کد خبر:5481
پ
رونمایی کتاب
با حضور اهالی فرهنگ؛

آیین رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالیی برگزار شد

آیین رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

به گزارش«خورموج نیوز» به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی؛ در آیین رونمایی از کتاب جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی گفت: اهمیت دفاع از کیان و هویت خلیج فارس و نقش بسیار مهم تجاری و سیاسی این دریا بخصوص پس از کشف نفت و گاز و موقعیت خارق العاده آن از جهت راهبردی لزوم آشنایی نسل جدید فرزندان این سرزمین اهورایی را به شناخت آن بیشتر عیان می کند.

 

حمید زارعی افزود: خلیج صبور و بشکوه فارس اینک به عنوان یکی از منابع عظیم انرژی جهان از جایگاه خاصی برخوردار است.

 

وی ادامه داد: خلیج فارس بسیاری از جنگ ها وحملات را به خود دیده واگر روزی زبان به شکوه گشاید هزاران روایت از رشادت ایرانیان را بازگو می کند.

 

زارعی تصریح کرد: از سرگذشت سردارانی چون الله وردی خان تا مقاومت حماسی و قهرمانانه دلیران دشتی و تنگستان و پاسداران غیرتمندی چون شهید مهدوی را در دفاع از میهن و خلیج فارس می توان ذکر کرد.

 

وی خاطر نشان کرد: تلاش های مسلم زارع مطلق و غلامرضا زائری دو نویسنده و پژوهشگر و مترجم هم اقلیمی که به عرق ملی و علاقه شخصی و مهرورزی عالمانه در حوزه خلبج فارس شناسی قلم می زنند قابل تقدیر فراوان است.

 

مسلم زارع مطلق نیز اظهار داشت: با توجه به جایگاه خاص عمان در بین همسایگان ایران هدف خود را شناخت و معرفی این کشور به هم وطنانم قرار داده ام.

 

مترجم دشتیاتی افزود: معرفی عمان از جنبه های مختلفی امکان پذیر است و از جمله مورد علاقه من برای این کار تاریخ این کشور است زیرا شناخت تاریخی می تواند پایه شناخت های دیگر نیز قرار بگیرد.

 

وی ادامه داد: با توجه به مطالعاتی که در تاریخ عمان انجام دادم متوجه شدم خود مردم و دانشمندان عمان کتاب های مفیدی درباره تاریخ کشورشان تألیف کرده اند که با ترجمه آن ها نه تنها می توانم رسالتم را انجام دهم بلکه با این کار می توانم روحیات آن ها را نیز به ایرانیان بشناسانم و از طرفی عمان را نیز از زبان عمانی ها و همان طور که خودشان دوست دارند معرفی خواهم کرد.

بیشتر بخوانید
کتاب «تاریخ تحولات اقتصادی دشتی در دو قرن اخیر» رونمایی شد

 

زارع مطلق اضافه کرد: کتاب حاضر دومین اثر من در این زمینه است و انجام کار ترجمه به علت ویژگی های ادبی و زبانی اثر حاضر با مشکلاتی همراه بوده است ولی ما تمام سعی خود را به کار برده ایم که کار به بهترین شکل انجام شود.

 

غلامرضا زایری نیز بیان داشت: کتاب حاضر یکی از منابع دست اول تاریخ خلیج فارس است که مورد نیاز و استناد محققان حوزه تاریخ خلیج فارس می باشد.

 

این مترجم ادامه داد: زبان و سبک نگارش اثر که حتی درک آن را برای اهل فضل کنونی امارات مشکل کرده بود باعث شده تا کمتر مورد توجه و استقبال محققان ایرانی قرار گیرد.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/07/%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8.jpg

 

وی خاطرنشان کرد: این ترجمه نه تنها حاوی اطلاعات بکری درباره تاریخ خلیج فارس است بلکه به معرفی سبک خاصی از نگارش مطالب می پردازد که تاکنون در زبان فارسی ناشناخته بوده است و این سبک خاص سالفه نویسی نام دارد.

 

زائری افزود: به طور خلاصه می توان گفت مراد از سالفه ذکر روایت شفاهی با تعریف و تمجید از گذشتگان نزدیک به زمان گوینده است و سالفه بیشتر شبیه داستان است اما یک داستان واقعی است که شخصیت انسانی قهرمان یا قهرمانان آن محفوظ است.

 

وی یادآور شد: این سبک ویژگی های ریز و درشت دیگری نیز دارد که برای شناخت آن شما را به مطالعه اثر دعوت می کنیم.

 

وی ادامه داد: دو مورد از مطالب کتاب حاضر منحصر به فرد به شمار می رود که یکی اینکه تنها روایات درباره تأسیس اولیه هر  یک از امارت های مورد بررسی را در خود حفظ کرده است و دیگر اینکه نشانه های از مهاجرت، سکونت و بازگشت مجدد قبایل عرب از ایوان به ویژه استان بوشهر و هرمزگان را دارد که پیش از این در جایی قید نشده است.

 

در ادامه عبدالرضا زحمت کش، اصغرمنصوری نسب و غلامرضا قربانی پیرامون کتاب به ایراد سخن پرداختند و سپس  کتاب جواهر  و لئالی در تاریخ عمان شمالی نوشته عبدالله بن صالح المطوع رونمایی و از مترجمین کتاب تقدیر شد.

پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید