کد خبر:4147
پ
نشست اداره صنعت
در نشست اداره صنعت، معدن و تجارت دشتی با بانک تجارت مطرح شد؛

تولیدکنندگان دشتی نیاز به تامین ماشین آلات و سرمایه در گردش دارند

در نشست اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی با بانک تجارت که نائب رئیس اتاق اصناف دشتی و رئیس اتحادیه فلزکاران شهرستان نیز حضور داشتند، موضوع تسهیلات درخواستی به بانک ها و مشکلاتی که در روند اجرای طرح تسهیلات اشتغال وجود دارد مورد بررسی قرار گرفت.

در نشست اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی با بانک تجارت که نائب رئیس اتاق اصناف دشتی و رئیس اتحادیه فلزکاران شهرستان نیز حضور داشتند، موضوع تسهیلات درخواستی به بانک ها و مشکلاتی که در روند اجرای طرح تسهیلات اشتغال وجود دارد مورد بررسی قرار گرفت.

داریوش رزمی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی در نشست این اداره با بانک تجارت شهرستان که امروز در راستای طرح اعطای تسهیلات اشتغال به کارآفرینان برگزار گردید، به صدور دو بخشنامه توسط بانک مرکزی در راستای اعطای تسهیلات به اصناف اشاره٬ و بیان داشت: ما انتخاب بانک ها را به عهده خود اصناف گذاشتیم که حدود ۸ بانک توسط اصناف دشتی انتخاب شده اما در روند اجرای پرداخت تسهیلات مشکلاتی بوجود آمد که باعث شد تسهیلاتی که در نظر گرفته بودند دست بازار را نگرفته و واحدهای صنفی٬ تولیدی و خدمات فنی در تامین نقدینگی دچار مشکل شوند.

وی با اشاره به اینکه با بانک های مختلفی نشست گذاشته شده و بنا بر این شد که در این نشست موضوع تسهیلاتی که با آن ها در میان گذاشته شده بررسی گردد، افزود: بعضی از این موارد از نظر اعتبارسنجی مشکل دارند و بعضی نیز در میزان درخواستی تسهیلات است که برای کاری که با یکصد میلیون می توان راه اندازی نمود، تقاضای اعطای مبلغ بیشتری تسهیلات شده است.

رئیس اتحادیه فلزکاران شهرستان دشتی در ادامه این نشست اظهار داشت: به علت رکود حاکم در بازار، با کمبود نقدینگی مواجه هستیم که برای خروج از این وضعیت نیاز به تسهیلات بیمه می باشد. انتظار داریم بانک ها همکاری نمایند.

منصور اسماعیل پور با بیان اینکه بانک ها طبق بخشنامه ای که بانک مرکزی اعلام کرده باید کمک کنند، افزود: در حال حاضر درصد مشخص شده در پرداخت تسهیلات ۱۸ درصد است که قابل قبول نبوده و انتطار داریم این رقم کاهش یابد.

وی بیان داشت: باید تسهیلات با درصد کمتری در اختیار تولیدکنندگان گذاشت تا بتوانند به کار تولید ادامه دهند که این مساله باید از طریق فرمانداری و بانک ها پیگیری گردد تا تغییراتی در تولیدی های شهرستان دشتی روی دهد.

اسماعیل پور با بیان اینکه اکثر صنوف تولیدی دشتی در وضعیت نیمه تعطیل هستند که منجر به کاهش دادن تعداد کارگران آن ها شده٬ عنوان داشت: تولیدکنندگان شهرستان نیاز به تامین ماشین آلات و سرمایه در گردش دارند.

رئیس اتحادیه فلزکاران شهرستان دشتی اضافه کرد: امیدواریم بخشنامه ای که بانک مرکزی جهت بازسازی و نوسازی و سرمایه در گردش اعلام نموده، محقق گردد تا هم زمینه اشتغال بیشتر ایجاد، و هم باعث رونق بیشتر در بازار شده و تولیدی ها بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

در ادامه نشست حسین پور، رئیس اتاق اصناف شهرستان دشتی گفت: واگذاری تسهیلات توسط بانک ها، با وجود اینکه بخشنامه شده اما خیلی طولانی شده و تاکنون هیچ اقدامی از طرف بانک ها در این زمینه صورت نگرفته است.

 

در پایان نشست نیز مجتبی اکبری رئیس بانک تجارت شهرستان دشتی با بیان اینکه بزرگترین مشکل بخشنامه طرح اعطای تسهیلات اشتغال این است که باید از محل منابع داخلی بانک ها تامین و پرداخت شود که این منابع داخلی قابل تجدید نیستند، بیان داشت: در حال حاضر سپرده زیر ۲۰ درصد نداریم و این میزان نرخی که تعیین شده به هیچ عنوان پاسخگو نمی باشد، چون هم سود تسهیلات ۱۸ درصد تعیین شده و هم دوره بازپرداخت آن ۴ – ۵ ساله می باشد.

وی افزود: از تعداد ۴۳ نفری که به بانک تجارت معرفی شده تقریبا ۲۳ نفر از آنان شرایط دریافت تسهیلات بانک تجارت را دارا می باشند.

گفتنی است شرایطی که در این نشست مطرح شد، از جمله اینکه باید ۲۰ درصد تسهیلات از سود سپرده باید نزد بانک گذاشته شود و شرط دیگر دریافت تسهیلات نمود به دارا بودن گردش حساب متناسب با میزان تسهیلات می باشد.

در نهایت نتیجه این شد که مسائل مطرح شده به فرمانداری اطلاع رسانی شده و با دعوت از سرپرستی بانک تجارت استان بوشهر روند ارائه تسهیلات بانک تجارت تسهیل گردد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید