کد خبر:8196
پ
چاله آبگیر

ایجاد چاله های کوچک آبگیر برای ذخیره نزولات آسمانی+ فیلم

طرح مرتع داری و ایجاد چاله های کوچک فلسی در منطقه عشایری کوه سیاه شهرستان دشتی اجرا شده است.

به گزارش خورموج نیوز به نقل از صداوسیما، رئیس اداره امور مراتع و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر گفت: این طرح در زمینی به مساحت هزار و ۲۰۰ هکتار اجرا شده است.

 

علی بوستانی افزود: این چاله های کوچک به اندازه ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر و با عمق ۲۰ سانتیمتر هستند که توان ذخیره ۳۰ لیتر آب باران را دارند.
وی گفت: چاله های فلسی از هدر رفت آب بارانی که به صورت روان آب هستند جلوگیری می کند و آب موجود در آن در خاک نفوذ پیدا می کند.
بوستانی افزود : در حال حاضر اجرای طرح رو به پایان است .

 

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هم گفت: اعتبار این طرح ۱۵ میلیارد تومان است که از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است .

 

پرویز دانش پور افزود : در طرح ایجاد چاله های فلسی ، بذر های دارویی و علوفه ای مانند هلپه ، لگجی ، یونجه حلزونی و قیچ کاشته می شود تا پوشش گیاهی منطقه تقویت شود.

 

پرویز غلامی ناظر عالی طرح هم گفت :  کشت این گونه های گیاهی علاوه بر حفاظت خاک وکیفیت پوشش گیاهی منطقه  در معیشت و وضعیت اقتصادی دامداران نیز تاثیر گزار است.

 

منطقه عشایری کوه سیاه شهرستان دشتی زمانی آنقدر پوشش گیاهی و جنگل های سرسبز داشته که به کوه سیاه معروف بوده است. سالهاست که دامداران از مهر ماه تا فروردین سال بعدبرای زندگی به این منطقه کوچ می کنند و سپس به ییلاق می روند.

 

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید