کد خبر:9779
پ
دکتر بحرانی
هم زمان با سراسر کشور؛

بسیج ملی کنترل فشارخون در دشتی آغاز شده است

دکتر بحرانی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون با چهار هدف اصلی آگاهی بخشی عمومی برای موضوع فشارخون بالا، کشف موارد جدید ابتلا به فشارخون بالا، کنترل مبتلایان به فشارخون و مراقبت برای پیشگیری از بروز عوارض ناشی از فشارخون بالا،در شهرستان دشتی از ۲۷ اردیبهشت‌ماه هم زمان با سراسر کشور آغاز شده است.

دکتر بحرانی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون با چهار هدف اصلی آگاهی بخشی عمومی برای موضوع فشارخون بالا، کشف موارد جدید ابتلا به فشارخون بالا، کنترل مبتلایان به فشارخون و مراقبت برای پیشگیری از بروز عوارض ناشی از فشارخون بالا،در شهرستان دشتی از ۲۷ اردیبهشت‌ماه هم زمان با سراسر کشور آغاز شده است.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی در گفتگو با خبرنگار خورموج نیوز، از آغاز برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون هم زمان با سراسر کشور در دشتی خبر داد و بیان داشت: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون با چهار هدف اصلی آگاهی بخشی عمومی برای موضوع فشارخون بالا، کشف موارد جدید ابتلا به فشارخون بالا، کنترل مبتلایان به فشارخون و مراقبت برای پیشگیری از بروز عوارض ناشی از فشارخون بالا، هم‌زمان از بیست و هفتم اردیبهشت‌ماه در سراسر کشور آغاز گردیده است.

 

دکتر اصغر بحرانی خاطرنشان کرد: بیماری پرفشاری خون اولین عامل خطر مرگ و ایجاد ناتوانی در ایران و جهان است و کنترل آن از اهمیت ویژه‌ای در کاهش مرگ‌ومیرها برخوردار است.

 

وی بر اهمیت کنترل فشارخون در پیشگیری از بسیاری از مشکلات قلبی عروقی، مغزی و کلیوی تاکید نموده و تصریح کرد: از تمام امکانات در جهت اجرای هرچه بهتر برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون در شهرستان دشتی استفاده خواهد شد.

 

دکتر بحرانی با اشاره به اینکه از جلسات برون بخشی، فضای مجازی، میز خطبه‌های نمازجمعه شهرستان، شورای سلامت و نیز تبلیغات میدانی جهت اطلاع‌رسانی به مردم جهت مشارکت فعال در این برنامه استفاده خواهد شد، افزود: مردم در شهرها از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه ۹۸ می‌توانند با مراجعه به بیمارستان و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و در روستاها با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت، خانه‌های بهداشت روستایی و ایستگاه های سلامت موقت و سیار در سطح شهرهای خورموج، کاکی، بادوله و شنبه نسبت به مشارکت در این برنامه اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید
جذب بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال توسط حوزه سلامت در شهرستان دشتی

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2019/06/%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D9%86.jpg

وی با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در دو مرحله اطلاع رسانی از ۲۷ اردیبهشت ماه تا ۱۷ خردادماه و عملیات اجرایی آن از ۱۷ خردادماه تا ۱۵ تیرماه ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: این طرح تاکنون که مرحله اطلاع رسانی بوده نزدیک به ۶ هزار نفر غربالگری شده اند و استقبال خوب بوده است.

 

دکتر بحرانی کم تحرکی و چاقی، سبک زندگی نادرست، استفاده بیش از حد نمک، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، استرس و اضطراب، سن بالای ۳۰ سال و ژنتیک را از عوامل افزایش فشار خون عنوان کرده و خاطرنشان کرد: سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی، عوارض چشمی از جمله تاری دید، وانوریسم شریانی از عوارض فشارخون بالا می باشد.

 

وی با اشاره به اینکه در این طرح جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی در هر رده سنی گروه هدف است، اضافه کرد: ۴۱ هزار نفر جمعیت شهرستان شرایط غربالگری دارند که ۵۰ درصد مدنظر بوده و ما باید ۲۱ هزار نفر را در شهرستان غربالگری کنیم که پیش بینی می شود از هر سه نفر یک نفر فشارخون بالا داشته باشد.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی با تاکید بر اینکه بیش ترین تهدید عوارض ابتلا به فشار خون بالا متوجه افراد دارای رده سنی ۳۰ سال به بالا است، اضافه کرد: اصلاح سبک زندگی، پیاده روی و تحرک بدنی روزانه حداقل نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه، پرهیز از مصرف نمک، پرهیز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و چکاب فشارخون حداقل سالی یا ۶ ماهی یکبار برای افراد بالای ۳۰ سال در پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالا مفید است.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید