات مبارزه با ملخ های صحرایی در دشتی اشاره نموده و تصریح کرد: از ابتدای آغاز عملیات مبارزه شیمیایی و سمپاشی زمینی تا کنون دو هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آلوده شهرستان سمپاشی شده است.

 

مهندس بهادری خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات ملی و استانی که سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر به شهرستان دشتی  اختصاص داده، مبلغ ۱۶۰ میلیون ریال بوده که علاوه بر این مبلغ امکاناتی از قبیل سمپاش های مکانیکی پیشرفته و سموم شیمیایی نیز تامین شده است. میزان اعتباری که سازمان تخصیص داده به طور کامل و حتی بیشتر از آن توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان هزینه شده و منتظر ابلاغ اعتبار بعدی از سوی سازمان هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه برای مبارزه با ملخ ها همه ی واحدهای تابعه سازمان جهاد کشاورزی، ادارات منابع طبیعی، دامپزشکی، امورعشایر، سازمان تعاونی روستایی همکاری داشته و همچنین به دستور فرماندار محترم دشتی همه ی نهادهای عضو ستاد مدیریت بحران شهرستان در صورت نیاز موظف به همکاری با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان هستند، عنوان کرد: عملیات مبارزه شیمیایی و کار دیده بانی همچنان ادامه داشته و در صورت سهل انگاری ‌و عدم مبارزه با پوره های ملخ دوره دگردیسی و چرخه ی رشد آن ها کامل شده و تولید مثل آن ها مجددا باعث خسارت و ضرر و زیان به مزارع کشاورزی، باغات و عرصه های منابع طبیعی خواهد شد.

 

مهندس بهادری با بیان اینکه در صورت هجوم گسترده، سمپاشی زمینی با سختی و مشکلات زیاد مواجه خواهد شد و باید سمپاشی هوایی صورت گیرد که هزینه بالایی نیاز است، خاطرنشان کرد: به طور مرتب علیه ملخ ها سمپاشی صورت می‌گیرد، حتی در جاهایی که به صورت لکه ای و محدود مشاهده می شود، مبارزه روزانه صورت می گیرد تا جمعیت آن ها کم شود اما با این اوصاف نیز کارشناسان حفظ نباتات پیش بینی می کنند حداقل تا ۳ الی۴ سال آینده درگیر این آفت خواهیم بود.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دشتی با اشاره به اینکه به صورت روزانه و دیده بانی و پایش شمارش جمعیت ملخ ها در ۱ مترمربع انجام گرفته و میزان جمعیت آن ها مشخص می شود، افزود: به نقل از پیشکسوتان عرصه کشاورزی و مطلعین محلی استان، شهرستان و آمار سازمان حفظ نباتات کشور، سابقه هجوم ملخ ها به ایران و استان بوشهر مربوط به سال ۱۳۴۲ بوده که میزان خسارت در آن سال ها به علت نبود امکانات و تکنولوژی امروزی به مراتب بیشتر از حال حاضر بوده است.

کلیدواژه : بهادریجهادملخ
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید