کد خبر:3090
پ
1111
لزوم توجه مسئولین؛

یادداشت شهروند خبرنگار: درختان بومی منطقه را جایگزین کنیم/ لزوم پیش گیری از هدررفت بودجه عمومی

گونه های درختی که در سطح شهر خورموج می بینیم علاوه بر اینکه در زیباسازی شهر تاثیر چندانی ندارد، بلکه عامل تخریب تدریجی سازه های شهری و هدررفت بودجه عمومی نیز می باشد.

خورموج نیوز؛ گونه های درختی که در سطح شهر خورموج می بینیم علاوه بر اینکه در زیباسازی شهر تاثیر چندانی ندارد، بلکه عامل تخریب تدریجی سازه های شهری و هدررفت بودجه عمومی نیز می باشد.

چند سالی است درختانی در کوچه ها، پیاده روها، خیابان های شهر و حتی در روستاها کاشته شده اند، که ناخواسته خسارت های زیادی به محیط اطراف و حتی ساختمان ها و سازه های نزدیک وارد می کنند.

به طوری که ریشه های سخت و پرقدرت این گونه ی درختان، با فشار آوردن به سطح اکثر پیاده روها٬ آسفالت ها و دیوارهای اطراف باعث تخریب موزائیک و سازه های پیرامونی خود تا اندازه 10 متر و حتی بیشتر هم می شوند.

به کرّات شاهد هستیم که لوله های آب در معابر و خیابان دچار شکستگی شده و بعد از حفر و خاک برداری زمین مشخص می شود ریشه های پرقدرت این درختان به ِدور لوله ها پیچیده و باعث شکستن آن شده اند.


http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/1112.jpg


به دلیل شن و ماسه ای بودن زمین و فرو رفت آسان آب به زمین، بعد از گذشت مدت ها از وقوع آن و هدررفت فراوان آب گرانبها، از شکستن لوله ها مطلع می شویم.

شهرداری با این همه هزینه گزاف پیاده روها و بلوارها را موزائیک می کند، ولی متاسفانه پس از گذشت مدت زمانی باز هم موزائیک های اطراف این درختان، از هم می پاشند.

آسفالت کوچه ها همه بعد از مدت کمی، بواسطه ریشه های نابودگر این گونه ی درختی تخریب می شود. این ها همه بخش کوچکی از هدررفت بودجه عمومی و شهر می باشد.

این گونه ی درختان علاوه بر اینکه از لحاظ زیبایی چندان جلب توجه نمی کنند بلکه به دلیل رشد سریع و بی رویه نیاز است که به طور مرتب هرس شده و پس از انجام هرس تبدیل به چوب و تنه بدون برگ می شوند که این وضعیت اصلا چهره خوبی ندارد.

با وجود کم آبی و خشکسالی که در شهرستان و استان با آن مواجه هستیم، آیا حیف نیست به این گونه مخرب درخت که با تخریب تدریجی کوچه ها و معابر باعث خسارت به آبادانی شهر می شود را آبیاری کنیم؟


http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/1111.jpg


ریشه های قطور آن همچون میلگردهایی هستند که به اطراف گسترده شده و متاسفانه عامل خرابی بیشتر سازه های شهری و مسکونی می شوند.

درست است که این درختان با شرایط گرم منطقه ما سازگارند، اما در کنار مزایای بس اندک آن ها باید معایب جبران ناپذیرشان هم در نظر گرفت که همان نابودی بودجه و سازه های شهری است.

لزوم توجه به این مساله مهم ایجاب می کند مسئولین مربوطه فکری جدی برای این مهم بکنند. از شهرداری، شورای محترم و همه دلسوزان شهر خواهشمندیم این مسئله را جدی گرفته و تا دیر نشده فکری جدی برای جایگزینی این گونه ی درختان مخرب بنمایند.

یادداشت شهروند خبرنگار خورموجی: امرالله سلیمی

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید