کد خبر:6006
پ
سید اسماعیل بهزادی
در دشتی روی داد؛

از آثار بهزادی شاعر طنز پرداز دشتی در خورموج رونمایی شد

آئین رونمایی از مجموعه اشعار «کنجیر» و «عشق و بهار دشتی» سروده های ارزشمند شاعر کهن دیار دشتی، سید اسماعیل بهزادی با حضور ادیبان و ادب دوستان استانی و شهرستانی در فرهنگسرای شهید شهریاری شهر خورموج برگزار گردید.   در حاشیه برگزاری این آئین که اکثر جوانان شاعر محلی سرای سرشناس دیار عالم خیز و […]

آئین رونمایی از مجموعه اشعار «کنجیر» و «عشق و بهار دشتی» سروده های ارزشمند شاعر کهن دیار دشتی، سید اسماعیل بهزادی با حضور ادیبان و ادب دوستان استانی و شهرستانی در فرهنگسرای شهید شهریاری شهر خورموج برگزار گردید.

 

در حاشیه برگزاری این آئین که اکثر جوانان شاعر محلی سرای سرشناس دیار عالم خیز و ادب پرور دشتی حضور داشتند، ابتدا رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی اظهار داشت: بهزادی شاعر لبخند است که رسالت شاعری خود را در خنداندن مردم قرار داده است.

 

حمید زارعی با بیان اینکه جای خوشحالی است که پس از حدود ۱۵ سال شاهد چاپ آثار تازه ای از استاد بهزادی هستیم، افزود: «کنجیر» و «عشق و بهار دشتی» که با گویش دشتیاتی سروده شده در دوره ای که این گویش در معرض آسیب قرار دارد، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

در ادامه این مراسم همچنین شاعر و منتقد دشتیاتی نیز با نقد و تحلیل «کنجیر» و «عشق و بهار دشتی» آثار سید اسماعیل بهزادی، ضمن ارائه تعریفی از مقوله ی طنز از دیدگاه جان درایدن شاعر و منتقد انگلیسی بیان داشت: بی راهه نرفته ایم اگر طنز را عالی ترین شیوه ی بیانی و اخلاقی هنر و ادبیات بدانیم و ژانری با کارکردی مهارنشدنی، که می تواند پارادایم های فرهنگی غالب را رهبری یا براندازی نماید.

 

غلامرضا ابراهیمی در توصیف شاعر طناز و چهره ماندگار ادبی دشتی بیان داشت: بهزادی از آن دست شاعرانی است که چون رودی ژرف، آرام و زندگی پرور در جریان بوده و مدام می جوشد. طی چند دهه زایایی، از صداهای عقیم کننده کناره گیری نکرده است.

 

وی در معرفی مجموعه ی «کنجیر» افزود: با نگاهی موشکافانه به اشعار این کتاب در می یابیم که این شکرخندها در رشته ی ظریف آنات شاعرانه بافته شده و اغلب آنان با دستی که فکر می کند، نوشته شده اند. اگر تکلف و سوبژکتیو محض را نوعی دروغ بپنداریم، بهزادی در این مجموعه با محو و کمرنگ کردن این مؤلفه، در پی شعری عریان و بی نقاب بر می آید که تک تک واژگان آن زایا و زنده است که در یک اتمسفر جنوبی نفس می کشد.

 

ابراهیمی با اشاره قدرت تصویرسازی و وسعت خیال پردازی این شاعر در مجموعه ی «عشق و بهار دشتی» اشاره، و تصریح نمود: بهزادی در وادی عشق و طبیعیت از رشته ی تخیلی گسترده و شگفت انگیز برخوردار است که ریشه در مکانیزم خلاق ذهنی وی دارد. خالق این مجموعه با بهره گیری از فرهنگ ناب عامه، سیالیت زبان، خلق نظام آوایی، رعایت اقتصاد کلمه، با همانی اشیا و خرق عادات بیانی، سعی در نشان دادن اثر انگشت خود را دارد.

 

شاعر دشتیاتی همچنین به محبوبیت و جایگاه شعر طنز استاد بهزادی در شهرستان و استان اشاره، و خاطرنشان کرد: لبخندی که سید اسماعیل بهزادی در مدت زمان چهار دهه شعر شیرین دشتیاتی، پیشکش دل های مشتاق قند پارسی نموده، کمتر از تبسم هر بهار و دامن دامن گل های شکوفای بیرمی نیست.

 

خالق آثار «کنجیر» و «عشق و بهار دشتی» که حال شاهد به بار نشستن اندیشه ها و تخیلاتش در قالب این دو کتاب بود، با بیان اینکه وجود شعری من بستگی به توجه و محبت های مردم داشته و شعر را نه برای دل خودم، که برای دل مخاطب می گویم، بیان داشت: این اشعار با گویش دشتی و حاصل سال های ۶۳ تا ۹۶ می باشد که در دو دفتر تقدیم به علاقه مندان شعر به ویژه گویش دشتی شده است.

در این آئین که نوذر فولادی و مرتضی زندپور نیز به قرائت شعر پرداختند٬ در پایان از طرف ادارات آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی از سید اسماعیل بهزادی تقدیر به عمل آمده و با حضور مسئولین و پیشکسوتان ادبی، از کتاب های ایشان «کنجیر» و «عشق و بهار دشتی» رونمایی به عمل آمد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید