کد خبر:8204
پ
معلول
گزارش:

توانایی های افراد معلول را باور داشته باشیم

افراد دارای معلولیت در سطح ایران و استان بوشهر بخش قابل توجهی از جمعیت را به خود اختصاص می دهند که به دلیل عدم وجود آمارهای دقیق از تعداد افرادی که به نوعی محدودیت دارند نمی توان عددی را به طور دقیق در این رابطه اعلام کرد اما اعلام می شود در دنیا به طور میانگین ۱۰ درصد از جمعیت به نوعی دارای معلولیت هستند.

سکینه حیدری نسب؛ افراد دارای معلولیت در سطح ایران و استان بوشهر بخش قابل توجهی از جمعیت را به خود اختصاص می دهند که به دلیل عدم وجود آمارهای دقیق از تعداد افرادی که به نوعی محدودیت دارند نمی توان عددی را به طور دقیق در این رابطه اعلام کرد اما اعلام می شود در دنیا به طور میانگین ۱۰ درصد از جمعیت به نوعی دارای معلولیت هستند.

 

معلولین در همه جوامع با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند، در شهرستان دشتی نیز حدود دو هزار  و ۸۴۰ معلول وجود دارد که روزانه با مشکلات زیادی در خانه و جامعه مواجه هستند از عدم مناسب سازی معابر و مسیرهای رفت و آمد گرفته تا مشکلات مسکن و تحصیل که نیاز به توجه و همت بیشتر مسئولین ذی ربط در شهرستان دشتی دارد.

 

در این گزارش مشکلات معلولین شهرستان دشتی را از زبان خود آن ها می شنویم؛

 

یاسر درتاج دانشجوی دکترای مدیریت آموزشی در بیان چگونگی ایجاد بستر لازم برای اشتغال معلولین می گوید: به اعتقاد من مشکلات معلولین در حوزه کار منحصر به شهرستان دشتی نیست و در کل کشور وجود دارد و متاسفانه زمینه اشتغال وجود ندارد البته وام های خوداشتغالی با سود کم در اختیار برخی معلولین قرار گرفته که گاها این وام ها نمی تواند تمام سرمایه ایجاد یک شغل را تامین کند.

وی در اشاره به آگاهی بخشی به افراد جامعه در رابطه با قوانین وحقوقی که برای معلولین تعیین شده افزو: متاسفانه در زمینه حقوق معلولین بسیاری از مسئولین و متاسفانه گاهی خود معلولین هم با آن آشنایی ندارند و اگر بتوان در این زمینه تلاش کرد و حقوق معلولین در وهله اول برای خود معلولین و بعد از آن مسئولین مشخص باشد بسیاری از مشکلات معلولین قابل حل خواهد شد.

 

درتاج که کارشناس آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش منطقه کاکی می باشد، در زمینه فراهم نمودن مبلمان شهری ویژه معلولین، شهرستان دشتی را یکی از ضعف ترین شهرستان های استان بوشهر دانسته و عنوان می کند: حتی ساده ترین امکانات در ادارات و اماکن عمومی که رمپ استاندارد می باشد در دشتی وجود ندارد.

 

یاسر درتاج اضافه کرد: مناسب سازی مبلمان شهری نه فقط مورد نیاز معلولین بلکه تمام سالمندان نیز به مناسب سازی نیاز دارند و لازم است اهتمام جدی در این زمینه صورت گیرد.

 

زلیخا قادری دیگر معلول شهرستان دارای لیسانس مدیریت در پاسخ به اینکه آیا در دشتی برای معلولین امکان کار یا تامین معاش فراهم شده‌، می گوید: خیر _ ولی کمک هزینه های اشتغال که بهزیستی به معلولین اختصاص داده تا حدی مشکل تامین معاش بعضی از معلولین را حل کرده است.

 

وی امکانات لازم جهت رفاه معلولان برای حضور در جامعه را کافی ندانسته و بیان داشت: یک معلول فرضا جسمی حرکتی برای رفتن در ادارات نیاز به سطح شیب دار با رعایت استانداردهای مشخص شده دارد که متاسفانه اکثر ادارات یا راه پله دارند یا سطح شیبدار آن مناسب و قابل استفاده برای یک معلول نیست.

قادری در اشاره به آگاهی بخشی به افراد جامعه در رابطه با حقوق معلولین گفت: تلاش شده ولی نه به آن صورت که یک معلول انتظار دارد که حق و حقوقش در جامعه رعایت شود. یا اینکه اگر در جامعه به مساله ای برخورد کند بتواند به راحتی به حق و حقوقش برسد.

 

وی که معلول جسمی و حرکتی است، خطاب به مدیران خاطرنشان کرد: همانطور که یک فرد عادی حق زندگی کردن دارد، یک معلول نیز حق زندگی کردن دارد، به معلولین بها بدهند و مشکلاتشان را دیده و در صدد رفع مشکلات آنان باشند.

 

سیده فرزانه گلستانی مدیر مؤسسه خیریه طٰه در اشاره به مشکلات اشتغال معلولین در شهرستان دشتی  بیان داشت: متاسفانه سهمیه سه درصد استخدام معلولین تا کنون در نظر گرفته نشده است، البته در حال حاضر وضعیت اشتغال د‌ر سطح کشور مناسب نبوده و دیگر نمی توان به این سهمیه که از نظر من اشکالات اساسی نیز در آن از پایه وجود داشت تکیه کرد. تصویب قانون جامع حمایت از معلولین گامی مفید در جهت احقاق حقوق از دست رفته این قشر می باشد که ما پیگیر اجرایی شدن این قانون در سطح کشور هستیم. با اجرایی شدن این قانون مشکل اشتغال معلولین در سطح استان ما با توجه به ظرفیت هایی که در بخش های مختلف از جمله منطقه ویژه و پارس شمالی وجود دارد ان شاالله مرتفع خواهد شد. البته این مهم نیازمند آموزش های لازم از جمله مهارت های فنی و حرفه ای می باشد که با تعامل با سازمان فنی و حرفه ای توانسته ایم امکان آموزش رایگان را برای معلولین جهت آماده سازی آنان برای ورود به بازار کار فراهم نماییم تسهیلات اشتغال روستایی و خوداشتغالی سازمان بهزیستی نیز کمک شایانی به ایجاد اشتغال و کسب درآمد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
اجرای 54 پروژه با 120 میلیارد ریال در سه دهستان بوشهر

وی که از معلولان جسمی حرکتی دشتی می باشد، در رابطه با اقدامات صورت گرفته در رابطه شناختن حقوق معلولین به دیگر اعضای جامعه می گوید: خوشبختانه در سال های اخیر تلاش های زیادی به وسیله سازمان های مردم نهادی که اعضا یا رؤسای آن افراد معلول هستند با همکاری بهزیستی صورت گرفته است که نمونه آن تصویب قانون جامع حمایت از معلولین در سال گذشته بود که منجر به توجه سایر سازمان ها به حقوق معلولین گردید.

 

گلستانی در اشاره به ایجاد امکانات رفاهی برای حضور معلولان در جامعه بیان داشت: متاسفانه توجهی به این امر نمی شد پس از چند سال تلاش، خوشبختانه توانستیم توجه مسئولین را به سمت مسئولیت اجتماعی و توجه به این مسئله مهم که معضلی جدی برای افراد جانباز، معلول و سالمند می باشد، جلب نماییم به گونه ای که جلسات مناسب سازی در فرمانداری هر سه ماه یک بار برگزار می گردد و در برخی ادارات، معابر، پارک ها، مدارس و … مناسب سازی اجرا شده و شهرداری ها نیز موظف به اجرای این امر مهم در تایید پروژه ها و صدور پایان کار شده اند.

 

ولی هنوز باید در راستای فرهنگ سازی در این زمینه تلاش کرد حتی مناسب سازی ساختمان برخی از ادارات بهزیستی در شهرستان ها نیازمند اصلاح می باشند. مناسب سازی در ادارات نیز بصورت غیراستاندارد صورت گرفته و قابل استفاده نمی باشد.

 

سیده فرزانه گلستانی اولین مشکل یک فرد معلول برای حضور در جامعه را عدم مناسب سازی معابر و مسیر های رفت و آمد، ادارات، مدارس، اماکن ورزشی،  بانک ها و … عنوان کرده و می گوید: مسئله ی دیگری که معلولین با آن مواجه هستند نگاه ترحم آمیز مردم است که باعث کاهش انگیزه و تضعیف روحیه فرد جهت حضور در اجتماع و سرانجام منجر به افسردگی فرد معلول می گردد.

 

وی در پایان خطاب به مسئولین افزود: از مسئولین استان و شهرستان ها تقاضا دارم ما را  در این مسیر دشوار همراهی کنند.

 

رئیس بهزیستی شهرستان دشتی با بیان اینکه حدود ده درصد جمعیت شهرستان دارای معلولیت هستند که تاکنون حدود دو هزار و پانصد نفر شناسایی و به مرکز بهزیستی شهرستان مراجعه کرده اند، اظهار داشت: تعداد ده نفر معلول در بخش دولتی و ۲۰ نفر نیز در بخش خصوصی مشغول به کار هستند.

وی در اشاره به فراهم نمودن بسترسازی لازم برای اشتغال معلولان در دشتی گفت: متاسفانه به علت نگرشی که به معلولان و توانایی آن ها در جامعه وجود دارد اشتغال این افراد در جامعه چشمگیر نیست و همت همگانی می طلبد. بخش های خصوصی و دولتی باید توانایی معلولان را باور داشته باشند، در این زمینه سازمان بهزیستی از بخش های خصوصی در خصوص پرداخت وام اشتغالزایی به ازای هر معلول به کار گمارده شده مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات، و بیمه کار کارفرمایی و خویش فرمایی آن ها را پرداخت می نماید. کارگاه های حمایت شده نیز می تواند در اشتغال معلولان مؤثر باشد.

 

بحرانی افزود: در حال حاضر در سطح شهرستان دشتی تعداد ۳۰ نفر از پرداخت بیمه کارفرمایی و خویش فرمایی استفاده می نمایند و مبلغ ۵ میلیارد ریال تسهیلات در سال جاری پرداخت گردیده است.

 

رئیس بهزیستی شهرستان دشتی بیان داشت: مناسب سازی مبلمان شهری و جامعه در کسب و کار معلولان تاثیر بسزایی دارد. راه حل اصلی اشتغال معلولان، تغییر نگرش و دیدگاه جامعه به افراد دارای معلولیت و توانایی آن ها و باور داشتن توانایی این عزیزان و تلاش همه نهادهای متولی مانند اداره کار و بخش های خصوصی در به کارگیری افراد دارای ناتوانی جسمی می باشد.

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید