کد خبر:3789
پ
عبا بافی1

“تحقق دوخت پارچه از الیاف استبرق” برای اولین در کشور+عکس

قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر موفق شد با نگاه به اقتصاد مقاومتی، طرح تولید پارچه از الیاف گل و ساقه گیاه استبرق را برای اولین بار در کشور و همچنین استخراج روغن از دانه گیاه و بهره مندی از خواص متعدد درمانی آن را تحقق بخشد.

قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر موفق شد با نگاه به اقتصاد مقاومتی، طرح تولید پارچه از الیاف گل و ساقه گیاه استبرق را برای اولین بار در کشور و همچنین استخراج روغن از دانه گیاه و بهره مندی از خواص متعدد درمانی آن را تحقق بخشد.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از گام نیوز؛ قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر موفق شد با نگاه به اقتصاد مقاومتی، طرح تولید پارچه از الیاف گل و ساقه گیاه استبرق را برای اولین بار در کشور و همچنین استخراج روغن از دانه گیاه و بهره مندی از خواص متعدد درمانی آن   را تحقق بخشد.

Thumbnail

مسئول کارگروه اشتغال قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر در گفتگو با «گام نیوز» گفت: در راستای تحقق بخشی اهداف اقتصاد مقاومتی پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری، طرح تولید پارچه از الیاف گل و ساقه این گیاه گوشتخوار برای اولین بار در  کشور و همچنین استخراج روغن از دانه گیاه و بهره مندی از خواص متعدد درمانی آن  از حدود شش ماه پیش در اولویت برنامه های کارگروه های اشتغال و سلامت قرارگاه قرار گرفت.

رضا دهقان آزاد افزود: خوشبختانه با مطالعات علمی پژوهشی اولیه و تایید اثرگذاری این طرح بر اشتغال و سلامت افراد بومی منطقه و استان، تصمیم بر آن شد که این اتفاق تا حصول نتیجه نهایی ادامه یابد.

وی ادامه داد: در محقق شدن هدف پیش رو، توانستیم به نحو احسن از ظرفیت ها و توانایی های کارآفرین صنعت دستباف نمونه  کشور آقای زارعی از ساکنین روستای کردوان علیا شهرستان دشتی  استفاده کرده و حصول نتیجه را با  تلاش های مستمر وی به تحقق رساندیم.

بیشتر بخوانید
عبای کردوان دشتی در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود‌

Thumbnail

دهقان آزاد با بیان اینکه فاز اول تعریف شده که همان تهیه پارچه از الیاف استبرق بود به لطف خدا به سرانجام رسید و طی ماههای آتی دنبال تولید پارچه در حجم وسیعتر و به نتیجه رساندن دیگر مزیت های درمانی و اشتغالی این طرح از طریق این گیاه می باشیم.

مسئول کارگروه اشتغال قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر با اشاره به آیه های سوره دخان(” ان المتقین فی مقام آمین/ فی جنات و عیون/ یلبسون من سندس و استبرق متقابلین) «به راستی پرهیزگاران  در جایگاه امن هستند ، در میان باغ ها و کنار چشمه ها ، لباس های ابریشم  نازک و ضخیم می پوشند در حالی که در برابر هم (بر تخت ها) جای گرفته اند» گفت: در این آیه های شریفه به گیاه استبرق اشاره شده و به نیکی از ارزش و جایگاه پارچه ابریشمی استبرق دوخت یاد شده است.

کلیدواژه : عباکردوان
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید