کد خبر:5123
پ
ساحت سرخ اجابت
معرفی کتاب؛

ساحت سرخ اجابت اثر سید محمدرضا هاشمی زاده

ساحت سرخ اجابت با موضوعیت زندگی نامه شهدای روحانی استان بوشهر در اسفند ۱۳۸۳ با تیراژ ۲۰۰۰ نسخه توسط انتشارات نگین به بازار کتاب عرضه شد.

ساحت سرخ اجابت اثر سید محمدرضا هاشمی زاده


سید محمدرضا هاشمی زاده فرزند سید مرتضی در سال ۱۳۳۰ خورشیدی در خورموج و در خانواده ای عالم و دینی دیده به جهان گشود. وی دارای مدرک کارشناسی جامعه شناسی، مدرس دانشسرا و در حال حاضر بازنشسته آموزش و پرورش و ساکن شهر خورموج می باشد.

 

در کارنامه علمی و ادبی استاد سید محمدرضا هاشمی زاده هفت کتاب شامل:
۱_درنگه (مجموعه شعر)
۲_از خاک تا افلاک(مدایح و مراثی چهارده معصوم و شعر)
۳_سوز وساز(مجموعه شعر)
۴_هم صدا با نخل های تشنه(مجموعه شعر)
و کتاب های پژوهشی:
۵_ساحت سرخ اجابت(تاریخ زندگی و مبارزات شهدای روحانی استان بوشهر)
۶_شقایق های بیرم(زندگی شهدای خورموج)
۷_شقایق های ساحل(زندگی شهدای بوشهر)دیده می شود.
“دشتی در آئین تاریخ” (دایره المعارف دشتی در دو جلد)و “آداب و رسوم و فرهنگ مردم جنوب” در نوبت چاپ است.

 

به قلم استاد سیدمحمدرضا هاشمی زاده:
در تمام قالب های شعری غزل، مثنوی، دوبیتی، رباعی وتضمیـن و….شعر سروده ام و طبع آزمایی کرده ام اما کارهایم در قالب غزل را بیشتر می پسندم. از سال ۱۳۴۵ تا کنون شعر سروده ام. هر چند این روزها براثر کم بینایی و مشکلات جسمی فعالیت ادبی و هنری اندکی دارم اما هنوز دلم برای فرهنگ و هنر شهرستان دشتی واستان بوشهر می تپد و حضور مسئولان و هنرمندان قوت قلبی برای من است و در حد توان و تا جسمم اجازه می داد در هر کنگره و همایشی در سطح کشور تلاش داشتم نماینده فرهنگ و هنر دشتی باشم.

ساحت سرخ اجابت نگاهی کوتاه به زندگانی و شهادت شهید شیخ ابوتراب عاشوری و دیگر شهدای روحانی استان بوشهر دارد، که به قلم روح بخش و آئینی استاد سید محمد رضا هاشمی زاده نگاشته شده و به درخواست و با همکاری و حمایت معاونت فرهنگی پژوهشی بنیاد شهید انقلاب اسلامی استان بوشهر (اداره تحقیق و پژوهش) می باشد.


http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/07/%D8%B3%D8%A7%D8%AD%D8%AA-%D8%B3%D8%B1%D8%AE-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%A8%D8%AA.jpg


شایان ذکر است، همایش بزرگداشت چهره های ماندگار ادبی شهر خورموج در بیستم تیر ماه سال جاری در سالن شهدای فرهنگی شهر خورموج برگزار، و از ستاد سید محمد رضا هاشمی زاده مفاخر بزرگ ادبی استان و شهرستان، و چند چهره ادبی خورموج تقدیر به عمل خواهد آمد.

 

ساحت سرخ اجابت با موضوعیت زندگی نامه شهدای روحانی استان بوشهر در اسفند ۱۳۸۳ با تیراژ ۲۰۰۰ نسخه توسط انتشارات نگین به بازار کتاب عرضه شد.

 

نگاهی به زندگینامه حجت الاسلام شهید ابوتراب عاشوری:
ابوتراب عاشوری بهار سال ۱۳۱۲ در روستای حیدری استان بوشهر دیده به جهان گشود. پنج ساله بود که آموختن علم را آغاز نمود و بعد از مدتی به منظور تحصیل علوم دینی به نجف اشرف مهاجرت کرد. ابتدا در شهر آبادان ساکن گردید چرا که دولت عراق مانع از حضور ایشان و دیگر طلاب در عراق بود. ابوتراب در آبادان مقدمات را خواند تا اینکه به نجف رفت و تحت نظارت علما و مراجع تحصیل نمود و موفق به اخذ درجه اجتهاد از دست آن بزرگواران گردید. در بازگشت به ایران به قم رفت تا در محضر اساتید حوزه قم نیز به کسب علم بپردازد و هر سال سه ماه محرم، صفر و رمضان را برای تبلیغ به استان بوشهر می رفت. عاشوری علاقه خاصی در تأسیس بناهای خیریه داشت و نامش را در لیست سرمایه گذاران بیشتر مکان های خیریه محل عبورش ثبت نمود. چندی بعد در شهر بوشهر ساکن شد و برای ترغیب جوانان به علوم اسلامی طالبین علوم فقه و اصول را به منزل خود دعوت نمود و تدریس مقدمات را آغاز کرد. او که همواره از حق و عدالت سخن می گفت بارها از طرف مأموران ممنوع المنبر و ممنوع الخروج شد. از روز پانزدهم خرداد سال ۱۳۴۲ فعالیت شهید عاشوری گسترش یافت و با پخش اعلامیه های امام (ره) در استان بوشهر انقلاب را یاری نمود و مسئولیت تظاهرات و راهپیمایی های استان را پذیرفت. تا آنجا که در آذر ماه سال ۱۳۵۷ دولت برای سرکوبی این غائله کمیسیونی تشکیل داد و رأی کمیسیون استان بوشهر برای سرکوبی، شهادت آیت الله عاشوری بود. این کمیته نظر خود را به تهران اعلام نمود و آن ها در روز سیزدهم آذر ماه مصادف با سوم ماه محرم رأیی را که به تصویب نهایی شورای تهران رسیده بود، در ساعت دو بعد از ظهر اجرا کردند و در حالی که کنار حوض آب مشغول وضو گرفتن بود، بر اثر اصابت شش گلوله در سن چهل و پنج سالگی به شهادت رساندند. از او چهار فرزند به یادگار ماند. قرار شد جسد به شهرستان دشتی برده شود ولی سپس تصمیم گرفته شد که در حسینیه ای در چغادک بیست و چهار کیلو متری بوشهر دفن شود و بعضی از مردم با پای پیاده این مسافت را طی کردند.

بیشتر بخوانید
توسعه کتابخانه‌ها و ترویج مطالعه از دستاوردهای انقلاب است

برای استاد هاشمی زاده شاعر و پژوهشگر شهرستان دشتی؛ عمری باعزت؛ سلامت و توفیق روز افزون خواستاریم.


به قلم: لیلا حیاتی

#هر_جمعه_با_یک_کتاب

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید