کد خبر:2726
پ
بازی های دبستانی

بازی های دبستانی اثر ابراهیم ابراهیمی و سمیه شیرکانی

بازی های دبستانی با موضوعیت بازی های کودکان ایرانی_استان بوشهر _جنبه های روانشناسی، به تصویرگری سیده سولماز موسوی و با ویراستاری دکتر نسرین مظفری در سال ۱۳۹۲ با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات موعود اسلام به بازار کتاب عرضه شد.

بازی های دبستانی اثر ابراهیم ابراهیمی و  سمیه شیرکانیابراهیم ابراهیمی در سال ۱۳۵۲ خورشیدی در شهر شنبه شهرستان دشتی دیده به جهان گشود. محقق، شاعر، خطاط، نقاش و دارای مدرک کارشناسی ارشد تاریخ و فلسفه، مدرس دانشگاه پیام نور بوشهر و دبیر مدارس شهرستان دشتی می باشد. دارای رتبه های متعدد کشوری و استانی و از ایشان تا کنون کتاب ۱۸ پلاک عشق به چاپ رسیده و تالیفاتی در زمینه تدریس و آموزش در دبستان و ادبیات عامیانه و فولکلور در دست چاپ می باشد.سمیه (سارا) شیرکانی فرزند سیف الله در سال ۱۳۶۰ خورشیدی در شهر خورموج و در خانواده ای فرهنگی دیده به جهان گشود. دارای مدرک کارشناسی راهنمایی و مشاوره و در حال حاضر کارشناس فرهنگی هنری آموزش و پرورش می باشد. در تحقیق و پژوهش، نمایشنامه نویسی و داستان نویسی حائز رتبه های استانی و کشوری می باشد. و همچنین در آ بان ماه سال جاری موفق به کسب رتبه اول جشنواره ملی مروجان کتاب شد. در نشریات استانی نیز قلم می زنند و از جمله کارهای پژوهشی وی می توان نقد اشعار سهراب سپهری از دید روانشناسی، بررسی رضایت زناشویی زنان کارمند و چندین نمایشنامه و داستان اشاره نمود.
بازی های بومی و سنتی یادگاری ماندگار از نسل های پیشین است که میراث اجتماعی هر جامعه به شمار می روند. در حقیقت ویژگی اصلی بازی، درس آموزی و سازگاری با نظام و محیط  پیرامون است. ورزش های سنتی و بازی‌های بومی و محلی روستایی؛ غنی از آداب، رسوم و خرده فرهنگ‌هایی ست که بیانگر فرهنگ اصیل مردمان هر دیارست. در این بین شهرستان دشتی نیز با قدمتی هزار ساله از این قائده مستثنی نمی باشد.
به گفته آقای ابراهیم ابراهیمی کتاب بازی‌های دبستانی حاصل تجربیات و تلاشی ۲۰ ساله‌ است که بابت هم‌نشینی در کنار مردم ساده‌زیست روستا فراهم شده است. تلاش ما بر این بوده که نکته‌ای از کلام شیرین کودکان دیروز در هزارتوی اندیشه به فراموشی سپرده نشود. در این مجموعه که دفتر اول است ۴۱ بازی نیرومند بومی ـ‌ محلی استان بوشهر گنجانده شده است که علاوه بر ساماندهی و شیوه‌های شروع بازی و پرداختن به نوع و شرح هر کدام به تحلیل هر بازی نیز پرداخته‌ایم.
خانم سارا شیرکانی نیز افزود: ذره ذره نشاط و شادابی برخاسته از لذت بازی‌های بومی – محلی بر خاک‌های عریان این دیار هنوز باقی است. در ابتدا تصمیم بر این بود که بازی‌های محلی استان را دوباره‌سازی و ساماندهی کرده و به صورت کلاسیک برای استفاده در مقطع دبستان در قالب کتاب ارائه دهیم ولی بنا به ضرورت و اینکه تاکنون در استان بوشهر محققی به طور کامل و جامع به تحلیل روانشناختی بازی‌های بومی نپرداخته است تحلیل روانشناسی بازی‌ها را نیز انجام دادیم. این کتاب می‌تواند مورد استفاده والدین، معلمان، مربیان و مراکز پیش دبستانی و کودکستان‌ها، مراکز مشاوره و روان‌شناختی و همچنین سازمان تربیت بدنی و مدارس قرار بگیرد. و به خوانندگان کمک می‌کند از هر فرصت و موقعیت مفرح و شادی‌بخش استفاده کرده و بر اساس فرهنگ، موقعیت‌ها، شرایط جغرافیایی و سایر موارد به اجرای بازی‌ها و حتی به ابداع بازی‌های جدید از طریق ترکیب دو یا چند بازی بپردازد.
شایان ذکر است گردآورندگان کتاب، جناب آقای ابراهیم ابراهیمی و سرکار خانم سارا شیرکانی فرزندان برومند دشتی برای اولین بار است در کشور به چاپ چنین اثر جامع و کامل همت گماشته اند.

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C.jpg


“بازی های دبستانی” با موضوعیت بازی های کودکان ایرانی_استان بوشهر _جنبه های روانشناسی، به تصویرگری سیده سولماز موسوی و با ویراستاری دکتر نسرین مظفری در سال ۱۳۹۲ با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات موعود اسلام به بازار کتاب عرضه شد.
بخش هایی از کتاب:
چُرچُر: دو بازیکن دست دور گردن یکدیگر کرده و به گوشه ای می روند و هر کدام نامی را برای خود انتخاب می کنند و سپس به جمع بازیکنان برمی گردند و یکی از آنها رو به دو بازیکن اول نموده و چنین می گوید: شیر می خوای یا پلنگ؟ هر دو بازیکن یکی را انتخاب می کند. این کار برای همه بازیکنان تا نفر آخر صورت می گیرد.
خدا یا زمین: ابتدا نمایندگان دو گروه هر کدام یکی نام خدا و دیگری زمین را انتخاب می نماید (انتخاب نام های دیگر نیز مجاز است) سپس رهبر گروه توپ پارچه ای را در دست گرفته و با قدرت آن را به جلو پرتاپ می کند. توپ در هر جایی قرار گرفت آن را با متر و گاهی نیز با قدم اندازه گیری می کنند. (قدم اول خدا و قدم دوم زمین، این کار تا رسیدن به توپ ادامه می یابد) آخرین قدم تا توپ مربوط به هر گروهی بود آن گروه شروع کننده بازی است.
برای این دو نویسنده گرانقدر شهرستان دشتی؛ عمری با عزت، سلامت و توفیق روزافزون خواستاریم.

به قلم: لیلا حیاتی

بیشتر بخوانید
جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی ترجمه مسلم زارع مطلق و غلامرضا زائری

#هر_جمعه_با_یک_کتاب

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید