کد خبر:3875
پ
عمارت شیرینه

اصول ریشه دار معماری ایرانی اسلامی درعمارت شیرینه دشتی

عمارت شیرینه دشتی (شرق شهر خورموج)از جمله بنا های پایدار با کارد کرد مناسب است، داری یک سری ویژگی های معماری منحصر به فرد در طراحی آن می باشد از جمله می توان به مسایل ذیل اشار ه کرد.

عمارت شیرینه دشتی (شرق شهر خورموج)از جمله بنا های پایدار با کارد کرد مناسب  است،  داری یک سری ویژگی های معماری منحصر به فرد در طراحی آن می باشد از جمله می توان به مسایل ذیل اشار ه کرد.

1-خود بسندگی وبوم آوردبودن « مصالح وفن آوری» استفاده از سنگ وگچ که هردو مصالح بومی منطقه است وسازگاری کامل با اقیلم منطقه دارد.

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%D9%87.jpg

2-پرهیز از بیهودگی ((به معنای دوری از افزوده های غیر ضروری))دارای دو طبقه می باشد که هر کدام دارای کارکرد مناسب خود برای  فصول مختلف سال داشته است .

3-مردم واری “که رعایت مقیاس های انسانی به شکل مطلوب وبراساس رفع نیاز ها ی اوست .ماننددرگاههاي به شكل هلالي به طور قرينه در ديوارهاي شرقي و غربي ايجاد كرده اند كه از طريق اين درگاهها به دهليزي كه به صورت كمربندي تمام سالن را دور ميزند راه پيدا مي كند.یا دهلیز ها ودالانها ،طاق نماها و… همه متناسب با مقیاس های انسانی است .

3-دورنگرایی “که به مفهوم حفظ حریم های خصوصی  وعمومی است . در در طراحی آن با ایجاد دهلیز ها ودالانها وشاه نشین بیشتر نمایان می شود .

4-نیارش ” که در طراحی ساختار اصلی بنا شیرینه ،که به معنای رعایت چارچوب معین ترسیمی وهندسی سازه وعنارصر اصلی نگهدانده بنا ست در طراحی آن مد نظر بوده است .مانند قرينه سازي و تعادل و همچنين منظر سازي بسيار ماهرانه و استادانه بكار بسته شده مخصوصاً در شاه نشين مقرنس كاري و كاربندي و قرينه سازي در هلالي هاي گچبري بخوبي بكار گرفته شده است .عوامل تزئيني اين بنا علاوه بر كاربندي ها و قاب هاي تزئيني زير قوس هاي سقف و همچنين طاقنما هاي تزئيني و طاقچه هاي متعدد كه به صورت قرينه در ديوارهاي جانبي شاه نشين بكار گرفته شده از انواع بديع طاق و طاقنما از جمله كلمبو كه مخصوص آب انبارها و كاروانسراهاست در اين بنا بكار رفته است.

5-پیمودن “به معنای پیروی از نظم ابعادی معین که به نحوی تولید انبوه وحرفه ای را ممکن می سازد در طراحی آن می باشد

این اصول ریشه دار معماری ایرانی که برگرفته از ارزش های ایرانی واسلامی می باشد در این بنا تاریخی مورد توجه جدی بوده است  وبه نظر بند می توان آن را به عنوان یک بنای پایدار سبز که چه در دور ساخت  یا زمان بهر ه برداری  ویا حتی تخریب بنا بهداشت وسلامت مردم را تهدید نمی کند  ،می توان یاد کرد که خود جای بحث وتحقیق فراوان دارد.

اما به راستی حال و روز شیرینه سالهاست که از شیرین بودن فاصله گرفته است و روی به تلخی می نهد؛ شیرینه ای که می تواند معرف فرهنگ  ومعماری بومی منطقه باشد و زمینه جذب گردشگران  فراوان گردد، روز به روز از خاطرها دورتر می شود…

سهراب منصوری کارشناسی  ارشد معماری

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید