کد خبر:5091
پ
ساعت کاری
یادداشت؛

«تغییر ساعت کاری» چقدر جواب داد؟

یک تجربه متفاوت؛ خرق عادتی که خیلی‌ها فکرش را هم نمی‌کردند از پسش برآیند! این، حکایت دو روز ابتدایی هفته سوم تیرماه برای جماعت زیادی از اهالی تهران، البرز، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و ساکنان خیلی از شهرهای دیگر کشورمان بود که دمایی بالاتر از 45 درجه سانتی‌گراد را در تابستان گرم 97 تجربه می‌کنند!

مینا مولایی، جام جم؛یک تجربه متفاوت؛ خرق عادتی که خیلی‌ها فکرش را هم نمی‌کردند از پسش برآیند! این، حکایت دو روز ابتدایی هفته سوم تیرماه برای جماعت زیادی از اهالی تهران، البرز، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و ساکنان خیلی از شهرهای دیگر کشورمان بود که دمایی بالاتر از ۴۵ درجه سانتی‌گراد را در تابستان گرم ۹۷ تجربه می‌کنند!

اتفاقی که باعث شد خیلی‌ها روز کاری‌‌شان را دو ساعت زودتر از همیشه شروع کنند و بالطبع شب قبل دو ساعت زودتر بخوابند، دو ساعت زودتر بیدار شوند و صبحانه خورده و نخورده در عالم خواب و بیداری و با همراهی مستمر خمیازه‌هایی کشدار که نشان از کسر خواب احتمالی‌‌شان داشت در تاریک روشن صبح از خانه بیرون بزنند و راهی محل کارشان شوند. شنبه و یکشنبه و البته امروز برای خیلی‌ها همین‌قدر متفاوت شروع شد و البته قرار است این ماجرا تا آخر تیر ادامه داشته باشد.

حکایت این تغییر ساعت که خیابانهای شهرها را در ساعاتی غیرمعمول شلوغ تر از همیشه کرد، به تصمیم جدید دولت برمیگردد و اعلام تغییر ساعت کاری کارمندان دولتی و مسئولانی که موقع موافقت با پیشنهاد وزارت نیرو، احتمالا یک چشمشان به نشانگر دماسنج بود و هوای تفتیده و گرم خیلی از شهرها و چشم دیگرشان به ۵۶ هزار و ۶۷۲ مگاوات برقی که یازدهم تیرماه را به اوج بار مصرفی سال 97 تبدیل کرد. این وسط تکرار سریال خاموشی برق در شهرهای مختلف کشور هم مزید بر علت شد و فعلا تا پایان تیر یعنی تا 12روز دیگر، یک نسخه سحرخیزانه اجباری ! برای جماعت زیادی از ساکنان شهرهای پرجمعیت و گرم کشور تجویز شده است؛ جماعتی که باید با این تغییر ساعت خودشان را وفق بدهند و شرایطی متفاوت تر را حداقل برای چند روز آینده تجربه کنند.

استاندار تهران البته معتقد است این تغییر ساعت فعالیت به نفع همه مردم بویژه قشر کارمند است. محمدحسین مقیمی درواکنش به اعتراض برخی کارمندان نسبت به تغییر ساعت کاری نهادهای اداری میگوید، این اعتراضها منصفانه نیست. مقیمی برای این حرفش دلیل هم میآورد و میگوید: قبل از این، کارمندان ساکن اطراف پایتخت برای رسیدن به محل کار حداقل دو ساعت در ترافیک سنگین معطل میماندند در صورتی که با تغییر ساعت کار به 6 صبح آنان میتوانند نیم ساعته به تهران برسند. استاندار تهران تاکید میکند: این تغییر ساعت اداری به نفع مردم و کارمندان است زیرا بخشی از ترافیک صبح و عصرگاهی به ساعات غیرپیک منتقل و این امر موجب تسهیل در تردد در معابر پایتخت میشود.

 

گره ترافیک صبحگاهی باز شد

حکایت خیابانهای پایتخت در این چندروز گذشته بعد از اجرای تغییر ساعت اداری هم مهر تائیدی است بر این ادعا؛ گره کور خودروهایی که همیشه از ساعت 7 تا 9 صبح به خیابانها سرازیر میشدند و ترافیکی چندکیلومتری را در سطح شهر بهوجود میآوردند، در این چند روز باز شده است! رانندههای تاکسی، اتوبوس و بقیه وسایل حمل و نقل عمومی هم مثل جماعت کارمند، زودتر از همیشه به دل خیابان زدهاند تا از خنکی ساعات ابتدایی صبح بیشترین بهره را ببرند و همین موضوع باعث تغییر پیک ترافیک صبحگاهی شده است. موضوعی که مورد توجه معاون اجتماعی و فرهنگی ترافیک پلیس راهور ناجا هم قرار میگیرد. آن هم وقتی که سرهنگ عینا… جهانی به ما میگوید: در اجرای مصوبه هیات وزیران مبنی بر تغییر ساعات کاری ادارات در سطح شهرهایی مانند تهران، اهواز و… به واسطه افزایش دمای هوا، همانطور که پیشبینی میشد تغییراتی هم در وضعیت تردد و توزیع بار ترافیکی بهوجود آمد. به این ترتیب عزیمت زودتر از معمول کارکنان نهادهای دولتی، بانکها و… موجب شد الگوی شکلگیری ترافیک در سطح معابر شهرهای کشور تغییر کند. تغییری که معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا از آن صحبت میکند، تغییر قابل توجهی است که باعث کاهش حجم بار ترافیکی شهرهای شلوغ کشور در ساعات پیک ترافیک صبحگاهی یعنی 7 تا 9 صبج شده است؛ تغییری که باعث شده در ساعات 5 تا 5و30 دقیقه صبح که مردم همیشه معابر را خلوت میدیدند، با ترافیکی روان در سطح شهرها مواجه شویم. سرهنگ جهانی با اشاره به همین موضوع میگوید: بهواسطه تغییر ساعات کاری ادارات، شاهد توزیع مناسبتری از سفر در سطح شهرها هستیم و در مجموع هرچقدر توزیع بار ترافیکی در ساعات و زمانهای مختلفی از روز صورت بپذیرد، قطعا از زمان پیک ترافیک کاسته خواهد شد و زمینه آرامش بیشتر و سادگی برای تردد در سطح شهر فراهم خواهد شد و پلیس از این موضوع استقبال میکند. معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا البته پیشبینی میکند این تجربه که بهواسطه صرفهجویی انرژی حاصل شده، قابل تعمیم به ایام پیک ترافیک در آغاز سال تحصیلی مدارس، ایام قبل از عید نوروز و… نیز باشد؛ البته با بررسی بیشتر و کار کارشناسی دقیقتر.

بیشتر بخوانید
۱۲خرداد و یاد حاج علی مرادی شاعر نامدار دشتی

 

گلایه؛ از کمبود تاکسی تا تغییر ساعت مهدهای کودک

با تمام این تفاسیر موج انتقادها که بیشتر از کمبود وسایل نقلیه عمومی و نگرانی کارمندانی که فرزند مهدکودکی داشتند در آخرین روز هفته گذشته در خیلی از رسانهها منعکس شد، با همکاری نهادهایی مثل بهزیستی، اتوبوسرانی، تاکسیرانی و مترو و اعلام تغییر ساعت فعالیت، حالا به حداقل رسیده است. گرچه هنوز تعداد زیادی از خانوادهها ماندهاند و کودکی که مجبورند یک ساعت زودتر بیدارش کنند تا حداقل سر ساعت 6 به مهدکودک تحویل دهند و خودشان با نیم ساعت تاخیر، ساعت 6و30 دقیقه در محل کارشان حاضر شوند و یک مرخصی نیم ساعته اجباری را برای چند روز تجربه کنند.

با این حال وزیر نیرو معتقد است اگر صرفهجویی ناشی از تغییر ساعات کار ادارات در تعدادی از استانها صورت نمیگرفت، خاموشیهای بیشتری در انتظار مردم بود.

رضا اردکانیان به صرفه جویی 1500 مگاوات برق در اوج بار با تغییر ساعت کار برخی ادارات در چند روز اخیر اشاره میکند و میگوید: به عنوان مثال در استان خوزستان از ۱۵ خرداد که این طرح اجرایی شده، به طور میانگین حدود یکهزار مگاوات پیک برق کاهش پیدا کرده است.

 

اجرای طرح تغییر ساعات زیر ذرهبین کمیسیون انرژی

در دنیای اعداد و ارقام وقتی پای مصرف برق به میان میآید، زنگ خطر خاموشی هم به صدا در میآید، زنگ خطری که شهرهای زیادی را از ابتدای تابستان درگیر کرده و حالا قرار است اجرای این طرح، از بار این خاموشیها بکاهد. کوروش کرم پور حقیقی، دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس اما به ما میگوید هر طرحی وقتی برای اولین بار اجرا میشود، هم نقاط قوت دارد هم ضعف، اما باید با خویشتنداری، نظارت و دقت بیشتر و بهره گرفتن از نظرات افراد متخصص، نقاط ضعف را برطرف کرد. این عضو کمیسیون انرژی،نقدهای وارد شده به طرح تغییر ساعات اداری را قبول دارد اما میگوید کمیسیون تمام زوایای مختلف اجرای این طرح را رصد میکند و وزارت نیرو هم موظف شده تمام گزارشهای مثبت و منفی و اثرات مختلف اجرای طرح را برای آنها ارسال کند و ادامه این طرح منوط است به نتیجه این گزارشها. او البته موفقیت این طرح را به همکاری مردم با دولت هم وابسته میداند و میگوید: مردم ما همیشه با دولت و نظام در همه امور همکاری دارند و قطعا اگر در اجرای این طرح هم همکاری کنند، دولت به هدف خود، یعنی کاهش مصرف برق در ایام گرم سال میرسد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید