کد خبر:4575
پ
13960407000477_Test_PhotoH
رئیس منابع آب شهرستان دشتی؛

بیش از 400 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان دشتی وجود دارد

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی گفت: از یک‌هزار و 913 حلقه چاه موجود در سطح شهرستان دشتی، 475 حلقه چاه غیرمجاز و فاقد پروانه بهره‌وری است.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از فارس؛ عبداللطیف عباسی نژاد اظهار داشت:  از یک‌هزار و 913 حلقه چاه موجود در سطح شهرستان دشتی، 475 حلقه چاه غیرمجاز و فاقد پروانه بهره‌وری است که کار نظارت بر مصرف آب را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: در دشت مند 427 حلقه چاه، دشت خورموج 520 حلقه، دشت چاه‌گاه 359 حلقه، دشت باغان 37 حلقه ، دشت پلنگ 95 حلقه و دشت بوشهر و دلوار که مشترک با تنگستان هستند دو حلقه چاه مجاز وجود دارد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی عنوان کرد: چاه‌های غیرمجاز شهرستان دشتی نیز در دشت مند 95 حلقه، دشت خورموج 240 حلقه، دشت‌چاه گاه 110 حلقه، دشت باغان 52 و در دشت پلنگ 22 حلقه چاه است.

وی بیان کرد: میانگین بارندگی در سال 1395 به میزان 404 میلی‌متر بوده است که در سال 1386 عملاً با 103 میلی‌متر، کاهش 75 درصدی را نشان می‌دهد.

عباسی‌نژاد یادآور شد: با تغییرات آب زیرزمین که در اردیبهشت‌ماه 1397 پایش شده مشخص شد که کسری مخزن در کاکی-بردخون سالانه یک‌میلیون و 800 هزار مترمکعب، در خورموج سه میلیون مترمکعب، چاه‌گاه حدود یک‌میلیون مترمکعب، لاور شرقی 530 هزار مترمکعب، دشت پلنگ یک‌میلیون و 700 مترمکعب و باغان 330 هزار مترمکعب بوده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی ادامه داد: تغییرات تراز آب زیرزمینی در کاکی – برد خون سالانه 11 سانتی‌متر، خورموج 12 سانتی‌متر، چاه‌گاه حدود 14 سانتی‌متر، لاور شرقی حدود 45 سانتی‌متر، دشت پلنگ 72 سانتی‌متر و باغان نیز 43 سانتی‌متر افت سفره‌ها داشته‌اند.

وی افزود: چنانچه در شهرستان دشتی بتوانیم حدود یک هزار و 200 هکتار از اراضی تحت شرب مجاز و غیرمجاز را کاهش دهیم می‌توانیم از افت آب سطح زیرزمین  به شدت بکاهیم.

عباسی‌نژاد عنوان کرد: برای مدیریت آب اقدام به ایجاد یک تفاهم‌ناه برای برداشت آب و سطح زیرکشت می‌شود که با کمال تاسف، فاقد ضمانت اجرایی است و اگر کشاورز از تعهدات خود در این تفاهم‌نامه عدول کند به دلیل مشکلات قانونی، قابل پیگرد قضایی نیست.

وی افزود: کشاورزان دشت‌پلنگ گلایه دارند که به ما آموزش صحیح داده نمی‌شود که چه نوع کشتی انجام دهیم و بر اساس عادت سالانه هندوانه، خربزه و شمام کشت می‌کنند در حالی که این محصولات بر روی زمین باقی می‌ماند.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی با بیان این‌که اصلاح الگوی کشت نیازمند آموزش و اطلاع‌رسانی به کشاورزان است، تأکید کرد: با توجه به کم‌آبی و کمبود میزان بارندگی در سال زراعی جاری و بروز پدیده خشک‌سالی در چند سال اخیر همواره بحث تغییر الگوی کشت و رسیدن به بهترین نوع کشاورزی دغدغه مسئولان بوده که تاکنون عملیاتی نشده است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید