کد خبر:4491
پ
۲۰۱۸۰۵۲۴_۱۲۰۰۱۲
در حاشیه سفر وزیر نیرو به استان بوشهر مطرح شد؛

سد دشت پلنگ نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی دشتی دارد

احداث سد دشت پلنگ بزرگترین پروژه اجرایی در سطح شهرستان دشتی بوده و نقش ارزشمندی در کنترل آب حاصل از سیلاب های سالانه و جلوگیری از ریختن آبها به رودخانه مند دارد که می تواند از اختلاط آب های شیرین با آب شور رودخانه مند و در نتیجه هدررفت آن ها جلوگیری نماید.

عملیات اجرایی سد دشت پلنگ در شهرستان دشتی با اعتبار دو هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال با مشارکت فاینانسور چینی، امروز با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو و معاون ایشان آقای حاج رسولیها، دکتر شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، گراوند استاندار بوشهر، نادری فرماندار دشتی و دیگر مقامات کشوری، استانی و شهرستانی رسما آغاز شد. سد مخزنی دشت پلنگ از نوع خاکی و بتنی با ارتفاع ۵۶ متر و حجم مخزنی یکصد و ۵۰ میلیون مترمکعب است که مدت زمان پیش بینی شده برای تکمیل آن ۴۸ ماه بوده و به منظور فراهم شدن زمینه آغاز ساخت آن،  علاوه بر ساخت راه دسترسی به آن به طول ۵ و نیم کیلومتر، اقامتگاه کارکنان ایجاد و کارگاه نیز تجهیز شده است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری آئین آغاز عملیات اجرایی سد مخزنی دشت پلنگ در دشتی از توجه وزیر نیرو در آغاز ساخت این سد تقدیر نموده و با بیان اینکه سد دشت پلنگ نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی مردم دشتی دارد، اظهار داشت: احداث سد دشت پلنگ بزرگترین پروژه اجرایی در سطح شهرستان دشتی بوده و نقش ارزشمندی در کنترل آب حاصل از سیلاب های سالانه و جلوگیری از ریختن آبها به رودخانه مند دارد که می تواند از اختلاط آب های شیرین با آب شور رودخانه مند و در نتیجه هدررفت آن ها جلوگیری نماید.

دکتر سید کمال الدین شهریاری تامین آب آشامیدنی، صنعت منطقه و تامین آب مورد نیاز اراضی دشت پلنگ را از مهم ترین اهداف ساخت این سد دانسته و افزود: دشت پلنگ یکی از قطب‌های کشاورزی شهرستان به شمار می رود که با احداث این سد مشکل کشاورزان مرتفع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای احداث سد دشت پلنگ دو هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده که ۸۵ درصد این اعتبار از محل فایناس خارجی چین و ۱۵ درصد آن نیز از محل اعتبارات ملی تامین شده، افزود: از وزیر نیرو انتظار داریم در روند تزریق اعتبارات ملی برای تسریع در روند اجرای عملیات سدهای دشت پلنگ دشتی و خاییز تنگستان تسریع نماید تا بر اساس برنامه زمان بندی تکمیل و افتتاح گردد.

شهریاری مدت زمان پیش بینی شده برای اتمام ساخت این سد را ۴۸ ماه عنوان، و تصریح کرد: سد مخزنی دشت پلنگ در شهرستان دشتی از نوع خاکی و بتنی به ارتفاع ۵۶ متر، طول تاج یک هزار و ۳۰ متر و حجم مخزن یکصد و ۵۰ میلیون مترمکعب است که می‌تواند سالانه ۴۶ میلیون مترمکعب آب تنظیمی آشامیدنی، بخش کشاورزی، صنعت شهرستان های جنوبی استان و شهرستان دشتی و حقابه زیست محیطی را تامین کند.

 

در ادامه برگزاری این آئین رئیس شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان بوشهر نیز با بیان اینکه ساخت سد مخزنی دشت پلنگ، یکی از برنامه‌های مهم دولت برای عمران و آبادانی شهرستان دشتی است اظهار داشت: از اهداف اصلی ساخت سد مخزنی دشت پلنگ، تامین آب شرب مورد نیاز جمعیت روستاها و شهرهای دارای انشعاب از خط محرم در جنوب استان و تامین آب مورد نیاز صنعت منطقه است.

شاهپور رجایی تنظیم و کنترل جریان‌های نابهنگام و سیلاب‌های رودخانه دشت پلنگ را از دیگر اهداف مهم ساخت سد دشت پلنگ دشتی دانسته و تصریح کرد: ‌بهبود اراضی کشاورزی پایین دست، افزایش اشتغال در محدوده طرح و جلوگیری از مهاجرت بی‌‌رویه روستائیان به شهرها از دیگر اهدف مهم ساخت سد دشت پلنگ دشتی می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر حجم مخزن سد دشت پلنگ را یکصد و ۵۰ میلیون ‌مترمکعب عنوان و تصریح نمود: این سد برای تامین بخشی از آب آشامیدنی شهرستان دشتی و نقاط جنوبی استان بوشهر طراحی شده است که به منظور فراهم شدن شروع عملیات اجرایی سد دشت پلنگ دشتی، راه دسترسی به سد به طول ۵ و نیم کیلومتر، کمپ مسکونی و تجهیز کارگاه انجام شده است.

 

معاون طرح و برنامه شرکت آب منطقه‌ای بوشهر نیز با بیان اینکه سد دشت پلنگ با ارتفاع ۵۶ متر ساخته می‌شود، اظهار داشت: این سد از نوع خاکی بتنی با حجم ذخیره مخزن یکصد و ۵۰ میلیون مترمکعب می باشد.

علی محمدی از اجرای سد دشت پلنگ در مدت ۴ سال از طریق قرارداد فاینانس خارجی و پیمانکار ایرانی خبرداد و بیان کرد: به منظور فراهم شدن شروع عملیات اجرایی این سد، راه دسترسی به سد به طول پنج و نیم کیلومتر، کمپ مسکونی و تجهیز کارگاه سد انجام شده است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید