کد خبر:7903
پ
ایزدی
سرپرست شبکه دامپزشکی دشتی:

دامپزشکی دشتی در قسمت مبارزه از ترافیک کاری بالایی برخوردار است

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: دامپزشکی دشتی در قسمت مبارزه از ترافیک کاری بالایی برخوردار است.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: دامپزشکی دشتی در قسمت مبارزه از ترافیک کاری بالایی برخوردار است.

 

به گزارش خورموج نیوز به نقل از مهر، احمد ایزدی در جمع مسئولین شهرستان دشتی با اشاره به هفته دامپزشکی اظهار داشت: روز دامپزشکی روز انسان‌های بی ادعا، سخت کوش، فداکار و گمنامان بهداشت و حافظان مرزهای سلامتی و ایمنی مواد خام دامی و تامین کننده و تضمین کننده سلامت مواد خام دامی  سفره های شهروندان است.

 

وی افزود: در حقیقت بزرگداشت یک روز بعنوان روز ملی دامپزشکی، نشانگر تعهد بسیار  بالا و عزم راسخ در پیکره وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی کشور و سازمان نظام دامپزشکی در اتخاذ هماهنگی بین بخشی مشترک و تضمین حمایت‌های سیاسی لازم برای عملی شدن برنامه‎ها است.

 

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی ادامه داد: دامپزشکی از آن نظر اهمیت دارد که غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی مهم است و از آن به عنوان یک مساله راهبردی و استراتژیک یاد می کنند.

 

ایزدی گفت: بدون شک در میان مواد غذایی آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار است و جزء لاینفک مواد غذایی روزانه به شمار می آید پروتئین حیوانی است که از گوشت قرمز، مرغ و ماهی تهیه می شود، از همین جاست که اهمیت دانش دامپزشکی و کار دامپزشکان مشخص است.

 

حفظ سرمایه بومی و ملی دام، طیور و آبزیان

 

وی افزود: فعالیت‌های دامپزشکی برخلاف تصور عموم صرفا در راستای درمان یک بیماری در دام نیست و این فعالیت ها می‌تواند نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه داشته باشد و بدون شک با نبود دامپزشکی بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

 

ایزدی خاطر نشان کرد: دامپزشکی با برنامه ریزی های مدون و مطالعه شده اقدام به حفظ سرمایه بومی و ملی دام، طیور و آبزیان می‌کند که با حفظ این سرمایه، کشور عزیزمان ایران در تامین پروتئین های دامی استقلال خود را حفظ می‌کند و اشتغال دامداران و سرمایه، سرمایه گذاران این بخش نیز حفظ شده و با توجه به شرایط کنونی نقش موثر دامپزشکی در پدافند غیر عامل را نمیتوان نادیده گرفت.

 

ایزدی خاطر نشان کرد: حضور دامپزشکان و پرسنل دامپزشکی در تمام رده ها، زمانی اهمیت بیشری می‌یابد که بدانیم بیش از نیمی از عوامل بیماری زا در انسان ناشی از عوامل ایجاد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است. با توجه به اینکه چرخه انتقال این بیماری‌ها عمدتاً در حیوانات بوده و از راه های مختلف انسان را در معرض خطر قرار می‎دهند لذا کنترل این بیماری‌ها مستلزم تلاش، فعالیت و همکاری ارگان‌های متعددی با  دامپزشکی است. پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها از نظر فنی بسیار پیچیده و دشوار است.

بیشتر بخوانید
۱۱ خانه عالم در استان بوشهر افتتاح شد

 

ارائه خدمات در مناطق صعب‌العبور

وی تصریح کرد: هزینه بسیار سنگینی را بر کشور تحمیل می‎کند و از سوی دیگر اگر به خود بیماری و آثار مخرب همه‎گیری‎های آنها در انسان و دام نظر بیافکنیم به این باور خواهیم رسید که این اقدامات تا چه اندازه بر سلامت و توسعه تأثیرگذار است و در صف اول مبارزه پرسنل دامپزشکی حضور دارند.

 

وی افزود: شبکه دامپزشکی دشتی با دارا بودن پرسنل خدوم، تلاشگر و چالاک در راستای انجام رسالت های سازمانی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند و شهرستان دشتی با دارا بودن دومین جمعیت دامی شهرستان و دومین وسعت شهرستانی در قسمت مبارزه از ترافیک کاری بالایی برخوردار است.

 

ایزدب گفت: وجود واحد های دامی در دور دست ترین نقاط شهرستان از بن بند بخش شنبه و طسوج گرفته تا روستاهای نوار ساحلی ، از ارتفاعات صعب العبور دشت پلنگ و کوه سیاه تا روستاهای حاشیه کوه مند و کوه نمک، هیچ گاه مسبب کوتاهی نشده و پرسنل خدوم دامپزشکی دشتی بدون توجه به زمان ها و مکان ها اقدام به خدمت رسانی کرده‌اند.

 

وی یادآور شد: خدمت به صنعت آبزیان و حفظ و حمایت سرمایه سرمایه گزاران این بخش  در سایت پرورش میگو مند و مراکز تکثیر و پرورش ماهی و میگو با پتانسیل کارشناسی خوبی در بخش دولتی و خصوصی در حال انجام است و نظارت بر مراکز تولید، نگهداری و عرضه نیز با تمام تلاش پرسنل انجام می‌گردد.

 

ایزدی گفت: فرصت اخذ توجه افکار عمومی به دامپزشکی که نهایت آن میتواند در مقوله آموزش و همدلی جامعه با دامپزشکی باشد، شاید محدود است اما دامپزشکی دشتی در تلاش است که از کوچکترین فرصت ها برای اعتلای نام دامپزشکی و جلب حمایت مسئولین سیاسی و سایر مسولان و مقامات در  شهرستان‎ و همراهی افکار عمومی استفاده نماید که برنامه ای که در خدمتتان هستیم نمونه ای از آن است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید