کد خبر:9788
پ
IMG-20190610-WA0065
رییس اداره امور مالیاتی دشتی؛

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل؛ فقط تا پایان خردادماه سال جاری

کردوانی، رئیس اداره امورمالیاتی شهرستان دشتی: مودیان مالیاتی بخش مشاغل تا پایان خردادماه سال جاری مهلت دارند تا نسبت به تنظیم و ارسال الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی عملکرد ۱۳۹۷ اقدام نمایند.

رئیس اداره امورمالیاتی شهرستان دشتی در گفتگو با خورموج نیوز، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل را پایان خردادماه سال جاری اعلام کرده و اظهار داشت: مودیان مالیاتی بخش مشاغل تا پایان خردادماه سال جاری مهلت دارند تا نسبت به تنظیم و ارسال الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی عملکرد ۱۳۹۷ اقدام نمایند.

 

حسین کردوانی با تاکید بر اینکه برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی، منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است، تصریح نمود: فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه نمایند.

 

وی با بیان اینکه معافیت مالیاتی برای صاحبان مشاغل اشخاص حقیقی در عملکرد سال ۱۳۹۷، مبلغ ۲۱۶۰۰۰۰۰۰ ریال سالانه برابر ماده (۱۰۱) قانون مالیات های مستقیم تصویب شده و کسانی که اظهارنامه ارائه ندهند، نمی‌توانند از این معافیت استفاده کنند٬ عنوان کرد: تا پیش از اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، ۳۱ تیرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل بوده اما بر اساس قانون جدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل اشخاص حقیقی از ۳۱ تیرماه به ۳۱ خردادماه تغییر یافته است.

 

کردوانی تصریح کرد: نسخه اینترنتی نرم افزار اظهارنامه‌های مالیاتی در پایگاه اینترنتی سازمان امورمالیاتی کشور به نشانی WWW.TAX.GOV.IR در دسترس فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل قرار دارد و همکاران این اداره نیز آماده راهنمایی مودیان مالیاتی می‌باشند.

 

رئیس اداره امور مالیاتی شهرستان دشتی در اشاره به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) اصلاحی مصوب ۳۱ تیرماه سال ۱۳۹۴ قانون مالیات های مستقیم افزود: به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ برخی از صاحبان مشاغل که در گروه سوم تقسیم بندی مودیان قرار گرفته و مجموع فروش کالا و خدمات آن ها در سال ۱۳۹۷ حداکثر ۳۰ برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات های مستقیم (مبلغ ۸۲۸ میلیون تومان) است، در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل که در سامانه سازمان امورمالیاتی کشور قرار داده شده، از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی موضوع قانون مالیات های مستقیم معاف می باشند.

 

وی در خصوص نحوه تعیین مالیات مقطوع این دسته از مودیان و پرداخت آن اضافه کرد: بر اساس این دستورالعمل، مالیات صاحبان مشاغل بابت عملکرد سال ۱۳۹۷، بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۶ به صورت مقطوع تعیین شده، به این صورت که مودیان با میزان مالیات قطعی تا ۲۵ میلیون ریال، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۶، مالیات خود را پرداخت خواهند نمود. همچنین بر این اساس، برای مودیان با میزان مالیات قطعی بیش از ۲۵ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال با ۵ درصد افزایش، مودیان با میزان مالیات قطعی بیش از ۵۰ میلیون ریال تا ۱۰۰ میلیون ریال با ۹ درصد افزایش و مودیان با میزان مالیات قطعی بالاتر از ۱۰۰ میلیون ریال با ۱۵ درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۶ مالیات تعیین شده است.

بیشتر بخوانید
واریز بیش از هشت میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری ها و دهیاری های دشتی در دو ماه ابتدای ۹۷

 

وی با تاکید بر اینکه مودیانی که تمایل به استفاده از شرایط این دستورالعمل دارند، می بایست از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) از طریق پایگاه اینترنتی www.tax.gov.ir مراتب را به سازمان امورمالیاتی کشور ارسال نمایند٬ خاطرنشان کرد: صاحبان مشاغل مذکور در صورتی که سال ۱۳۹۷ اولین سال فعالیت آن ها است(در سال ۱۳۹۶ فاقد فعالیت باشند) و همچنین صاحبان مشاغل مشارکتی که در طی سال ۱۳۹۷ شرکای آنها تغییر کرده باشد (تغییر هر یک از شرکا)، مشمول مفاد این دستورالعمل نیست. همچنین مودیانی که متقاضی اعمال مقررات قانونی از جمله مفاد مواد (۱۳۷) ، (۱۶۵) و (۱۷۲) قانون مالیات های مستقیم در خصوص درآمد عملکرد سال ۱۳۹۷ خود هستند، از شمول دستورالعمل مالیات مقطوع فوق خارج بوده و مکلف به انجام تکالیف قانونی مقرر (از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر) می باشند.

 

کردوانی در خصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا در خردادماه ۱۳۹۸ ندارند، تصریح کرد: مالیات مقطوع فوق حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می گردد و عدم پرداخت به موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر، مشمول جریمه موضوع ماده (۱۹۰) قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.

 

رئیس اداره امورمالیاتی شهرستان دشتی با تاکید بر اینکه خردادماه موعد ارائه اظهارنامه و برخورداری صاحبان مشاغل از تسهیلات مالیات مقطوع است، خاطرنشان کرد: سایر صاحبان مشاغل نیز حسب مقررات مربوطه می باید به ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات اقدام نمایند.

 

کلیدواژه : کردوانیمالیات
پایگاه خبری خورموج نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید