کد خبر:1792
پ
217
معرفی کتاب؛

در لای روزنامه ها چیزی نیست مجموعه شعر علیرضا عمرانی

“در لای روزنامه ها چیزی نیست” با موضوعیت شعر فارسی در تابستان ۱۳۹۵ با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات شاملو به بازار کتاب عرضه شد.

مجموعه شعر علیرضا عمرانی

علیرضا عمرانی فرزند محمد علی در سال ۱۳۴۹ خورشیدی در شهر خورموج دیده به جهان گشود. اوایل دهه ۷۰ با درخشش در شعر دانش آموزی و آموختن از بزرگانی چون قیصر امین پور، سید حسن حسینی، محمدرضا عبدالملکیان، فاطمه راکعی به عنوان شاعری خوش ذوق به جامعه ادبی معرفی شد. در کنار سرودن شعر به عنوان منتقد، روزنامه نگار و ترانه سرا نیز مطرح بوده است. داری مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، دبیر دبیرستانهای شهر بوشهر و مدرس دانشگاه می باشد.

استاد علیرضا عمرانی علاوه بر نقدهای مختلف ادبی و آلبوم های بیشمار (لیان، سیراف، گنج ناخدا، بندریانه…)، تا کنون دو مجموعه شعر به نام های “حق با کلاغ بود” و “در لای روزنامه ها چیزی نیست” به چاپ رسانده است. مجموعه در دست انتشار ایشان نیز “ماه در خونم می رقصد” می باشد.

به گفته ایشان در این مجموعه “در لای روزنامه ها چیزی نیست” بیشتر کارها متن را به فرا متن تبدیل می کند تا به نقد امروز پیشنهاد دهنده باشد و افعال بیشتر حرکتی است. هرچه از جهان ساده فاصله بگیریم بومی گرایی به نحو دیگری خود را نشان داده و عناصر بومی در ترانه ها بیشتر خود را نشان داده است.

«در لای روزنامه ها چیزی نیست
جز مشتی سبزی خشک و پژمرده
یا خشکه های سنگک تا خورده
در لای روزنامه ها چیزی نییت
جز آرزوهای بر باد رفته
از قهرمانان از یاد رفته
یا سرفه های مضحک سیاسی
در اخم مشکلات اقتصادی
در لای روزنامه ها
چیزی کو؟
چیزی شبیه آهی
در حسرت آزادی!»

 

او را شاعر آزادی، شاعری ناآرام و جستجو گر می نامند.

«ای کاش آزادی
چیزی شبیه به همین میدان زیبا بود
آن گاه
هر روز در هنگام دلتنگی
آغوش گرم و مهربان او
میعاد گاه دست های عاشق ما بود!»

به گفته استاد علیرضا عمرانی، سقف آزادی رابطه ی مستقیم با قامت فکری مردمان دارد. در جامعه ای که قامت تفکر و همت مردم کوتاه باشد سقف آزادی به همان نسبت کوتاه می شود. وقتی سقف آزادی کوتاه باشد آدمهای بزرگ آنقدر سرشان به سقف می خورد که حذف می شوند. در این صورت کوتاه قامتان جولان می دهند!

«آه…
اصلا چه معنی دارد آزادی
دارای سقفی باشد آن هم کاذب و کوتاه!»

در آیین رونمایی “در لای روزنامه ها چیزی نیست” در شهر خورموج تعدادی از شاعران و منتقدان ادبی در توصیف و نقد اثر خاطر نشان شدند:
کتاب مهمترین میراث ملی و عنصر اصلی توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در جامعه است. ادبیات هر کشور یکی از ارزشمندترین میراث های فرهنگی آن کشور است که ترویج و اشاعه آن می تواند نقش موثرتری در ترویج فرهنگ کتابخوانی آن جامعه داشته باشد. آنچه ایران را در جهان در بعد فرهنگی ممتاز کرده است درخشش شاعران بزرگش چون فردوسی، حافظ، سعدی و مولانا بوده است. در جامعه ای که شعر جاری است، موسیقی هم جریان دارد و شعر و موسیقی بستر شور و نشاط و تفکر است. علیرضا عمرانی شاعر نواندیش و همواره در حال نوشدن است و در نقد و ترانه سرایی نیز کارنامه درخشانی دارد. روی آوردن به گونه های نو معاصر در متن های امروزی فرار از سنت و کلیشه های آن است که در شعر عمرانی بخوبی متبلور است. شعر عمرانی ذهن را مشغول و در شیوه جدید غرق و تصرف خیالی در زبان تولید می کند. پویایی بخشی و سیال گری در متن، حضور مفاهیم و عواطفی که برون داد سواد و میزان مطالعات شاعر است از دیگر ویژگی های شعر عمرانی در کتاب “لای روزنامه ها چیزی نیست” است. تفکر و اندیشه در شعر جایگاه خاصی دارد و پس از مشروطه و نیز شعر نیما و شاگردان راستین او همیشه یکی از عناصر مهم شعری وجود داشته است. عمرانی در تازه ترین اثرش در کنار عناصری چون زبان، تخیل، عاطفه به عنصر اندیشه نیز به نحو مطلوبی پرداخته است. عمرانی عاطفه پاک خود را از طریق روابط انسانی و دردها و دغدغه های مردمی و اجتماعی کسب می کند و از این روست که مخاطبان با شعر های وی ارتباط برقرار می کنند.

بیشتر بخوانید
سیاسنبو اثر محمد رضا صفدری

“در لای روزنامه ها چیزی نیست” با موضوعیت شعر فارسی در تابستان ۱۳۹۵ با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات شاملو به بازار کتاب عرضه شد.

نیمایی سروده ها(از سطر تو)

وقتی که راه دست خودم نیست
از سطر تو به زیر می افتم
حس می کنم که واژه ندارم
و هر چه بوده است
از راه های پیش نرفته
تا متن های دست نخورده
از من نبوده است
و من که تاب هیچ ندارم
پیراهنم
در دست های باد
امروز شاعرند!

برای این استاد و شاعر گرانقدر شهرستان دشتی؛ عمری با عزت، سلامت و توفیق روزافزون خواستاریم.

به قلم: لیلا حیاتی

#هر_جمعه_با_یک_کتاب

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید