کد خبر:8784
پ
قلی نژاد
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر؛

سازمان حفاظت محیط زیست مجوزی برای احداث معدن در منطقه حفاظت شده بیرمی صادر نکرده است

قلی نژاد٬ مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر: مجوز فعالیت معدن در منطقه حفاظت شده کوه بیرمی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست صادر نشده است.

کوه بیرمی یکی از نقاط طبیعی بکر و ارزشمند استان بوشهر است که با دارا بودن بلندترین قله استان بوشهر با ارتفاع بیش از هزار و ۹۶۰ متر در شرق شهر خورموج واقع است. این زیستگاه طبیعی که در امتداد شهرستان های دشتی، تنگستان و دشتستان قرار گرفته، جمعیت خوبی از انواع گونه های حیات وحش که شاخص ترین آن بزکوهی و پلنگ می باشد را در خود جای داده و تامین کننده منابع آب شرب شهرستان های تنگستان و دشتی است.

 

از آنجایی که ورود سرمایه گذار و احداث معدن سنگ مرمریت در این کوه جهت استخراج سنگ مرمریت مورد اعتراض فعالان محیط زیست واقع شده و خواستار متوقف شدن طرح شدند، اهمیت زیاد این مساله ما را بر آن داشت تا موضوع را از طریق اداره کل محیط زیست استان پیگیری کنیم.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار خورموج نیوز با بیان اینکه معدن سنگ مرمریت شیرینه دارای مجوز فعالیت از اداره صنعت، معدن و تجارت است، اظهار داشت: از آنجایی که منطقه کوه بیرمی طی سه سال اخیر جزو منطقه حفاظت شده محیط زیست شده و اداره صنعت، معدن و تجارت از این موضوع آگاهی نداشته و بدون اخذ استعلام از سازمان محیط زیست مجوز فعالیت معدن را صادر کرده است که به محض اینکه از فعالیت آنان مطلع شدیم با مکاتبات و پیگیری هایی که داشتیم فعلا با دستور قضایی کار را متوقف کرده ایم و تا بررسی نهایی فعالیت معدن متوقف است.

 

فرهاد قلی نژاد با اشاره به اینکه نگرانی فعالان محیط زیست نگرانی بجایی است، افزود: کوه بیرمی منطقه ای کوهستانی و بکر است که به لحاظ زیستی بسیار ارزشمند بوده و فعالان محیط زیست معتقد هستند که استقرار این گونه معادن در منطقه باعث تخریب های زیست محیطی می شود که در حال حاضر فعالیت معدن توسط سازمان محیط زیست متوقف شده و طی نشست هایی که با نهادهای استان داشتیم موضوع در حال بررسی است.

بیشتر بخوانید
رئیس سازمان صنعت، معدن بوشهر: معادن "بیتومین، فسفات و بوکسید" فعال می‌شود

 

وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه اجازه فعالیتی در آنجا از طرف سازمان محیط زیست صادر نکردیم، خاطرنشان کرد: فعالیت معدن سنگ مرمریت شیرینه در همان ابتدای کار متوقف شده و تخریب زیست محیطی در منطقه کوه بیرمی صورت نگرفته است.

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید